metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Neděle, 25. října 2020. Svátek má Beáta.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Pozor na změny. Covidová MHD jezdí omezeně

16. října 2020  10:14 Filip Jaroševský Metro.cz
Od zítřka po dvaadvacáté hodině nepojede 35 autobusových linek. Pozor i na výluky.

Zrušení provozu školních linek, odvolání nočních víkendových vlakových spojů z Prahy i rekreačních vlaků, výrazné omezení autobusů po dvaadvacáté hodině. Nouzový stav si poprvé v hlavním městě vyžádal výraznější omezení hromadné dopravy.

„Vytíženost všech linek pražské MHD od září kontinuálně klesá s tím, jak jsou postupně zaváděna nová omezení. V metru počet cestujících od prvního týdne v září po první týden v říjnu klesl o více než 15 procent. Na začátku října ho pak využívalo o 43 procent cestujících méně než ve stejném období minulého roku. Obdobná situace je i u autobusů,“ odůvodňuje omezování mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Omezení se dotknou i dálkových vlaků

  • Od příštího pondělí bude až do odvolání mírně omezen také provoz na vytížených linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, dále v úsecích Kolín – Ústí nad Labem, České Budějovice – Jihlava – Brno a taktéž Ostrava – Čadca. 
  • I přes všechna tato omezení má být i nadále na veškerých  linkách zajištěna dostatečná nabídka vlaků.
  • Od středy platí také povinnost ochrany nosu a úst rovněž v prostoru zastávek MHD, na nástupištích a v přístřešcích. Hlídky strážníků dodržování této povinnosti kontrolují v rámci své běžné hlídkové činnosti. Pozor na ně. Ačkoli nedodržení pravidel většinou řeší domluvou, mohou policisté a strážníci pokutovat přímo na místě až do výše 10 tisíc korun.

Večer to bohužel nejede
První výraznější změny pro cestující nastávají od zítřka. Vytíženost večerních autobusových spojů je totiž nyní z důvodu téměř neexistujícího nočního života v metropoli natolik tristní, že vždy po 22. hodině přestane jezdit hned 35 autobusových linek. Obdobná opatření znají Pražané již z jara. „Oproti jarním měsícům je nicméně počet autobusových linek s ukončeným provozem po 22. hodině nižší. Provoz všech ostatních autobusových linek, tramvají a metra zůstává nezměněn. Stejně tak trolejbusů a přívozů,“ dodává Hana Pohanová z tiskového odboru dopravce.

„Opatření jsou dočasná a platná po dobu vyhlášeného nouzového stavu, respektive do doby, než budou restaurace, bary, kluby, divadla, kina a další místa pro volnočasovou zábavu opět plnohodnotně otevřena i po dvacáté hodině,“ doplňuje za dopravce Řehková.

Školáci bez autobusů
Ve středu byly v hlavním městě zrušeny také školní autobusové linky 251 až 275. Vzhledem k zavedení distanční výuky nejen na základních školách pak od pondělí 19. října nepojedou ani některé školní spoje na příměstských autobusových linkách Pražské integrované dopravy. Ty jsou v jízdním řádu vyznačeny příslušnými poznámkami – jedná se zpravidla o spoje, které neměly být v provozu také 29. a 30. října. Doporučujeme si ale pro jistotu data ověřit například na webu pid.cz. Tato opatření by měla platit po dobu uzavření základních škol.

Jak to bude s vlaky
Zatímco v případě pražských a příměstských autobusů omezoval spoje magistrát, dopravní podnik a organizátor dopravy Ropid, v případě vlaků už se zapojily také České dráhy a dopravní společnost KŽC doprava. Logicky tak jako první od soboty odpadly noční víkendové rozjezdy všech linek (S1, S2, S3, S4, S5, S6, S7, S8, S9, S22). Šlo totiž o páry spojů takzvaně pro flamendry, tedy s příjezdem po druhé hodině ráno a s odjezdem zhruba ve 2.30 na či z hlavního nádraží. „Půlnočních spojů s odjezdem ve zhruba 0.30 se to ovšem netýká,“ doplňuje mluvčí Ropidu Filip Drápal.

S ohledem na aktuální nařízení vlády a protiepidemická doporučení hygieniků došlo i na rekreační vlaky, jako je například Cyklohráček, Posázavský motoráček, Bezdězský rychlík, Cyklo Brdy, Kokořínský rychlík a další podobné spoje.

Autobusová výluka v Písnici
Ne za všechna omezení MHD však v hlavním městě může koronavirus. Od dnešního rána proto budou do úterý 20. října jezdit do Písnice příměstské autobusy oklikou. Důvodem je uzavírka silnice mezi Písnicí a Dolními Břežany, která omezí i řidiče aut. „Kvůli tomu budou příměstské linky 331 a 333 odkloněny přes Hodkovice, Vídeňskou ulici a Kunratickou spojku. Neobslouží tedy zastávky Lipovická, Ke Březině, Písnice a Dolní Břežany, Na Kopečku. Náhradou bude posílena linka 113, která zůstává až do Písnice v původní trase. Mezi Písnicí a Točnou pak bude linka 113 v pondělí a úterý dočasně mimo provoz kvůli další etapě uzavírky,“ popsal pro deník Metro Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: Lockdown II.

ilustrační snímek Koloblog
vydáno 24. října 2020  17:43

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Když se mi začne hodně dařit, stáhnu se, říká muzikálová herečka

Markéta Schimmerová Procházková se narodila 25. 2. 1986 v Jihlavě, kde...
vydáno 24. října 2020  12:38

Nebudeme tu s Markétou Schimmerovou Procházkovou hrát hru, že jsme se viděli poprvé v životě. Za ta léta, co se známe, se Markéta vyšvihla mezi...  celý článek

Infocentra v metru zůstávají otevřená. Pozastaven je jen prodej suvenýrů

Stanice metra I. P. Pavlova
vydáno 24. října 2020  7:59

Základní zvyklosti se v pražském metru nemění ani po vyhlášení přísných vládních opatření. Kromě čerstvých výtisků deníku Metro ve stojanech tu i nadále...  celý článek

Skiareály lákají Dány. Letošní lyžovačky budou bez mejdanů

Ilustrační snímek
vydáno 24. října 2020  5:50

Majitele horských středisek potěšila letní sezona. Také do té zimní hledí s určitou nadějí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy