metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.
Povodeň v Praze. | foto: Josef Kurka

Povodňová mapa se změní. Pojišťovny budou mít podrobné informace

  8:00
Zaprší a pojišťovna bude vědět, kolik vody máte v domu. Řekne jí to nová povodňová mapa. Ta bude spuštěna v průběhu příštího roku a nabídne řadu novinek, díky kterým budou moci pojišťovny lépe rozpoznat závažnost povodní.

Záplavy přepisují povodňovou mapu Česka. Její novou podobu budou mít pojišťovny k dispozici již za rok. "Nová verze se spustí v průběhu příštího roku. Byla provedena za použití nejmodernějších modelovacích metod a s podrobnější znalostí terénu,“ říká mluvčí České asociace pojišťoven Marcela Kotyrová.

Mapa ukáže hloubku vody

Novou verzi obohatí mimo jiné i  mapy hloubek. "Pojišťovna bude mít informaci o tom, jaká hloubka zaplavení hrozí dané nemovitosti v případě příchodu například stoleté vody,“ dodává Kotyrová. Pojišťovny se dočkají také srážkové povodňové mapy. Ta zmapuje území, ve kterých hrozí zaplavení kvůli intenzivním srážkám.  "V důsledku této aktualizace se v některých lokalitách přehodnotí stupně rizika a to oběma směry, může být vyšší anebo také nižší,“ dodává Kotyrová.

Současné povodně mapu také ovlivní, není však jisté, zda to bude již příští rok. "Na dopady aktuálních povodní je velmi brzy. Škody v jednotlivých postižených oblastech zatím nejsou vyčísleny,“ vysvětluje Kotyrová. Lidé, kteří bydlí v záplavových oblastech a doteď měli pojištěný majetek proti vodě, se musí připravit na možnost, že jim již za něj pojišťovny nebudou ručit. V mnoha případech se však bude pojištění vyřizovat individuálně.

Pojišťovny nestíhají

  • Dům nepojistíte v 4. povodňové zóně. Ta u nás zabírá zhruba 0-2 procenta celého území. Procento rozložení zóny se liší v jednotlivých krajích.
  • Povodňový účet klientů Generali během pátku překročil 1000 škod za 121 milionů korun.
  • Česká pojišťovna k pátku poledni evidovala z velké vody celkem 8371 škod v předpokládaném objemu téměř 600 milionů korun.
  • ČSOB pojišťovna měla k minulému týdnu nahlášeno více než 600 pojistných událostí. Předpoklá ale, že jejich počet dosáhne celkově až 3500 v souhrnném objemu přes 200 milionů korun.
  • Základem pojištění je zařazení do povodňové zóny podle povodňové mapy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy