metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Pondělí, 17. května 2021. Svátek má Aneta.
Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně. | foto: kremacezvirat.cz

Povolení pro zvířecí krematorium na Zličíně firma zatím nemá

  13:51
Firma Benefit Development, která chce postavit spalovnu zvířat ve Zličíně, musí přepracovat dokumenty pro posouzení vlivu spalovny na životní prostředí. Magistrát požaduje například doplnění průzkumu výskytu chráněných druhů, další vizualizace nebo přepracování dopravní, akustické a rozptylové studie.

Záměr vzbudil u místních obyvatel silné emoce, proti stavbě vznikla i petice, kterou podepsalo přes 4000 lidí, a odmítá ho i samospráva.

„Dokumentace v předkládané podobně obsahuje řadu problematických partií, které v konečném důsledku neumožňují formulaci jednoznačného, objektivního a beze zbytku odůvodnitelného stanoviska, ať již souhlasného nebo nesouhlasného,“ uvedl magistrát v dokumentu o vrácení dokumentace k přepracování. Podle něj navíc firma nedostatečně nebo jen formálně vypořádala připomínky a vyjádření k záměru.

Krematorium má vzniknout poblíž dětského hřiště

Společnost musí doplnit mimo jiné dopravní a akustickou studii pro současný stav a pro fungování spalovny, studii ochrany vod a rozptylovou studii pro předpokládaný a maximální možný provoz spalovny. Chybí také vizualizace z pohledu ze země, v projektu byl jen letecký pohled. Úřad také požaduje přírodovědný výzkum výskytu zvlášť chráněných druhů, které byly zmíněny v připomínkách.

Krematorium a rozptylová loučka pro zvířata by měly vzniknout nedaleko obytných domů a nového dětského hřiště v parku Na Prameništi. Zvířecí pietní park by měl stát na privátní parcele společnosti Benefit Development. Likvidovat by se tu měla zhruba tuna mrtvých zvířat denně.

Petici proti spalovně městská část Zličín předala ministerstvu životního prostředí, záměr loni odmítlo i hlavní město. Podle dřívějšího vyjádření starostky Zličína Marty Koropecké není projekt ani v souladu s územním plánem městské části.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sousede, nahlas smrádek. Web vznikl pro boj s továrnou na psí žrádlo

vydáno 17. května 2021  14:42

Obyvatele západního okraje Prahy donedávna štval zápach z firmy vyrábějící granule. Teď se údajně společnost polepšila.  celý článek

Ulovte bestie! Milovnice Prahy a matka tří dětí sbírá „neživá“ zvířata. Pomoci jí může každý

vydáno 17. května 2021  5:57

Projekt Pražské zkratky nelení. Na jeho webu najdete tipy nejen na zajímavé procházky, ale třeba i na knihy nebo hry o Praze. Nadšená průvodkyně chystá i...  celý článek

Mají garáž, přesto parkují na ulici. Místo auta je skladiště. Češi vlastní hodně věcí

vydáno 16. května 2021  15:32

Bicykly, lyže nebo sáňky. Ale i sušáky na prádlo. To jsou také české garáže. „Je vidět, že jsme konzumní společnost,“ říká architektka.   celý článek

U malíře na Malé Straně, aneb Když Moucha není Mucha

vydáno 16. května 2021  11:04

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy