metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti

Větší foto
Vodáci (ilustrační foto) | foto: SXC

Pozor, jez! Je sucho, tak ať neodřete loď ani sebe

  12:23
Hladiny českých řek stále klesají. Na vině jsou slabé srážky, které nepřinesly vodákům dostatek vody pro zdolávání kamenitých či písčitých ploch pod jezy i mělkých koryt řek. Se vzestupem průtoků vodáci nemohou počítat ani o víkendu, kdy se opět očekávají tropické teploty.

Nejhorší voda je v Hostivaři

  • Voda v Hostivařské přehradě dostala od hygieniků z Pražské hygienické stanice trojku. Stupnice hodnocení kvality je jako ve škole od jedničky do pětky.
  • V ostatních pražských koupalištích je voda vhodná ke koupání.
  • Nejlepší voda je v Motole, Divoké Šárce a loni otevřeném koupališti v Radotíně, kde se na čištění vody podílí vodní rostliny.
  • Na Džbánu v Praze 6 je voda méně průhledná, a to už od začátku sezony, přesto se tu dá bez problémů koupat.
  • Mimo provoz jsou koupaliště Lhotka a rybník Šeberák. Lhotka je uzavřena nejspíš do příští sezony, Šeberák jeho majitel vypustil.

„Zatím to s předpovědí vláhy nevypadá nejlíp. Málo vody je nejen u nás, ale také v­sousedních zemích,“ řekl deníku Metro Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Podle něj je jistota dostatečného průtoku vody jen na větších řekách, jako je například Dunaj. Na své si prý přijdou také ti, kteří se nebojí zvolit neobvyklý terén – třeba Černou strouhu pod Týncem nad Labem nebo dolní tok Vltavy pod Vraňany k Mělníku. „Málokterý vodák ale touží po tom, táhnout polovinu cesty loď na kolíčkovací šňůře,“ dodává Jančar.

Podle Jaromíra Bioleka, který půjčuje lodě v Týnci nad Sázavou, je letošní léto téměř totožné s loňským. „Na dolní trasu Týnec – Pikovice, která je nejoblíbenější, jsme poslední loď stejně jako loni pustili poslední červnový víkend,“ stěžuje si Biolek, kterému tak nezbývá než vyvážet lodě výše proti proudu k ­městečku Kácov. Tam ale zase trpí samotné lodě. „Letos dostávají zabrat. Kvůli minimu vody se hodně odírají o­ kameny, a to jim příliš nesvědčí,“ dodává Biolek.

Morava je na tom hůř

Na Vltavě je horní tok řeky kvůli nízkému stavu vody nepřístupný, pod Vyšším Brodem teče vodácké minimum. Otavu lze s přebroděním několika mělčin považovat za sjízdnou, na Ohři je možné vyrazit až pod Nechranickou nádrž. Na Lužnici, Sázavě a ­Berounce mezi Plzní a Berounem lze plout mezi jezy, pod kterými ale vodáci musejí přebrodit mělčiny. Střední a dolní toky jsou splavné na Labi a Jizeře, dolní tok ještě na Orlici a Ploučnici. 

Nejhůře jsou na tom vodáci na Moravě, kde zůstala splavná pouze Odra pod Ostravou, Morava pod Postřelmovem a Dyje pod Novými Mlýny. Podle Jančara tedy vodákům zbývá jediné – hledat jinou zajímavou alternativu. „Lze se vydat také na vodní nádrže a zkoušet nové vodácké disciplíny nebo odjet za hranice,“ uzavírá Jančar.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek