metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 33 °C

Středa, 24. července 2019. Svátek má Kristýna.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Povinné ručení platí za řidiče juniory nejčastěji jejich rodiče

26. června 2019  17:02 Pavel Hrabica Metro.cz
Češi jsou koumáci. Začínající šoféři ušetří na pojistce tisíce korun ročně. Má to ale háček.

Ojetina za hubičku, ale povinné ručení málem dražší než celé auto. To je realita, se kterou se setká každý začínající mladý řidič, pokud se rozhodne koupit si vůz a napsat ho oficiálně na sebe. Zvláště, když si pořídí nadupané „dělo“.

„Mladí řidiči jsou rizikovým segmentem, proto mají vyšší povinné ručení,“ potvrzuje situaci Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny. Přepisování pojistek aut na starší rodinné příslušníky není podle ní neobvyklé. „Nicméně si tímto způsobem nikdy nevyjedou potřebné bezeškodní měsíce, a tedy slevu na autopojištění,“ říká Buriánková. Až si jako starší řidiči jednou koupí auto a konečně ho přihlásí na sebe, budou začínat s nulovým bonusem. „V případě škody navíc berou bonusy rodinným příslušníkům, ve finále to zdraží celé rodině,“ doplňuje Buriánková.

Rizikový mlaďoch

28

  • Až tolik tisíc korun může stát povinné ručení na deset let pro staré německé auto s naftovým motorem 1,9 litru, pokud si ho koupí dvacetiletý řidič z Prahy s minimálními zkušenostmi, který má maximálně rok bezeškodního průběhu. Řidič, který jezdí dvacet a více let bez nehody, přitom za stejný automobil zaplatí ročně až o dvacet pět tisíc korun méně.

Novopečení majitelé řidičského průkazu (nejen věkově mladí) způsobí podle policejních statistik pětinu dopravních nehod. Ti nejmladší se přitom podíleli loni na přibližně patnácti procentech havárií, při kterých umírali buď oni, nebo další účastníci silničního provozu. Není divu, že taková čísla berou pojišťovny v úvahu při výpočtu hlavně povinného ručení.

„Naše údaje potvrzují, že řidiči, kteří během jednoho roku nabourají dvakrát, téměř vždy následně způsobí i další škodu,“ vysvětluje Jan Marek, mluvčí pojišťovny Generali. Pojištění na zkušenějšího řidiče v rodině je podle něho rozšířený fenomén. Souhlasí s tím, že bourající mladí řidiči pak prodražují pojistku celé rodině. „Náš průzkum ukázal, že o možnosti pojistit vlastní auto na někoho jiného nevěděla jen čtyři procenta dotazovaných,“ říká Marek. Naopak téměř osmdesát procent řidičů začátečníků této možnosti už využilo nebo využívá.

Přesto je stále dost mladých řidičů, kteří si v Česku pojišťují vůz přímo na sebe. Ale z těch, kteří hledají pomoc u rodičů, jde více než čtvrtina za otcem, v sedmnácti procentech za matkou. Asi pět procent začínajících šoférů využívá „pomoc“ prarodičů. Jak ale z poznatků pojišťovacích ústavů vyplývá, řidiči junioři, kteří si pojistí vůz na někoho jiného, bourají významně častěji než ti, kteří si auto pojišťují na sebe. „Z průzkumu se ukázalo, že ručení většinou platí mladí řidiči z vlastních zdrojů, jedná se téměř o pětaosmdesát procent z nich,“ vypočítává mluvčí Generali.

O ceně povinného ručení ale nerozhodují pouze věk a zkušenosti majitele auta. Pojišťovny berou v potaz i hustotu provozu, počet registrovaných aut v regionu a četnost používání auta. Nejdražší je proto v rámci Česka hlavní město, nejlevnější povinné ručení platí řidiči v kraji Vysočina. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Zahrajte si ve fantasy seriálu, zvou filmaři do Stodůlek

Pavel Nový si čte scénář.
vydáno 24. července 2019  8:26

Chcete se stát součástí natáčení a máte doma oblečení připomínající středověký kostým? Dorazte v neděli dopoledne do skanzenu Řepora ve Stodůlkách a...  celý článek

RECENZE: Dobrou noc, Andy. Ani Chucky restartu hororové série neutekl

Vraždící panenka Chucky používá díky novým filmovým technologiím mnohem...
vydáno 24. července 2019  7:04

Panenka vraždí od čtvrtka i v českých kinech. Je technologická hračka strašidelnější než vtělený psychopat?  celý článek

Extrémní horka i přívalové deště trápí metropoli. Co by podle architektky pomohlo?

Jana Mastíková
vydáno 24. července 2019  6:15

Tropické teploty mohou být ve městech snesitelnější, pokud je více stínu než rozžhavených ploch. „Výborně se s vysokými teplotami vypořádávají Španělé....  celý článek

Od telefonování za jízdy Čechy nic neodradí. Mají triky i pomůcky, jak ošálit policii

Držák mobilu
vydáno 23. července 2019  15:15

Řidič má za volantem skloněnou hlavu a sleduje klín. Nekontroluje však rozkrok. Má v něm položený mobilní telefon. Buď s někým hovoří přes hlasitý...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám