metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil
Povodeň v Praze. | foto: Josef Kurka

Povodňová mapa se změní. Pojišťovny budou mít podrobné informace

  8:00
Zaprší a pojišťovna bude vědět, kolik vody máte v domu. Řekne jí to nová povodňová mapa. Ta bude spuštěna v průběhu příštího roku a nabídne řadu novinek, díky kterým budou moci pojišťovny lépe rozpoznat závažnost povodní.

Záplavy přepisují povodňovou mapu Česka. Její novou podobu budou mít pojišťovny k dispozici již za rok. "Nová verze se spustí v průběhu příštího roku. Byla provedena za použití nejmodernějších modelovacích metod a s podrobnější znalostí terénu,“ říká mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

Mapa ukáže hloubku vody

Novou verzi obohatí mimo jiné i  mapy hloubek. "Pojišťovna bude mít informaci o tom, jaká hloubka zaplavení hrozí dané nemovitosti v případě příchodu například stoleté vody,“ dodává Kotyrová. Pojišťovny se dočkají také srážkové povodňové mapy. Ta zmapuje území, ve kterých hrozí zaplavení kvůli intenzivním srážkám.  "V důsledku této aktualizace se v některých lokalitách přehodnotí stupně rizika a to oběma směry, může být vyšší anebo také nižší,“ dodává Kotyrová.

Současné povodně mapu také ovlivní, není však jisté, zda to bude již příští rok. "Na dopady aktuálních povodní je velmi brzy. Škody v jednotlivých postižených oblastech zatím nejsou vyčísleny,“ vysvětluje Kotyrová. Lidé, kteří bydlí v záplavových oblastech a doteď měli pojištěný majetek proti vodě, se musí připravit na možnost, že jim již za něj pojišťovny nebudou ručit. V mnoha případech se však bude pojištění vyřizovat individuálně.

Pojišťovny nestíhají

  • Dům nepojistíte v 4. povodňové zóně. Ta u nás zabírá zhruba 0-2 procenta celého území. Procento rozložení zóny se liší v jednotlivých krajích.
  • Povodňový účet klientů Generali během pátku překročil 1000 škod za 121 milionů korun.
  • Česká pojišťovna k pátku poledni evidovala z velké vody celkem 8371 škod v předpokládaném objemu téměř 600 milionů korun.
  • ČSOB pojišťovna měla k minulému týdnu nahlášeno více než 600 pojistných událostí. Předpoklá ale, že jejich počet dosáhne celkově až 3500 v souhrnném objemu přes 200 milionů korun.
  • Základem pojištění je zařazení do povodňové zóny podle povodňové mapy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek