metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Úterý 9. srpna 2022. Svátek má Roman

Povinná výbava auta 2022: Co s sebou vozit musíte a co už je minulost?

  13:23
Povinná výbava automobilů je v roce 2022 o poznání jednodušší než dříve. Nezahrnuje už tavné pojistky ani náhradní žárovky. Co všechno s sebou musíte v autě vozit?

V každém automobilu, který se pohybuje na veřejných komunikacích, musí být povinná výbava v podobě definované zákonem. Pokud byste ji neměli, nebo by vám v ní něco chybělo, můžete dostat pokutu až 2 000 Kč. Pozor si dejte především na obsah autolékárničky.

Povinná výbava auta v roce 2022

V České republice je u osobních automobilů aktuálně povinná tato výbava:

 • výstražný trojúhelník,
 • reflexní vesta pro řidiče,
 • autolékárnička,
 • rezervní kolo (alternativně náčiní na jeho opravu),
 • Hasičský přístroj

V případě, že má auto indikaci defektu a nouzové dojetí na tzv. dojezdových pneumatikách, nemusí s sebou vozit rezervní kolo. Tuto povinnost nemají také ti, kteří mají sjednanou asistenční službu pro výměnu pneumatiky.

Ke Kooperativa havarijnímu pojištění i povinnému ručení získáte automaticky a zdarma základní asistenční služby, v jejichž rámci je i práce mechanika na půl hodiny a výměna pneumatiky.

Doporučenou součástí výbavy vozidla můžou být reflexní vesty pro každého z pasažérů, jež jsou v některých evropských zemích dokonce povinné.

Obsah autolékárničky 2022

 • hotový obvaz s 1 polštářkem: 3×
 • hotový obvaz se 2 polštářky: 3×
 • obinadlo pryžové škrtící: 1×
 • náplast hladká cívka: 1×
 • latexové (pryžové) rukavice: 1×
 • nůžky zahnuté: 1×
 • izotermická fólie min. 200 x 140 cm: 1×

V autolékárničce již nemusíte vozit trojcípý šátek, roušku a náplast s polštářkem. Naopak je vhodné si ji doplnit o léky proti bolesti, na alergie, horečku a na střevní či žaludeční potíže.

Expirační doba autolékárničky je běžně čtyři roky. Dříve bylo nutné po uplynutí této lhůty celou lékárničku vyměnit. Dnes tomu tak již není. Pokud není obsah lékarničky porušený či jinak znehodnocený, není třeba jej po uplynutí epxirační doby kompletně obnovit.

Nezbytné dokumenty

Před každou jízdou si také zkontrolujte, zda u sebe máte potřebné dokumenty. Konkrétně se jedná o následující doklady: řidičský průkaz, technický průkaz a tzv. zelenou kartu. Pro případ autonehody je vhodné mít ve vozidle rovněž formulář záznamu o dopravní nehodě.

Povinná výbava v zahraničí

Pokud se chystáte vycestovat s automobilem do zahraničí, nezapomeňte, že obsah povinné výbavy může být odlišný od té naší. V některých zemích existují také zákazy, které u nás nejsou, například zákaz umístění držáku navigace či telefonu na předním skle.

Hlavní zprávy

Žaloba na okruh? Zoufalost, říká Ondřej Martan, starosta Běchovic

vydáno 9. srpna 2022  16:50

Dvacátá městská část má v plánu podat k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Tento krok...  celý článek

Z centra pro narkomany z Košíř je horký brambor. Odborníci volají po odkladu výpovědi

vydáno 9. srpna 2022  9:40

Na území Prahy žije až deset tisíc narkomanů. Tohle číslo vyplývající z analýzy Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy je relativně...  celý článek

Hrady a zámky svítí o něco méně, na radnicích zase kontrolují těsnění

vydáno 9. srpna 2022  4:19

V obecních bazénech se v šatnách už teplou vodou neosprchují. Němci se připravují na zimu bez zemního plynu. A Češi?   celý článek

„Škrťte se, dokud neomdlíte.“ TitTok je populárnější, než Facebook. Je ale i nebezpečnější

vydáno 8. srpna 2022  18:44

Vtipné scénky, zpívání a nejrůznější tanečky. Ale také popáleniny od elektřiny, rozbitá lebka či cereálie usazené v plicích. I to číhá na děti, které...  celý článek