metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva
Policejní kontrola (ilustrační foto) | foto: ČTK

Pozor na prošlé řidičáky! Policisté se zaměříi i na pásy, alkohol a rychlost

  7:00
Pokud jste si nestihli vyměnit řidičák do konce roku, u silničních kontrol ještě nemusíte vyšilovat. Tedy pokud se můžete prokázat potvrzením, že o něj máte zažádáno.

Přes 200 tisíc řidičů usedlo od nového roku za volant fakticky načerno. Jedná se o ty, kteří si nestihli vyměnit své průkazy ještě do konce loňského prosince. Ostatně to, že ne všichni řidiči výměnu stihnou, úředníci prorocky předpovídali dávno před tím, než termín vypršel. Ne všem ale hrozí za jízdu bez platného řidičáku tučné pokuty. Například pražský magistrát vystavoval řidičům, kteří si ještě do konce minulého roku o vydání zažádali, potvrzení, se kterým se mohou policistům při kontrolách prokazovat. Bez obav z pokut až do 20. ledna. Dvacetidenní je totiž zákonná lhůta, ve které se průkazy vydávají.

Po dvacátém lednu už na benevolenci policistů nespoléhejte

Také mluvčí policejního prezidia Eva Stulíková ujišťuje, že policisté budou v těchto případech benevolentní. Problém je ale v tom, že ne všichni řidiči se potvrzením budou moci prokázat. Ne všechny úřady je totiž byly ochotny vydávat. "Někde si řidiči na vlastní náklady ofocovali žádost o vydání průkazu. I toto policisté zohlední," říká pro deník Metro Stulíková s tím, že pak už dojde na pokuty, které se mohou vyšplhat až k dvěma a půl tisícům. Uklidněním pro opozdilce také může být, že žádné kontroly na platnost řidičáků se zatím nechystají.

Policie přesto slibuje desítky jiných během celého roku. Kromě Vánoc, Velikonoc nebo začátku a konci prázdnin, které patří na našich silnicích k nejrizikovějším obdobím, se policisté v krajích zaměří také na další nešvary, které se v určitých regionech zrovna vyskytují. Například zvýšená nehodovost, nebo momentálně zhoršená dopravní situace. Už v únoru ale vypukne první z celoevropských bezpečnostních akcí, na pozoru by se měli mít řidiči nákladních vozů a autobusů. Jelikož mezi nejčastější důvody, proč v Evropě dochází k vážným i smrtelným nehodám, je kombinace alkoholu, vysoké rychlosti a nepoužívání pásů, také na tyto nešvary se policisté letos zaměří.

Na co si dát pozor?

Také i letos proběhnou celoevropské bezpečnostní akce TISPOL. Na co se hlídky zaměří?

  • 10. až 16. únor: autobusy a náklaďáky
  • 10. až 16. březen: bezpečnostní pásy
  • 14. až 20. duben: rychlost
  • 2. až 8. červen: drogy a alkohol
  • 21. až 27. červenec: autobusy a náklaďáky
  • 18. až 24. srpen: rychlost
  • 9. až 10. září: bezpečnostní pásy
  • 6. až 12. říjen: autobusy a náklaďáky
  • 8. až 14 prosince: drogy a alkohol

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek