metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Pondělí, 14. června 2021. Svátek má Roland.

Větší foto
ilustrační snímek | foto: PID

Použijte jiné WC. Ve vlacích opět zamrzají záchody

  15:32
Cestující museli vydržet. Stejně tak jako během tuhé zimy před čtyřmi lety.

Když dorazí pořádně tuhá zima, některé příměstské vlaky se jen těžko „ubrání“. Minulý týden proto nejen kvůli zamrzlým výhybkám, ale například i sněhu v elektroinstalaci, nejezdila do Prahy a zpět více než třetina vlaků City Elefant.

Na spojích takzvaných linek S, které tyto vlaky obsluhují, se přitom denně za běžného provozu přepravuje něco kolem dvou stovek tisíc cestujících. „Vlaky samotné ale nejsou to jediné, co v posledních dnech zamrzá. Ze stejných důvodů v posledních dnech musíte v Elefantech hledat provozuschopný záchod. Řada z nich je totiž kvůli mrazu mimo provoz,“ napsala deníku Metro čtenářka Jiřina.

Na problém nedostatku funkčních záchodů na příměstských linkách deník Metro upozorňovali čtenáři naposledy v roce 2017. Nápis „WC je nepoužitelné. Použijte jiné WC“ doprovázený přeškrtnutým symbolem panáčka a panenky byl během tehdejší tuhé zimy ve vlacích směrem do Prahy k vidění stále častěji. Kvůli nízkým teplotám tu totiž zamrzala voda v nádržích, a toalety se tak musely do sjednání opravy uzavřít. Po několika mírných zimách, které od té doby následovaly, se však situace v letošním roce znovu opakuje. Podle Roberta Pagana z tiskového odboru Českých drah ale naštěstí jen vzácně. „V posledních týdnech i přes silné mrazy neevidujeme tyto problémy ve zvýšené míře. Mohou se tedy vyskytnout pouze v ojedinělých případech, které obratem řešíme. Pravidelně kontrolujeme funkčnost všech prvků, a to včetně námrazy na nádržích s vodou či otvorech pro jejich plnění nebo vyprazdňování. V předešlých letech došlo také k izolační úpravě a zateplení těchto součástí u vybraných vozidel,“ popisuje pro deník Metro Robert Pagan.

Podle normy ministerstva dopravy musí být ve vlaku minimálně jeden funkční záchod na osmdesát cestujících. V případě, že cestující druhé třídy nemůže najít funkční toaletu, může podle zástupců drah směle použít tu v třídě první. Tedy v prostorách s příplatkem ke klasické jízdence či Lítačce. Ke konci loňského roku začal dopravce instalovat na WC zásobníky s dezinfekcí. Ta je nyní k dispozici v několika stovkách souprav. „Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor a zásobníky se tak stávají trvalou součástí vybavení vozidel,“ dodává Pagan.

V hlavním městě a okolí jezdí za normálních okolností kolem sedmdesátky souprav City Elefantů, což představuje více než dvě stovky vozů. Ještě začátkem tohoto týdne organizátor dopravy Ropid varoval, že kvůli poruchám Elefantů, respektive čekání na jejich návrat z opravárenských hal, budou některé spoje mít i nadále omezenou kapacitu.

„Na některých spojích pak může být nasazena náhradní souprava, na kterou běžně nejste zvyklí,“ uvedl Ropid. „V příštím týdnu se má oteplit, tak snad to Elefanty na nějaký čas uzdraví,“ zažertoval na Facebooku organizátora dopravy uživatel Michal Václavík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Talkshow Honzy Dědka bude v létě na zámcích. Dorazí Dejdar, Matonoha nebo Brzobohatý

vydáno 14. června 2021  9:22

Pořad 7 pádů Honzy Dědka čeká sice o prázdninách natáčecí pauza, ale moderátor se svou show nazvanou 7 pádů na cestách vyráží za diváky napříč republikou....  celý článek

Na lodi musí být čisto a veselo, pak jde úplně všechno, říká kapitán moderního katamaránu

vydáno 13. června 2021  17:04

Začneme malou perličkou. Však jsme na vodě. Nejmodernější loď v Praze nemá kormidlo! Moderní elektrická loď Bella Bohemia se ovládá přes joystick. O...  celý článek

Kuřáků ubylo, výrobci proto míří hlavně na mladé konzumenty

vydáno 13. června 2021  5:52

Zapálit si cigaretu přestává být trendy. Vždyť počet Čechů, kteří skončí v rukách koronera, se ročně pohybuje kolem sto tisíc. Přibližně dvacet procent z...  celý článek

V Říčanech u Prahy vznikl nový showroom Peugeot. Koncept je v Česku zcela unikátní

vydáno 13. června 2021  5:39

V Říčanech u Prahy zahájila v květnu provoz nová koncese značky Peugeot. Koncesionář Lenner Motors zde nabízí nejen kompletní modelovou řadu vozů...  celý článek

Vaše fotky z Prahy