metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Policejní kontrola (ilustrační foto) | foto: ČTK

Pozor na prošlé řidičáky! Policisté se zaměříi i na pásy, alkohol a rychlost

  7:00
Pokud jste si nestihli vyměnit řidičák do konce roku, u silničních kontrol ještě nemusíte vyšilovat. Tedy pokud se můžete prokázat potvrzením, že o něj máte zažádáno.

Přes 200 tisíc řidičů usedlo od nového roku za volant fakticky načerno. Jedná se o ty, kteří si nestihli vyměnit své průkazy ještě do konce loňského prosince. Ostatně to, že ne všichni řidiči výměnu stihnou, úředníci prorocky předpovídali dávno před tím, než termín vypršel. Ne všem ale hrozí za jízdu bez platného řidičáku tučné pokuty. Například pražský magistrát vystavoval řidičům, kteří si ještě do konce minulého roku o vydání zažádali, potvrzení, se kterým se mohou policistům při kontrolách prokazovat. Bez obav z pokut až do 20. ledna. Dvacetidenní je totiž zákonná lhůta, ve které se průkazy vydávají.

Po dvacátém lednu už na benevolenci policistů nespoléhejte

Také mluvčí policejního prezidia Eva Stulíková ujišťuje, že policisté budou v těchto případech benevolentní. Problém je ale v tom, že ne všichni řidiči se potvrzením budou moci prokázat. Ne všechny úřady je totiž byly ochotny vydávat. "Někde si řidiči na vlastní náklady ofocovali žádost o vydání průkazu. I toto policisté zohlední," říká pro deník Metro Stulíková s tím, že pak už dojde na pokuty, které se mohou vyšplhat až k dvěma a půl tisícům. Uklidněním pro opozdilce také může být, že žádné kontroly na platnost řidičáků se zatím nechystají.

Policie přesto slibuje desítky jiných během celého roku. Kromě Vánoc, Velikonoc nebo začátku a konci prázdnin, které patří na našich silnicích k nejrizikovějším obdobím, se policisté v krajích zaměří také na další nešvary, které se v určitých regionech zrovna vyskytují. Například zvýšená nehodovost, nebo momentálně zhoršená dopravní situace. Už v únoru ale vypukne první z celoevropských bezpečnostních akcí, na pozoru by se měli mít řidiči nákladních vozů a autobusů. Jelikož mezi nejčastější důvody, proč v Evropě dochází k vážným i smrtelným nehodám, je kombinace alkoholu, vysoké rychlosti a nepoužívání pásů, také na tyto nešvary se policisté letos zaměří.

Na co si dát pozor?

Také i letos proběhnou celoevropské bezpečnostní akce TISPOL. Na co se hlídky zaměří?

  • 10. až 16. únor: autobusy a náklaďáky
  • 10. až 16. březen: bezpečnostní pásy
  • 14. až 20. duben: rychlost
  • 2. až 8. červen: drogy a alkohol
  • 21. až 27. červenec: autobusy a náklaďáky
  • 18. až 24. srpen: rychlost
  • 9. až 10. září: bezpečnostní pásy
  • 6. až 12. říjen: autobusy a náklaďáky
  • 8. až 14 prosince: drogy a alkohol

Komentáře

Hlavní zprávy

Velmi oblíbený dopravce Martin Uher. Pendleři jej rozhodně chtějí dál

vydáno 30. března 2023  5:09

Ukončí Martin Uher své více než tři desítky let trvající působení na Mníšecku a Dobříšsku? Tahle otázka pálí mnohé pendlery, kteří z oblasti denně cestují...  celý článek

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek