metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 4 °C

Sobota, 4. prosince 2021. Svátek má Barbora.
Zaplavená Palmovka. | foto: Edita Zvoníčková

Povodně nahnaly lidi do krámů. Nakupují čistidla a balenou vodu

  9:00
Vydezinfikování zaplavených oblastí přijde na desítky milionů korun. Lidé se vrhli do krámů a nakupují čistící prostředky a vodu.

Hladiny řek klesají a stále více lidí se vrací do svých domovů, kde je čeká hromada práce. Aby se zbavili stop po kontaminované vodě, zamířila většina z nich nejdříve do obchodu. "Zaznamenáváme nárůst zájmu zákazníků o čisticí prostředky, zejména pak klasické dezinfekční, lze tedy říci, že jde o důsledek povodní, které zasáhly v těchto dnech Českou republiku," řekla mluvčí DM Drogerie Markt Eva Vaněčková.

Desinfekce vyjde na tisíc korun

Dezinfikování zasažených území vyjde podle  odhadu společnosti AmaVictu na desítky milionů korun. "Dezinfekce běžného rodinného domu o velikosti 5+1 včetně přilehlého obývaného pozemku přijde na 500 až 1000 korun dle míry zasažení,“ vysvětluje Miloš Suk ze společnosti AmaVictu.

Se zásahem je podle něj nutné začít neprodleně. Lidé by měli omýt nábytek, ale i­konzervy. Vyprat by měli i­oblečení, které nebylo vodou přímo zasaženo. Předejdou tak chorobám a alergiím.

Zájem je i o vodu

Mimo čisticích prostředků také některé obchodní řetězce zaznamenávají zvýšený zájem lidí o vodu. "V oblastech, které jsou nejvíce postižené povodněmi a­ kde je problém s pitnou vodou, zaznamenáváme logicky zájem především o balenou vodu,“ říká mluvčí společnosti Lidl Jitka Vrbová.

Konec povodní?

  • Bez elektřiny a plynu zůstávají kvůli záplavám tisíce lidí. Nejhůř jsou na tom obyvatelé Ústeckého kraje.
  • Povodně poškodily 80 vodovodů, dalších 97 je ohroženo.
  • Zasaženo bylo i 900 studní.
  • Sever Čech už má to nejhorší za sebou. Hladina Labe v Ústí i­Děčíně již pozvolna klesá.
  • Hasiči mají nejvíce práce u­protržené hráze v Nových Kopistech na Litoměřicku.
  • Starostové obcí postižených povodněmi dostanou do dnešního večera krizový manuál, který poradí, kam se obracet o pomoc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Voyo si začalo hrát na Netflix. Neoriginální originál Případ Roubal u diváků boduje

Strážce streamu
vydáno 3. prosince 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Koncept třídílné minisérie Případ Roubal je v dobrém slova smyslu obšlehnutý ze zahraničí. Někomu tahle krimi blbůstka, která se zaměřuje na soudní proces...  celý článek

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Komerční sdělení

Akcent vašeho stylu: Huawei Watch GT 3

vydáno 3. prosince 2021

Chytré hodinky od Huawei získávají každým rokem na větší oblibě. Jsou příjemné na pohled i nošení a navíc burcují k lepšímu životnímu stylu. Vzhled...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Vaše fotky z Prahy