metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
elektrikáři | foto: MAFRA

Práce rukama je stejně dobře placená jako programování

  17:30
„Dobře si vybral, maminko,“ říká ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný otec detektivního praktikanta Hlaváčka. Podobně si mohou mnout ruce rodiče, kteří pošlou dítě „do učení“.

Pavel je elektrikář. I když není plátce DPH, v posledních letech má problém, aby povolenou hranici příjmů, od kdy se už „dépéháčko“ platí, nepřekročil.

„Hlavně teď před Vánoci je to šrumec,“ vysvětluje. Sice nedělá pro žádné developery a ani pro prodejce spotřebičů, ale zákazníků, kteří potřebují do nové kuchyně nainstalovat troubu či varnou desku nebo vyměnit dosluhující spotřebiče za nové, je víc než dost. „To, co vydělám za rok, mi stačí, mohl bych makat víc, ale nemíním se uštvat,“ přiznává řemeslník. Určitě si ale nestěžuje, kdyby prý byl číšník nebo kuchař, asi by si teď rval vlasy.

Zájem o řemesla stoupá už delší dobu

„Letošní covidové období prokázalo, že kvalitní řemeslníci nemají problém s nedostatkem práce a zakázek,“ řekl deníku Metro Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel Praha – Střední školy technické na Zeleném pruhu. Souhlasí s názorem, že právě současná situace se projeví i zvýšeným zájmem žáků základních škol o přihlášky na jejich školu a na „vyučení“ vůbec. Zájem se podle něj ale zvyšuje už pár let po sobě, léta, kdy jejich škola nebo podobné střední školy bojovaly o každou dušičku, jsou minulostí. „I když se kvůli omezením nekonaly prosincové dny otevřených dveří, předpokládám, že zájem naučit se kvalitní řemeslné práci bude opět mírně vyšší,“ dodává ředitel školy na Zeleném pruhu.

Nejvíc hledají informace o elektrikářích

Realita vypluje na povrch až v březnu, kdy začnou přicházet už potvrzené přihlášky. To si myslí ve Střední škole řemesel a služeb v Moravských Budějovicích. „Sledujeme na našich webových stránkách, kolik návštěvníků chodí a co kdo konkrétně čte. Za poslední měsíc hledají návštěvníci nejvíc informace kolem maturitních oborů elektrikář – silnoproud, automechanik, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, opravář zemědělských strojů a také kuchař-číšník,“ říká Tomáš Doleský, ředitel moravskobudějovické školy. Ze zájmu, a to i o posledně jmenovaný obor gastronomie, která je nyní těžce zasažená, se domnívá, že budoucí uchazeči (ale mohou to být i jejich rodiče) uvažují v delším časovém horizontu, než jak dlouho trvá jedna krize. „Reálně odhadují své schopnosti, zohledňují, co je baví,“ doplňuje Doleský. Připomíná však, že letošní nábory jsou hodně „naslepo“, komunikace s deváťáky se odehrává ve virtuálním prostoru, také v Moravských Budějovicích se dny otevřených dveří konaly jen on-line.

Ceny? V průměru jsou o pětinu vyšší

Nedostatek řemeslníků se v posledních letech promítl nejen do mírně stoupajícího zájmů o studium odborných škol. Pocítili to i zákazníci na cenách, ty poskočily o deset až pětadvacet procent , v průměru si v posledních dvou až třech letech přilepšili elektrikáři, instalatéři a další řemesla asi o pětinu.

Mezi nejžádanější řemeslníky patří vedle elektrikářů a instalatérů také truhláři, odborníci na obsluhu strojů a zařízení. Výrazně se nyní ale zvýšila i poptávka po lidech v odpadových službách, což souvisí s růstem e-shopů a pobytem lidí doma – a tím pádem s nárůstem odpadů. Svozové firmy nabízejí i čtrnáct platů ročně včetně služebních bytů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek