metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita
Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Potvrzeno. Silný kouř je pozvánka pro úředníka

  8:55
Ochrana zdraví lidí je víc než nedotknutelnost obydlí, uvedl to Ústavní soud.

Úředník může vejít k vám do domu, aby zkontroloval, jestli netopíte, čím nemáte. Včera to potvrdil Ústavní soud , který se zabýval návrhem pravicových poslanců na zrušení několika pasáží zákona o ochraně ovzduší. Právě tato norma fyzické kontroly umožňuje.

„Napadená ustanovení nepochybně představují omezení práva na nedotknutelnost obydlí. Listina základních práv a svobod však připouští zákonné omezení tohoto práva, je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob,“ vysvětlila rozhodnutí Ústavního soudu jeho mluvčí Miroslava Sedláčková. Jinými slovy, pokud by bylo podezření, že někdo spaluje nějaký materiál a ničí tím zdraví svých sousedů, úředník mu může kotel prověřit.

Soud také připomněl, že podobné právní úpravy jsou běžné i v zahraničí. Zákon kontroly kotlů v domácnostech umožňuje například i v Německu a Rakousku.

Mluvčí soudu také poukázala na to, že pokud by se někdo domníval, že k němu kontrola přišla nezákonně, může se bránit u soudu. Stejně tak je možné bránit se správní žalobou proti pokutě uložené za to, že úředníka do domu nepustíte. Ten, kdo kontrolu kotle neumožní, si koleduje o sankci 50 tisíc korun.

Jedním z poslanců, kteří navrhli přezkoumání zákona, byl i Jan Zahradník z ODS. „Fascinuje mě, že na začátku druhé dekády jedenadvacátého století nejsme schopni vypracovat a používat metodu, která by dokázala analyzovat zplodiny z kouře jinak než vniknutím do domu,“ divil se už dříve Zahradník.

Fyzická kontrola je krajním řešením, připadá v úvahu jen v odůvodněných situacích, po opakovaných stížnostech a výzvě k nápravě. Jinak řečeno, kontrola nemůže bez varování vtrhnout někomu do bytu.

Domovní kontroly, které jsou možné od letošního roku, se už snažili zneužít podvodníci. Na Zlínsku a Kroměřížsku policie zaznamenala několik případů, kdy se do domácnosti snažili vloudit lidé, kteří se vydávali za kontrolory kotlů.

Počet kontrol vzrostl minimálně

  • Novela zákona o ochraně ovzduší, která od ledna umožnila úředníkům kontrolovat kotle přímo v domech, za prvních pět měsíců zatím žádné pokuty nepřinesla.
  • Například jihlavský magistrát zahájil osm kontrol. Třebíčští úředníci prověřovali kotle pětkrát, jednou nařídili majiteli, aby odstranil technický problém u kouřovodu. První tři kontroly kotlů mají po zaslání podnětů na kontě v Přerově, v Hradci Králové jich bylo pět, v Děčíně jedna. Výrazný nárůst nezaznamenali ani v Pardubicích. Počet kontrol se výrazně oproti loňsku nezměnil.
  • Upozornění na spalování nevhodných látek přichází na radnice většinou od sousedů. Úředníci připouštějí, že mnoho oznámení je neopodstatněných a lidé si jejich prostřednictvím často pouze vyřizují účty.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek