metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 8 °C

Středa, 20. listopadu 2019. Svátek má Nikola.
Jídlo, které voní černým kontinentem.
Jídlo, které voní černým kontinentem. | foto: Kafé Afrika

Poznejte černý kontinent a pochutnejte si. Africké dobroty najdete ve Vojtěšské

2. března 2015  11:14 Tomáš Belica Metro.cz
Konžské hovězí se zelím nkovi, kuřecí maso dušené s rajčaty, zázvorem, česnekem a zeleninou z Etiopie doro wat nebo vegetariánské jídlo plasas původem ze Sierry Leone. Sladkou tečkou může být třeba yamový puding azonto se zázvorem a čerstvým ovocem. Vše zapít pak můžete například etiopskou kávou, africkým pivem a vínem nebo čokoládou z Ghany. To jsou jen některé z gastronomických požitků, které lze zakusit v Kafé Afrika ve Vojtěšské ulici v Praze 1.

Našince taková exotika evidentně zajímá. „Osmdesát procent našich zákazníků jsou Češi. Chodí k nám ale i Afričané a turisté z celého světa. Místní nás přijali a rozumí, co a proč děláme. Přeji si, aby si nás hosté dokázali najít a my měli stále plno,“ říká ghanský šéfkuchař a zakladatel Kafé Afrika Kofi Nkrumah.

Restaurace zaměstnává azylanty

Podnik, který funguje od července 2013, má ale více cílů než jen být vývařovnou. Je to jediná africká restaurace v Praze a navíc sociální podnik zaměstnávající imigranty, které trénuje a hledá jim práci. „V Kafé Afrika pracujeme s imigranty a azylanty, kteří v Česku dlouhodobě žijí. Pomáháme jim adaptovat se na české pracovní prostředí a jeho nároky,“ vysvětluje Zdislava Kratěnová z obecně prospěšné společnosti Humanitas Afrika. V únoru jejím tréninkovým programem úspěšně prošlo posledních šest z celkem patnácti účastníků.

Jedním z těch, který teď již díky tréninkovému programu získal práci v jedné nemocniční kuchyni, je Alex z Angoly. Ve své rodné zemi se živil jako svářeč, v Česku ale kvůli poškození zraku svou profesi vykonávat nemohl. „Kompletoval jsem balíčky s jídlem a lepil etikety, pracoval jsem od rána do noci. Dlouhodobě se to nedalo vydržet,“ vzpomíná Alex na své první pracovní zkušenosti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

GALERIE: Podívali jsme se do průzkumné šachty metra D. Bagry jsou už 31 metrů pod Pankrácí

Práce na dně šachty je náročná.
vydáno 20. listopadu 2019  5:08

Stroje utichly a prach si sedá do louží na dně jámy. Všude je bahno. Teplota je kolem pěti stupňů Celsia. Je čtvrtek 14. listopadu a my jsme se nechali...  celý článek

Šťastné a zadlužené! I takové jsou Vánoce

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  13:37

Kupte nyní, plaťte za měsíc, po Vánocích, po Novém roce. Tlak na zadlužování s blížícími se svátky roste.  celý článek

Vlídná WC postupně přibývají

Ilustrační snímek
vydáno 19. listopadu 2019  5:16

Každé město v Česku mívalo (nebo stále má) vyhlášené „veřejné toalety“. Nedostatek kultivovaných toalet nebo jejich úplná absence totiž vedly k tomu, že...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám