metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 14 °C

Úterý, 26. října 2021. Svátek má Erik.

Povolení pro zvířecí krematorium na Zličíně firma zatím nemá

  13:51
Firma Benefit Development, která chce postavit spalovnu zvířat ve Zličíně, musí přepracovat dokumenty pro posouzení vlivu spalovny na životní prostředí. Magistrát požaduje například doplnění průzkumu výskytu chráněných druhů, další vizualizace nebo přepracování dopravní, akustické a rozptylové studie.

Kremaci zvířat zatím nabízejí v Brně. | foto: kremacezvirat.cz

Záměr vzbudil u místních obyvatel silné emoce, proti stavbě vznikla i petice, kterou podepsalo přes 4000 lidí, a odmítá ho i samospráva.

„Dokumentace v předkládané podobně obsahuje řadu problematických partií, které v konečném důsledku neumožňují formulaci jednoznačného, objektivního a beze zbytku odůvodnitelného stanoviska, ať již souhlasného nebo nesouhlasného,“ uvedl magistrát v dokumentu o vrácení dokumentace k přepracování. Podle něj navíc firma nedostatečně nebo jen formálně vypořádala připomínky a vyjádření k záměru.

Krematorium má vzniknout poblíž dětského hřiště

Společnost musí doplnit mimo jiné dopravní a akustickou studii pro současný stav a pro fungování spalovny, studii ochrany vod a rozptylovou studii pro předpokládaný a maximální možný provoz spalovny. Chybí také vizualizace z pohledu ze země, v projektu byl jen letecký pohled. Úřad také požaduje přírodovědný výzkum výskytu zvlášť chráněných druhů, které byly zmíněny v připomínkách.

Krematorium a rozptylová loučka pro zvířata by měly vzniknout nedaleko obytných domů a nového dětského hřiště v parku Na Prameništi. Zvířecí pietní park by měl stát na privátní parcele společnosti Benefit Development. Likvidovat by se tu měla zhruba tuna mrtvých zvířat denně.

Petici proti spalovně městská část Zličín předala ministerstvu životního prostředí, záměr loni odmítlo i hlavní město. Podle dřívějšího vyjádření starostky Zličína Marty Koropecké není projekt ani v souladu s územním plánem městské části.

Autor:

Hlavní zprávy

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Po covidu se cestuje nekultivovaně, říká šéf pražských revizorů

vydáno 25. října 2021  5:05

Vedoucí revizorů v metropoli Pavel Kurka je v deníku Metro již stálicí. Každý rok za ním vyrážíme do jeho kanceláře v budově centrálního dispečinku...  celý článek

Vaše fotky z Prahy