metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Michal Thomes, pořadatel Rock for People | foto: Jakub Červenka

Postavte nám kuchyň, vymysleli si Green Day

  19:24
Covidu ukázali v Hradci Králové záda! Hudební festival Rock for People se s fanouškovskou i finanční krizí vypořádal se ctí – letošní ročník, který startuje dnes a potrvá do soboty, hlásí vyprodáno. Láká na velká jména jako Green Day nebo Fall Out Boy. Jaké to je uřídit takový kolos? „Ssss,“ říká deníku Metro šéf festivalu Michal Thomes.

Pořadatelskou agenturu Ameba vedete už 25 let. Jaký byl Michal Thomes v roce 1997 a jaký je dnes?
Více vlasů, méně těch šedivých, štíhlejší…

Jak se promotérovi hodí chemickotechnologická škola?
Snad jen jako průprava v oblasti stresu a zatěžkávání nervové soustavy. Období před festivalem trochu připomíná zkouškové období – téměř vždy by se hodilo víc času na přípravu.

Není divu. Vždyť také pořádáte největší festival v Česku. Dá se ještě v téhle branži zajít dál?
Vypsaná fiXa nám letos možná opět zazpívá, že „žádný limity nejsou…“, ale velikost festivalu není ten hlavní parametr, ve kterém chceme s někým soutěžit. Od loňského roku máme ve správě celý areál Parku 360, kde se Rock for People od roku 2007 koná, takže o nové výzvy, třeba v oblasti energetické soběstačnosti, není nouze. Milníkem je letos poprvé vyprodaný festival, což je pro nás cenná zpětná vazba, která nás pohání vpřed.

Pomáhá vám stát? Město Hradec Králové?
Někdy mám pocit, že s covidem začalo nějaké temné období, jehož konec zatím není vidět, ale optimisticky věřím, že po horších časech přijdou zase ty lepší. Svět funguje v cyklech, teď to prostě musíme jen chvíli vydržet… Stát pomohl během covidu, město nás podporuje dlouhodobě a myslím, že fungujeme v takové správné symbióze.

Jak jste na tom finančně? Bylo těžké přežít covid?
Máme sice vyprodáno, zároveň ale čelíme nejdramatičtějšímu nárůstu cen všech produkčních služeb, které jsou pro festival nezbytné. Většina vstupenek byla prodána za staré ceny, ty byly kalkulovány na opravdu výrazně jiný nákladový rozpočet. Covid jsme přečkali celkem aktivně, vyzkoušeli jsme si úspěšný projekt virtuálního festivalu Rock for People In The Game nebo v pár měsících připravit zmenšený ročník RfP Hope v čele s kapelou Maneskin, tehdy čerstvým vítězem Eurovize. Získali jsme do nájmu festivalový areál a prodloužili si přípravu letošního ročníku. Díky podpůrným programům se nám povedlo zachovat skoro celý festivalový tým, což bylo pro festival naprosto zásadní.

Měl jste někdy během kariéry kritický moment, že jste si řekl, že to balíte?
Organizování festivalu je plavba v neklidném moři. Situace se stále mění a občas je to nahoru a dolů. Chvilkovou malomyslnost ale většinou vystřídá nějaký adrenalin či euforie, takže pocity, že už jsem na to starý a měl bych se věnovat něčemu klidnějšímu, stále ještě dokážu odhánět.

První ročník festivalu v roce 1995 byl v Českém Brodě. Řekl byste si tehdy, že jednou se rozroste do dnešních rozměrů?
Myslím, že to byl asi pátý ročník festivalu, který jsem v nějakém rozhovoru označil trochu namyšleně a velkohubě jako monstrózní akci, takže evidentně mám občas poruchy představivosti.

Letošní ročník Rock for People je výjimečný i ekologickými stagemi. Představte nám je prosím.
Snažíme se dlouhodobě posouvat hranice v rámci udržitelnosti a ekologie. Do areálu se po roce vrátí vodíkový generátor H2BASE od české firmy Devinn, který měl světovou premiéru v pohánění stage na Rock for People Hope. Letošní novinkou je použití zeleného vodíku, který je ze sta procent vyroben z obnovitelných zdrojů a bude pohánět Konferenční stage. Touto čistou energií budeme dobíjet i elektrovozíky a koloběžky pro produkční tým. Druhou ekologickou scénou je GEM Stage, nad kterou se tyčí 21 metrů vysoká věž, která získává energii vertikální větrné turbíny a ze solárních panelů. Je symbolem přechodu na čisté zdroje energie bez fosilních paliv.

Jaký je letošní dramaturgický majstrštyk?
Že se nám z většiny podařilo udržet line-up z roku 2020. A pokud nám něco vypadlo, tak jsme se vždy snažili sehnat adekvátní nebo i lepší náhradu, což se většinou povedlo. Letos budeme mít mnoho skvělých interpretů, kteří se v Česku představí poprvé – například Fall Out Boy, Weezer, Royal Blood, Holly Humberstone, Grandson, Beabadoobee, Yard Act. Nad dramaturgií vždy přemýšlíme komplexně, tvoří ji světové hvězdy, mnoho skvělých velkých zahraničních kapel naší žánrové profilace, trendy fresh jména, která naši fanoušci milují objevovat, i dramaturgické přesahy, které nás baví. Velmi nás těší že line-up oceňují i fanoušci v zahraničí, pětina návštěvníků bude tentokrát z ciziny.

A co sobotní hvězda Green Day. Jak je složité takovou kapelu pro festival získat?
Na Green Day jsme čekali poměrně dlouho a museli jsme jako festival i trochu dorůst, abychom je mohli pozvat a zvládli je produkčně odbavit. Přece jen kapelu, která přijede dvaceti kamiony a patnácti autobusy, jsme na festivalu ještě neměli.

Kolik si řekli za vystoupení? Mají nějaké speciální požadavky?
Šalamounsky se vyhnu odpovědi na cenu vystoupení tím, že upřesním systém bookingu – kapela si většinou o nic neříká, pořadatel, který kapelu chce, musí sám udělat nabídku. Když je v nějaké pro ně očekávané relaci, tak se teprve otevírá cesta k vážnějšímu jednání. Z hlediska rideru, tedy seznamu požadavků, který musí pořadatel zajistit, je to asi to nejnáročnější, co jsme kdy řešili. Postavení plně vybavené kuchyně pro jejich vlastní kuchaře byla zajímavá výzva.

Je nějaká kapela, po které toužíte, a nedaří se vám ji ulovit
Pár jmen mě napadá, ale radši je neříkám nahlas, někdy je potřeba být trpělivý a počkat si, až nastane ten správný čas. Letos si dříve nemyslitelné sny plním v poměrně velké koncentraci.

Co tedy na Rock for People letos rozhodně nepropásnout?
Mé doporučení nějakého interpreta nemusí být univerzálně platné, takže bych spíše doporučil nepropást celý festival. Ale to už může být nyní těžké pro ty, kteří si nekoupili lístek včas – celofestivalové vstupenky jsou už vyprodané a k dispozici je už jen pár jednodenních. Vypíchnul bych naši spolupráci s největším ukrajinským festivalem Atlas, se kterým jsme do pátečního programu zařadili Ukrajinský den. Ten nabídne pět výrazných kapel z Ukrajiny a zajímavý doprovodný program na Conference stagi, kterým navazujeme na naši dlouhodobou linku podpory Ukrajiny.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek