metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 16 °C

Pondělí 20. března 2023. Svátek má Světlana
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Pozor! Tramvajím to na listí klouže

  5:46
Podzim je pro řidiče MHD složitějším obdobím. Někdy hůř dobrzďují, jindy nestaví vůbec.

Déšť, šero a hromady spadaného listí motajícího se pod nohama. Tak vypadají podle mnoha Pražanů typické překážky podzimních procházek v hlavním městě. Pro řidiče tramvají však nástup tohoto ročního období znamená mnohem větší komplikace. Jak upozorňuje organizátor dopravy Ropid na svém Facebooku, tramvajákům se začíná hůře brzdit.

„Na spadaném listí, nebo když začne pršet, to může tramvajím pořádně klouzat a i zkušený řidič má co dělat, aby je zkrotil,“ píší zástupci Ropid na Facebooku. Upozorňují také na fakt, že ne všechny vozy mají povinnost zastavovat v každé zastávce. Proto je před vstupem do kolejiště lepší se ujistit, že tramvaj stojí.

Počet usmrcených chodců v pražských ulicích roste

  • V loňském roce zemřelo na pražských silnicích 31 lidí. Z toho bylo 25 chodců, osm z nich zemřelo při srážce s tramvají.
  • Brzdná dráha prázdné tramvaje, která jede padesátikilometrovou rychlostí, činí 42 metrů, při zatížení pak ještě více. Osobní vůz stejnou rychlost ubrzdí na necelých 13 metrech. Řidič tramvaje se ale nemá šanci překážce vyhnout.
  • Zaměstnanci dopravního podniku začátkem léta namalovali na nejfrekventovanější a nejnebezpečnější úseky pro střet chodce s tramvají výstražné siluety. Podobné je možné vídat na místech činu ve starších detektivních seriálech.
  • Obrysy „nebožtíků“ už mírně vybledly. Najdete je například na I. P. Pavlova, Karlově náměstí, Palackého náměstí, Národní třídě, Staroměstské, Malostranské, Palmovce či Floře. 
  • K vidění jsou i na Želivského, Hradčanské, Dvorcích a také u Anděla.

Loni zemřelo na pražských silnicích 25 chodců, z toho osm z nich po srážce s tramvají. „Proto před tramvají přecházejte až v okamžiku, kdy se ujistíte, že opravdu zastaví. Těch pár vteřin za to stojí,“ dodává Ropid.

Podzimní dny, kdy je šero dříve, nejsou příjemné ani pro řidiče autobusů. Podle řidičky Pavly Kápičkové, která se zapojila do diskuse o brzdění, si někteří automobilisté nedokážou zvyknout na fakt, že autobusy nezastavují v každé zastávce. „Minulý týden se mi stalo dokonce dvakrát, že jsem zastávkou na znamení autobusem projížděla, ale řidič jedoucí za mnou si myslel, že budu stavět. Začal mě předjíždět, i když proti jel automobil. Oba jsme museli zastavit, aby se ten blb ještě vešel,“ píše Pavla Kápičková. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Jana Mesarčová je zamilovaná do poklopů. Kanál chce dokonce i na známky

vydáno 20. března 2023  5:21

Každý jsme jiný, a tedy i naše sny vypadají odlišně. U kreativních jedinců může jít o poměrně originální výjevy. Neobvyklou zálibu má třeba dlouholetá...  celý článek

Sládek Honza Ilgner má pivovar jako alchymistickou dílnu

vydáno 19. března 2023  19:00

Vaří trendy v pivovaru Radouš i neobvyklé pivní styly ve svém projektu The Barn. Název znamená anglicky stodola a právě do zrekonstruované stodoly v...  celý článek

Každý zápas má svůj příběh, který vyprávíte divákům, říká Král Slova Kuba

vydáno 19. března 2023  13:52

Jmenuje se Jakub Pešek, ale v ringu má přezdívku Král Slova Kuba. Dřív jako wrestler zápasil, nyní je moderátorem a hlavním rozhodčím. Potkat ho můžete...  celý článek

Fronta na maso na Letné budí emoce i šedesát let po odstřelu. Stačí jedna stará fotka

Praha? Aha!
vydáno 19. března 2023  11:40

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek