metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 23 °C

Neděle 4. června 2023. Svátek má Dalibor
Anna Rojková bude příští víkend přednášet na téma Vesmír kolem nás a pro nás. Potřeba jsou podle ní i vesmírní zámečníci. | foto: archiv

Práce českých vědců umí mnohé ohromit, říká česká vědkyně Anna Rojková

  5:41
Každý rok startuje více raket, na oběžných drahách se pohybují tisíce družic i vesmírného smetí a plány jednotlivých kosmických agentur i firem jsou čím dál ambicióznější. O tom ví své Anna Rojková – vedoucí české sekce technologické firmy Huld, která se dlouhodobě zaměřuje na inovace v oblasti kosmických technologií, zkoumání vesmíru, ale taky na podporu a rozvoj schopných a odvážných mladých lidí. Jaké přínosy mají vesmírné aktivity pro náš každodenní život? Jak se vesmírné bádání změnilo za poslední roky? I o tom pohovoří příští víkend na smíchovské náplavce v Praze.

„Když se řekne vesmír, jako první mi vyvstane na mysli nekonečno. Nekonečné množství možností, nezodpovězených otázek, objektů k prozkoumání, možností využití a v neposlední řadě práce před námi,“ říká pro deník Metro Rojková.

Inovace v oblasti kosmických technologií jsou poměrně specifický obor. Kdo nebo co vás k němu přivedl?
Odmala jsem byla zvídavá a zajímalo mě, jak věci a svět kolem nás fungují. Vesmír byl jedním z témat, která mě zajímala, ale v tu dobu jsem ještě nevěděla, že je možné se kosmickým aktivitám věnovat i v České republice. A že v tomto odvětví působí desítky firem, byznys inkubátor Evropské kosmické agentury podporující start-upy pracující s vesmírnými technologiemi a státní instituce, které bojují za větší zapojení Česka do různých kosmických misí i programů. Já jsem se do našeho českého vesmírného ekosystému dostala mírně oklikou přes vzdělávací aktivity a marketing.

Mohla byste našim čtenářům stručně přiblížit, co přesně tento obor zahrnuje a jakým způsobem ho aplikujete v praxi?
Kosmické aktivity spojují opravdu širokou škálu oborů a zaměření, kterým je možné se věnovat. Určitě si všichni vybavíme průzkum vesmíru, lety k Měsíci, ale nesmíme opomínat ani technologie, jež jsou užitečné pro náš každodenní život typu navigace nebo nové inovativní materiály. U nás ve firmě se věnujeme primárně vývoji softwaru pro družice nebo sondy a projektům spojeným s tématem družicové navigace.

Možná je to zjevné, ale je pro vás práce zároveň koníčkem?
To ano. Vzhledem k tomu, jak rychle se odvětví rozvíjí, je neustále o čem číst a poslouchat, a to samozřejmě i mimo práci. Troufám si tvrdit, že práce v tomto oboru je zábavná a zajímavá i z toho důvodu, že se pohybuji neustále mezi lidmi, které práce baví a kteří přemýšlejí o tom, jak věci fungují a jak by mohly fungovat lépe.

Co vás v této oblasti zajímá?
Nejvíce mě baví sledovat dění na poli evropských kosmických aktivit, ať již současné, či plánované vědecké vesmírné mise Evropské kosmické agentury, ale též dění související s Agenturou Evropské unie pro kosmický program, která sídlí v Praze a pod kterou spadá program pro pozorování Země Copernicus nebo navigační satelitní systém Galileo. Díky těmto programům a datům z nich pramenícím vznikají inovativní aplikace v oblasti zemědělství, pozorování změn klimatu, dopravní infrastruktury a podobně.

Dá se zjednodušeně říci, že jste vesmírná výzkumnice?
To bych si netroufla tvrdit. Jsem jednou z mnoha, kteří se snaží přispět svou prací k rozvoji tohoto odvětví, a jako v mnoha technologických oborech je i při kosmických aktivitách nutná spolupráce akademiků a průmyslu. Pokud si chcete popovídat s lidmi, kteří by se vesmírnými výzkumníky nazývat mohou, zavítejte určitě na některé akademické pracoviště a budete překvapeni, že čeští vědci pracují i na zkoumání sopečné činnosti napříč sluneční soustavou, záření černých děr nebo slunečního větru a mnohého dalšího.

Jak se teď v této oblasti angažujete?
V současnou chvíli u nás pracujeme na vývoji softwaru pro zpracování dat na palubě družice, která poletí k asteroidu, nebo systému pro rozpoznávání rušení a podvržení navigačního signálu. Též pracujeme na českých ambiciózních misích ve spolupráci s průmyslovými a akademickými partnery. Cílem jedné z misí je navrhnout, vyvinout a vyslat mikrodružici, která bude provádět analýzu galaktického kosmického záření a částic sluneční energie na oběžné dráze hlubokého vesmíru mimo zemskou magnetosféru.

Jak je to s dostupnými technologiemi? Jak rychle jde vše dopředu v průběhu let?
Jako ve většině technologických oborů dochází i zde k rychlému vývoji. Třeba ke zvýšení zapojení komerčních hráčů do kosmických aktivit. Mnoho technologií a služeb je finančně dostupnějších více subjektům. Kosmické bádání se posouvá rychle vpřed díky mnoha faktorům, ať již zapojení více lidí, nebo posunu ve využití AI/ML pro zpracování dat, vývoji nových materiálů, zefektivnění procesů výroby a tak dále.

Dokáže vás v tomto směru ještě něco překvapit?
Bylo by překvapivé, kdyby ne. Je opravdu těžké mít přehled o veškerém dění v oblasti, a tak malá či větší překvapení přichází na denní bázi. Naštěstí se jedná většinou o pozitivní typ údivu.

Mohou se s vámi čtenáři potkat? Poslechnout si třeba přednášku?
V nejbližší době mě můžete určitě vidět 27. května na akci Coolife Fest 2023 na pražské Smíchovské náplavce, kde budu mít možnost říct pár slov o kosmických aktivitách a našem českém snažení v rámci nich. Doufám, že toto téma některé posluchače zaujme natolik, že se třeba též přidají do vesmírné komunity, která je pestrá a ve které se biologové, právníci, programátoři, inovátoři, elektrotechnici či zámečníci rozhodně neztratí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek