metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Pondělí, 20. září 2021. Svátek má Oleg.

Větší foto
Vodáci (ilustrační foto) | foto: SXC

Pozor, jez! Je sucho, tak ať neodřete loď ani sebe

  12:23
Hladiny českých řek stále klesají. Na vině jsou slabé srážky, které nepřinesly vodákům dostatek vody pro zdolávání kamenitých či písčitých ploch pod jezy i mělkých koryt řek. Se vzestupem průtoků vodáci nemohou počítat ani o víkendu, kdy se opět očekávají tropické teploty.

Nejhorší voda je v Hostivaři

  • Voda v Hostivařské přehradě dostala od hygieniků z Pražské hygienické stanice trojku. Stupnice hodnocení kvality je jako ve škole od jedničky do pětky.
  • V ostatních pražských koupalištích je voda vhodná ke koupání.
  • Nejlepší voda je v Motole, Divoké Šárce a loni otevřeném koupališti v Radotíně, kde se na čištění vody podílí vodní rostliny.
  • Na Džbánu v Praze 6 je voda méně průhledná, a to už od začátku sezony, přesto se tu dá bez problémů koupat.
  • Mimo provoz jsou koupaliště Lhotka a rybník Šeberák. Lhotka je uzavřena nejspíš do příští sezony, Šeberák jeho majitel vypustil.

„Zatím to s předpovědí vláhy nevypadá nejlíp. Málo vody je nejen u nás, ale také v­sousedních zemích,“ řekl deníku Metro Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj je jistota dostatečného průtoku vody jen na větších řekách, jako je například Dunaj. Na své si prý přijdou také ti, kteří se nebojí zvolit neobvyklý terén – třeba Černou strouhu pod Týncem nad Labem nebo dolní tok Vltavy pod Vraňany k Mělníku. „Málokterý vodák ale touží po tom, táhnout polovinu cesty loď na kolíčkovací šňůře,“ dodává Jančar.

Podle Jaromíra Bioleka, který půjčuje lodě v Týnci nad Sázavou, je letošní léto téměř totožné s loňským. „Na dolní trasu Týnec – Pikovice, která je nejoblíbenější, jsme poslední loď stejně jako loni pustili poslední červnový víkend,“ stěžuje si Biolek, kterému tak nezbývá než vyvážet lodě výše proti proudu k ­městečku Kácov. Tam ale zase trpí samotné lodě. „Letos dostávají zabrat. Kvůli minimu vody se hodně odírají o­ kameny, a to jim příliš nesvědčí,“ dodává Biolek.

Morava je na tom hůř

Na Vltavě je horní tok řeky kvůli nízkému stavu vody nepřístupný, pod Vyšším Brodem teče vodácké minimum. Otavu lze s přebroděním několika mělčin považovat za sjízdnou, na Ohři je možné vyrazit až pod Nechranickou nádrž. Na Lužnici, Sázavě a ­Berounce mezi Plzní a Berounem lze plout mezi jezy, pod kterými ale vodáci musejí přebrodit mělčiny. Střední a dolní toky jsou splavné na Labi a Jizeře, dolní tok ještě na Orlici a Ploučnici. 

Nejhůře jsou na tom vodáci na Moravě, kde zůstala splavná pouze Odra pod Ostravou, Morava pod Postřelmovem a Dyje pod Novými Mlýny. Podle Jančara tedy vodákům zbývá jediné – hledat jinou zajímavou alternativu. „Lze se vydat také na vodní nádrže a zkoušet nové vodácké disciplíny nebo odjet za hranice,“ uzavírá Jančar.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Politická kampaň je plná lží a „zákroků na penaltu“

vydáno 17. září 2021  14:34

Tématem voleb jsou Andrej Babiš, covid a migrace.  celý článek

Tipy na víkend. Potkat můžete své sousedy nebo vstoupit pod zem

vydáno 17. září 2021  10:57

Deník Metro přináší další tipy na akce, které můžete o víkendu navštívit. Kde strávit čas? Například v českých městech a obcích se už ode dneška koná akce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy