metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 16 °C

Pátek 26. dubna 2024. Svátek má Oto

Pozor na podvodníky na internetu! Tohle jsou jejich nejčastější triky

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V posledních letech jsou podvodníci na internetu stále aktivnější, hlavně co se bankovních podvodů týče. I vám se může stát, že s vámi bude někdo falešně jednat jménem banky nebo jiné věrohodné společnosti a pokusí se z vás vylákat citlivé údaje, jako například heslo do internetového bankovnictví nebo údaje z vaší platební karty.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Pozor na podvodníky na internetu! Tohle jsou jejich nejčastější triky | foto: BNP Paribas Personal Finance SA

Jaké jsou nejčastější typy bankovních a online podvodů a jak se jim vyvarovat.

PHISHING

Při tomto útoku se vás podvodníci snaží nalákat na falešné webové stránky vaší banky, které od těch oficiálních mohou být k nerozeznání. Pomocí těchto stránek se podvodníci pokouší zjistit vaše heslo do vašeho internetového bankovnictví, údaje z vaší karty či další citlivé informace. Odkazy na tyto stránky vám mohou přijít do SMS, případně do emailu.

Mějte na paměti několik následujících pravidel

· Vždy kontrolujte, na jaký odkaz klikáte a zda se skutečně jedná o odkaz vaší banky. Například stránky Hello bank! mají vždy před prvním lomítkem v URL adrese „hellobank.cz“.

· Vždy si zkontrolujte odesílatele emailu. Vaši bankéři vám nikdy nebudou psát z adres @seznam.cz nebo @gmail.com. Email by měl vždy přijít z domény dané společnosti.

· Podvodníci se často snaží napodobit oficiální URL adresu. Pozor si tak dejte i na tzv. domény 3. řádu (například .cz.info) či na čísla nebo jiná písmenka v URL adrese.

VISHING

Útoky mohou probíhat i offline, přes telefonní hovory. Útočníci vám mohou volat z různých telefonních čísel, často i se zahraniční předvolbou (česká je vždy +420), případně ze skrytých čísel. Podvodníci se zpravidla představí jménem vaší banky a budou s vámi probírat různé negativní situace, jako například nabourání účtu či nesplacený dluh. Těmito způsoby se z vás budou snažit neodbytně vylákat citlivé informace, díky kterým můžete přijít o peníze na vašem účtu.

Kromě formátu telefonního čísla si dejte pozor, na co se vás volající ptá. Vaše banka po vás nikdy nebude chtít heslo do vašeho internetového bankovnictví nebo údaje vaší debetní / kreditní karty.

Pokud máte podezření na falešný hovor, zavěste a zavolejte na infolinku vaší banky.

Pozor na podvodníky na internetu! Tohle jsou jejich nejčastější triky

POVODY NA BAZARECH

Pozor si dejte i v případě, kdy něco prodáváte nebo nakupujete na bazarech. Podvodníci se vás budou snažit nalákat na falešné stránky dopravce (může jít o napodobené stránky důvěryhodných společností, jako je DPD, PPL nebo Česká pošta).

Podvod v praxi může vypadat následovně: podvodník projeví zájem o vaše zboží a po krátké domluvě s vámi bude tvrdit, že objednávku zaplatil a pošle vám odkaz na falešné stránky přepravní společnosti. Ty můžete odhalit stejně jako u klasických phishingových útoků – podle formátu URL adresy.

Na těchto stránkách je falešný formulář pro zadání údajů vaší platební karty – místo doručení financí na váš účet však dojde k jejich odcizení. Pro převod financí vždy využívejte raději oficiální metody na bazarových stránkách, případně platbu na dobírku přes dopravce nebo klasický bankovní převod přes číslo účtu.

JAK JSTE NA TOM VY?

Jak byste proti podvodníkům obstáli vy si můžete vyzkoušet v interaktivním kybertestu #nePINdej! od České bankovní asociace. V testu jsou představeny nejčastější kybernetické útoky a je určen pro každého - mladistvé od 12 let, dospělé či seniory.

Podívejte se také na 10 zásad bezpečnosti, ať se trikům podvodníků vyvarujete.

Hlavní zprávy

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Dáte si lážo i plážo? Na kole za pivem, houpačkami, trampolínami i klobáskami

vydáno 25. dubna 2024  12:58

Vezměte děti na výlet v bezprostřední blízkosti Vltavy. Čekají na vás tři pecky, které jsou trochu gastronomické, trochu punkové a především velmi...  celý článek

Komerční sdělení

Město Split – 6 míst, které si užít v okouzlující Dalmácii

vydáno 26. dubna 2024

Chorvatsko je oblíbenou destinací a ročně láká spousty turistů. Čeká na vás spousta krásných míst, mezi jedno z těch nejoblíbenějších patří Split. Jde o...  celý článek

Komerční sdělení

Jak vybrat koberec do kuchyně, který doladí prostor

vydáno 26. dubna 2024

Kuchyně je pro mnoho z nás srdcem domova. Je to místnost, kde se setkáváme, vaříme a celkově trávíme spoustu času. Dlouho ovšem byla považována za...  celý článek