metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
elektrikáři
Větší foto
elektrikáři | foto: MAFRA

Práce rukama je stejně dobře placená jako programování

16. prosince 2020  17:30 Pavel Hrabica Metro.cz
„Dobře si vybral, maminko,“ říká ve filmu Rozpuštěný a vypuštěný otec detektivního praktikanta Hlaváčka. Podobně si mohou mnout ruce rodiče, kteří pošlou dítě „do učení“.

Pavel je elektrikář. I když není plátce DPH, v posledních letech má problém, aby povolenou hranici příjmů, od kdy se už „dépéháčko“ platí, nepřekročil.

„Hlavně teď před Vánoci je to šrumec,“ vysvětluje. Sice nedělá pro žádné developery a ani pro prodejce spotřebičů, ale zákazníků, kteří potřebují do nové kuchyně nainstalovat troubu či varnou desku nebo vyměnit dosluhující spotřebiče za nové, je víc než dost. „To, co vydělám za rok, mi stačí, mohl bych makat víc, ale nemíním se uštvat,“ přiznává řemeslník. Určitě si ale nestěžuje, kdyby prý byl číšník nebo kuchař, asi by si teď rval vlasy.

Zájem o řemesla stoupá už delší dobu

„Letošní covidové období prokázalo, že kvalitní řemeslníci nemají problém s nedostatkem práce a zakázek,“ řekl deníku Metro Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel Praha – Střední školy technické na Zeleném pruhu. Souhlasí s názorem, že právě současná situace se projeví i zvýšeným zájmem žáků základních škol o přihlášky na jejich školu a na „vyučení“ vůbec. Zájem se podle něj ale zvyšuje už pár let po sobě, léta, kdy jejich škola nebo podobné střední školy bojovaly o každou dušičku, jsou minulostí. „I když se kvůli omezením nekonaly prosincové dny otevřených dveří, předpokládám, že zájem naučit se kvalitní řemeslné práci bude opět mírně vyšší,“ dodává ředitel školy na Zeleném pruhu.

Nejvíc hledají informace o elektrikářích

Realita vypluje na povrch až v březnu, kdy začnou přicházet už potvrzené přihlášky. To si myslí ve Střední škole řemesel a služeb v Moravských Budějovicích. „Sledujeme na našich webových stránkách, kolik návštěvníků chodí a co kdo konkrétně čte. Za poslední měsíc hledají návštěvníci nejvíc informace kolem maturitních oborů elektrikář – silnoproud, automechanik, mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, opravář zemědělských strojů a také kuchař-číšník,“ říká Tomáš Doleský, ředitel moravskobudějovické školy. Ze zájmu, a to i o posledně jmenovaný obor gastronomie, která je nyní těžce zasažená, se domnívá, že budoucí uchazeči (ale mohou to být i jejich rodiče) uvažují v delším časovém horizontu, než jak dlouho trvá jedna krize. „Reálně odhadují své schopnosti, zohledňují, co je baví,“ doplňuje Doleský. Připomíná však, že letošní nábory jsou hodně „naslepo“, komunikace s deváťáky se odehrává ve virtuálním prostoru, také v Moravských Budějovicích se dny otevřených dveří konaly jen on-line.

Ceny? V průměru jsou o pětinu vyšší

Nedostatek řemeslníků se v posledních letech promítl nejen do mírně stoupajícího zájmů o studium odborných škol. Pocítili to i zákazníci na cenách, ty poskočily o deset až pětadvacet procent , v průměru si v posledních dvou až třech letech přilepšili elektrikáři, instalatéři a další řemesla asi o pětinu.

Mezi nejžádanější řemeslníky patří vedle elektrikářů a instalatérů také truhláři, odborníci na obsluhu strojů a zařízení. Výrazně se nyní ale zvýšila i poptávka po lidech v odpadových službách, což souvisí s růstem e-shopů a pobytem lidí doma – a tím pádem s nárůstem odpadů. Svozové firmy nabízejí i čtrnáct platů ročně včetně služebních bytů.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy