metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Tomáš HájekMAFRA

Pozor na změny. Covidová MHD jezdí omezeně

  10:14
Od zítřka po dvaadvacáté hodině nepojede 35 autobusových linek. Pozor i na výluky.

Zrušení provozu školních linek, odvolání nočních víkendových vlakových spojů z Prahy i rekreačních vlaků, výrazné omezení autobusů po dvaadvacáté hodině. Nouzový stav si poprvé v hlavním městě vyžádal výraznější omezení hromadné dopravy.

„Vytíženost všech linek pražské MHD od září kontinuálně klesá s tím, jak jsou postupně zaváděna nová omezení. V metru počet cestujících od prvního týdne v září po první týden v říjnu klesl o více než 15 procent. Na začátku října ho pak využívalo o 43 procent cestujících méně než ve stejném období minulého roku. Obdobná situace je i u autobusů,“ odůvodňuje omezování mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Omezení se dotknou i dálkových vlaků

  • Od příštího pondělí bude až do odvolání mírně omezen také provoz na vytížených linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českých Budějovic a Děčína, dále v úsecích Kolín – Ústí nad Labem, České Budějovice – Jihlava – Brno a taktéž Ostrava – Čadca. 
  • I přes všechna tato omezení má být i nadále na veškerých  linkách zajištěna dostatečná nabídka vlaků.
  • Od středy platí také povinnost ochrany nosu a úst rovněž v prostoru zastávek MHD, na nástupištích a v přístřešcích. Hlídky strážníků dodržování této povinnosti kontrolují v rámci své běžné hlídkové činnosti. Pozor na ně. Ačkoli nedodržení pravidel většinou řeší domluvou, mohou policisté a strážníci pokutovat přímo na místě až do výše 10 tisíc korun.

Večer to bohužel nejede
První výraznější změny pro cestující nastávají od zítřka. Vytíženost večerních autobusových spojů je totiž nyní z důvodu téměř neexistujícího nočního života v metropoli natolik tristní, že vždy po 22. hodině přestane jezdit hned 35 autobusových linek. Obdobná opatření znají Pražané již z jara. „Oproti jarním měsícům je nicméně počet autobusových linek s ukončeným provozem po 22. hodině nižší. Provoz všech ostatních autobusových linek, tramvají a metra zůstává nezměněn. Stejně tak trolejbusů a přívozů,“ dodává Hana Pohanová z tiskového odboru dopravce.

„Opatření jsou dočasná a platná po dobu vyhlášeného nouzového stavu, respektive do doby, než budou restaurace, bary, kluby, divadla, kina a další místa pro volnočasovou zábavu opět plnohodnotně otevřena i po dvacáté hodině,“ doplňuje za dopravce Řehková.

Školáci bez autobusů
Ve středu byly v hlavním městě zrušeny také školní autobusové linky 251 až 275. Vzhledem k zavedení distanční výuky nejen na základních školách pak od pondělí 19. října nepojedou ani některé školní spoje na příměstských autobusových linkách Pražské integrované dopravy. Ty jsou v jízdním řádu vyznačeny příslušnými poznámkami – jedná se zpravidla o spoje, které neměly být v provozu také 29. a 30. října. Doporučujeme si ale pro jistotu data ověřit například na webu pid.cz. Tato opatření by měla platit po dobu uzavření základních škol.

Jak to bude s vlaky
Zatímco v případě pražských a příměstských autobusů omezoval spoje magistrát, dopravní podnik a organizátor dopravy Ropid, v případě vlaků už se zapojily také České dráhy a dopravní společnost KŽC doprava. Logicky tak jako první od soboty odpadly noční víkendové rozjezdy všech linek (S1, S2, S3, S4, S5, S6, S7, S8, S9, S22). Šlo totiž o páry spojů takzvaně pro flamendry, tedy s příjezdem po druhé hodině ráno a s odjezdem zhruba ve 2.30 na či z hlavního nádraží. „Půlnočních spojů s odjezdem ve zhruba 0.30 se to ovšem netýká,“ doplňuje mluvčí Ropidu Filip Drápal.

S ohledem na aktuální nařízení vlády a protiepidemická doporučení hygieniků došlo i na rekreační vlaky, jako je například Cyklohráček, Posázavský motoráček, Bezdězský rychlík, Cyklo Brdy, Kokořínský rychlík a další podobné spoje.

Autobusová výluka v Písnici
Ne za všechna omezení MHD však v hlavním městě může koronavirus. Od dnešního rána proto budou do úterý 20. října jezdit do Písnice příměstské autobusy oklikou. Důvodem je uzavírka silnice mezi Písnicí a Dolními Břežany, která omezí i řidiče aut. „Kvůli tomu budou příměstské linky 331 a 333 odkloněny přes Hodkovice, Vídeňskou ulici a Kunratickou spojku. Neobslouží tedy zastávky Lipovická, Ke Březině, Písnice a Dolní Břežany, Na Kopečku. Náhradou bude posílena linka 113, která zůstává až do Písnice v původní trase. Mezi Písnicí a Točnou pak bude linka 113 v pondělí a úterý dočasně mimo provoz kvůli další etapě uzavírky,“ popsal pro deník Metro Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek