metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / 0 °C

Sobota, 19. ledna 2019. Svátek má Doubravka.
Průjem v počátcích řeší lidé samoléčbou.
Větší foto
Průjem v počátcích řeší lidé samoléčbou. | foto: Profimedia.cz

Pozor na hygienu, střevní potíže umějí dovolenou pokazit

5. července 2018  11:55 Kamila Hudečková
V létě hrozí převážně bakteriální infekce z nedostatečné hygieny.

Třetinu průjmových onemocnění mají na svědomí viry. Vyskytují se zejména u dětí, přičemž u těch nejmenších bývají nejčastější příčinou obtíží rotaviry. Ale původcem může být i bakterie, případně parazit.

Právě v létě nejvíce hrozí bakteriální průjmy, které souvisí s nedodržováním základních hygienických zásad, například nemytím rukou po použití toalety či nedostatečným omytím ovoce a zeleniny. Nakazit se lze ale i kontaminovanými vejci a produkty z nich, masem (převážně nedostatečně tepelně upraveným) či mléčnými výrobky.

Častým zdrojem bakterií je také voda, a to i v potoce či rybníku, nebo kontaminované kostky ledu. Důvodem bývá nedodržení teplotního řetězce, kdy potraviny jsou uchovávány ve vyšších teplotách a nastanou vhodné podmínky pro pomnožení patogenů.

Akutní průjmová onemocnění mají většinou typický průběh. Začátek bývá náhlý, u nemocných se objevuje několikrát denně vodnatá stolice doprovázená celkovou slabostí, zvracením, nevolností a často i horečkou.

Ztráta tekutin jde ruku v ruce se ztrátami iontů. Pokud nejsou tekutiny a ionty doplňovány, nastane nebezpečí rozvratu vnitřního prostředí, což může vyústit až v selhání některých orgánů, hlavně ledvin.

Průjem v jeho počátcích řeší většina pacientů samoléčbou. Pokud vás postihne, je třeba dodržovat určitá režimová opatření. Nezapomínejte na doplňování tekutin a minerálů. Vhodné jsou neslazené čaje, nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Sůl ve více osolené polévce doplní chybějící draslík. Součástí léčby by měla být i strava bohatá na vitaminy a minerály, která však nezatíží trávicí ústrojí. V rámci diety zařaďte piškoty, banány nebo rýžový odvar. Jakmile se zdravotní stav zlepší, můžete do svého jídelníčku přidat vařené brambory a vařené nebo dušené bílé maso.

Léčbu průjmů je možné řešit i prostřednictvím volně prodejných léků. Protože není často známa příčina onemocnění, tedy není zřejmé, zda se jedná o průjem virový, nebo bakteriální, je vhodné vybrat takovou léčbu, která funguje na všechny typy průjmu. Je vhodné použít přípravky, které působí na přírodní bázi, dokážou navázat toxické látky, nezrychlují ani nezpomalují trávení a mají minimální nežádoucí účinky, protože se nevstřebávají. Léčivé přípravky by však neměly barvit stolici. Krev ve stolici totiž může upozornit na vážnější onemocnění.

Zmíněným obtížím je možné předejít. Pokud se chystáte na cesty, měli byste pečlivě vybírat místo své dovolené, pít pouze balenou vodu, vyvarovat se některých druhů jídel – zmrzliny, některých sýrů, paštik, mléka, nedostatečně tepelně upraveného masa, plodů moře, ovoce, jež nelze oloupat, a neokrájené zeleniny a dodržovat základní hygienické návyky. Jestliže trpíte průjmy opakovaně, poraďte se o dalším postupu se svým lékařem, který by měl najít příčinu onemocnění a zvolit vhodný způsob léčby.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Mladí filozofují, staří rovnou třídí

Ilustrační snímek
vydáno 17. ledna 2019  13:25

Sáčky, plastové krabičky, papír. Na třídění odpadu jsme kabrňáci.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám