metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Úterý 24. května 2022. Svátek má Jana
Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně. | foto: kremacezvirat.cz

Povolení pro zvířecí krematorium na Zličíně firma zatím nemá

  13:51
Firma Benefit Development, která chce postavit spalovnu zvířat ve Zličíně, musí přepracovat dokumenty pro posouzení vlivu spalovny na životní prostředí. Magistrát požaduje například doplnění průzkumu výskytu chráněných druhů, další vizualizace nebo přepracování dopravní, akustické a rozptylové studie.

Záměr vzbudil u místních obyvatel silné emoce, proti stavbě vznikla i petice, kterou podepsalo přes 4000 lidí, a odmítá ho i samospráva.

„Dokumentace v předkládané podobně obsahuje řadu problematických partií, které v konečném důsledku neumožňují formulaci jednoznačného, objektivního a beze zbytku odůvodnitelného stanoviska, ať již souhlasného nebo nesouhlasného,“ uvedl magistrát v dokumentu o vrácení dokumentace k přepracování. Podle něj navíc firma nedostatečně nebo jen formálně vypořádala připomínky a vyjádření k záměru.

Krematorium má vzniknout poblíž dětského hřiště

Společnost musí doplnit mimo jiné dopravní a akustickou studii pro současný stav a pro fungování spalovny, studii ochrany vod a rozptylovou studii pro předpokládaný a maximální možný provoz spalovny. Chybí také vizualizace z pohledu ze země, v projektu byl jen letecký pohled. Úřad také požaduje přírodovědný výzkum výskytu zvlášť chráněných druhů, které byly zmíněny v připomínkách.

Krematorium a rozptylová loučka pro zvířata by měly vzniknout nedaleko obytných domů a nového dětského hřiště v parku Na Prameništi. Zvířecí pietní park by měl stát na privátní parcele společnosti Benefit Development. Likvidovat by se tu měla zhruba tuna mrtvých zvířat denně.

Petici proti spalovně městská část Zličín předala ministerstvu životního prostředí, záměr loni odmítlo i hlavní město. Podle dřívějšího vyjádření starostky Zličína Marty Koropecké není projekt ani v souladu s územním plánem městské části.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Druhý Top Gun rozbuší divákovo srdce. A vrátí vám víru v trháky

vydáno 24. května 2022  17:14

Pokračování militaristické pohádky přilétá zítra po 36 letech i do tuzemských kin. Důvodů, proč na něj vyrazit, je nespočet.   celý článek

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

vydáno 24. května 2022  5:27

Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.  celý článek

Ve stínu oscarového dramatu. Elektrošoky nejsou za trest

vydáno 23. května 2022  18:13

Vzdorný pacient se upoutaný zmítá v těžkém třesu. Elektrody mu vpouštějí do těla silné výboje.  celý článek

Před sto lety získaly kaktusy množství příznivců, v minulosti byly doménou jen zámožnějších rodin

vydáno 23. května 2022  11:21

Málokterý spolek oslaví stoleté výročí. Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů se to letos povedlo. Proč se sběratelé začali družit a jak se jubileum...  celý článek