metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav
Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Potvrzeno. Silný kouř je pozvánka pro úředníka

  8:55
Ochrana zdraví lidí je víc než nedotknutelnost obydlí, uvedl to Ústavní soud.

Úředník může vejít k vám do domu, aby zkontroloval, jestli netopíte, čím nemáte. Včera to potvrdil Ústavní soud , který se zabýval návrhem pravicových poslanců na zrušení několika pasáží zákona o ochraně ovzduší. Právě tato norma fyzické kontroly umožňuje.

„Napadená ustanovení nepochybně představují omezení práva na nedotknutelnost obydlí. Listina základních práv a svobod však připouští zákonné omezení tohoto práva, je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob,“ vysvětlila rozhodnutí Ústavního soudu jeho mluvčí Miroslava Sedláčková. Jinými slovy, pokud by bylo podezření, že někdo spaluje nějaký materiál a ničí tím zdraví svých sousedů, úředník mu může kotel prověřit.

Soud také připomněl, že podobné právní úpravy jsou běžné i v zahraničí. Zákon kontroly kotlů v domácnostech umožňuje například i v Německu a Rakousku.

Mluvčí soudu také poukázala na to, že pokud by se někdo domníval, že k němu kontrola přišla nezákonně, může se bránit u soudu. Stejně tak je možné bránit se správní žalobou proti pokutě uložené za to, že úředníka do domu nepustíte. Ten, kdo kontrolu kotle neumožní, si koleduje o sankci 50 tisíc korun.

Jedním z poslanců, kteří navrhli přezkoumání zákona, byl i Jan Zahradník z ODS. „Fascinuje mě, že na začátku druhé dekády jedenadvacátého století nejsme schopni vypracovat a používat metodu, která by dokázala analyzovat zplodiny z kouře jinak než vniknutím do domu,“ divil se už dříve Zahradník.

Fyzická kontrola je krajním řešením, připadá v úvahu jen v odůvodněných situacích, po opakovaných stížnostech a výzvě k nápravě. Jinak řečeno, kontrola nemůže bez varování vtrhnout někomu do bytu.

Domovní kontroly, které jsou možné od letošního roku, se už snažili zneužít podvodníci. Na Zlínsku a Kroměřížsku policie zaznamenala několik případů, kdy se do domácnosti snažili vloudit lidé, kteří se vydávali za kontrolory kotlů.

Počet kontrol vzrostl minimálně

  • Novela zákona o ochraně ovzduší, která od ledna umožnila úředníkům kontrolovat kotle přímo v domech, za prvních pět měsíců zatím žádné pokuty nepřinesla.
  • Například jihlavský magistrát zahájil osm kontrol. Třebíčští úředníci prověřovali kotle pětkrát, jednou nařídili majiteli, aby odstranil technický problém u kouřovodu. První tři kontroly kotlů mají po zaslání podnětů na kontě v Přerově, v Hradci Králové jich bylo pět, v Děčíně jedna. Výrazný nárůst nezaznamenali ani v Pardubicích. Počet kontrol se výrazně oproti loňsku nezměnil.
  • Upozornění na spalování nevhodných látek přichází na radnice většinou od sousedů. Úředníci připouštějí, že mnoho oznámení je neopodstatněných a lidé si jejich prostřednictvím často pouze vyřizují účty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek