metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: PID

Použijte jiné WC. Ve vlacích opět zamrzají záchody

  15:32
Cestující museli vydržet. Stejně tak jako během tuhé zimy před čtyřmi lety.

Když dorazí pořádně tuhá zima, některé příměstské vlaky se jen těžko „ubrání“. Minulý týden proto nejen kvůli zamrzlým výhybkám, ale například i sněhu v elektroinstalaci, nejezdila do Prahy a zpět více než třetina vlaků City Elefant.

Na spojích takzvaných linek S, které tyto vlaky obsluhují, se přitom denně za běžného provozu přepravuje něco kolem dvou stovek tisíc cestujících. „Vlaky samotné ale nejsou to jediné, co v posledních dnech zamrzá. Ze stejných důvodů v posledních dnech musíte v Elefantech hledat provozuschopný záchod. Řada z nich je totiž kvůli mrazu mimo provoz,“ napsala deníku Metro čtenářka Jiřina.

Na problém nedostatku funkčních záchodů na příměstských linkách deník Metro upozorňovali čtenáři naposledy v roce 2017. Nápis „WC je nepoužitelné. Použijte jiné WC“ doprovázený přeškrtnutým symbolem panáčka a panenky byl během tehdejší tuhé zimy ve vlacích směrem do Prahy k vidění stále častěji. Kvůli nízkým teplotám tu totiž zamrzala voda v nádržích, a toalety se tak musely do sjednání opravy uzavřít. Po několika mírných zimách, které od té doby následovaly, se však situace v letošním roce znovu opakuje. Podle Roberta Pagana z tiskového odboru Českých drah ale naštěstí jen vzácně. „V posledních týdnech i přes silné mrazy neevidujeme tyto problémy ve zvýšené míře. Mohou se tedy vyskytnout pouze v ojedinělých případech, které obratem řešíme. Pravidelně kontrolujeme funkčnost všech prvků, a to včetně námrazy na nádržích s vodou či otvorech pro jejich plnění nebo vyprazdňování. V předešlých letech došlo také k izolační úpravě a zateplení těchto součástí u vybraných vozidel,“ popisuje pro deník Metro Robert Pagan.

Podle normy ministerstva dopravy musí být ve vlaku minimálně jeden funkční záchod na osmdesát cestujících. V případě, že cestující druhé třídy nemůže najít funkční toaletu, může podle zástupců drah směle použít tu v třídě první. Tedy v prostorách s příplatkem ke klasické jízdence či Lítačce. Ke konci loňského roku začal dopravce instalovat na WC zásobníky s dezinfekcí. Ta je nyní k dispozici v několika stovkách souprav. „Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor a zásobníky se tak stávají trvalou součástí vybavení vozidel,“ dodává Pagan.

V hlavním městě a okolí jezdí za normálních okolností kolem sedmdesátky souprav City Elefantů, což představuje více než dvě stovky vozů. Ještě začátkem tohoto týdne organizátor dopravy Ropid varoval, že kvůli poruchám Elefantů, respektive čekání na jejich návrat z opravárenských hal, budou některé spoje mít i nadále omezenou kapacitu.

„Na některých spojích pak může být nasazena náhradní souprava, na kterou běžně nejste zvyklí,“ uvedl Ropid. „V příštím týdnu se má oteplit, tak snad to Elefanty na nějaký čas uzdraví,“ zažertoval na Facebooku organizátora dopravy uživatel Michal Václavík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Vaše fotky z Prahy