metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 23 °C

Úterý, 15. října 2019. Svátek má Tereza.
Dům v Divadelní ulici
Dům v Divadelní ulici | foto: Pavel Tůma

Pracovníci FAMU napadli prodej domu, ve kterém chtěla škola po explozi sídlit

22. května 2014  14:50 ČTK
Děkan Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění Pavel Jech a další pedagogové z této fakulty Ivo Mathé a Martin Řezníček napadli u katastrálního úřadu prodej domu na Smetanově nábřeží, který loni poničil výbuch plynu. Informoval o tom akademický senát FAMU. Budovu v rámci napadené transakce získala společnost Lázeňská investiční, i když ji chtěly odkoupit rovněž Akademie múzických umění a Univerzita Karlova. Ty se následně s novým majitelem nedohodly na dlouhodobém pronájmu.

Lázeňská investiční zakoupila dům v dražbě od Řízení letového provozu, které jako státní podnik k transakci potřebovalo povolení státu. Akademici z FAMU jako soukromé osoby v rozkladu zaslaném Katastrálnímu úřadu pro hlavní město Prahu poukázali na to, že ministerstvo dopravy neudělilo tento souhlas předem, ale až zpětně. Prodej je tak podle nich od začátku neplatný.

Univerzity nesmějí do dražby

O odkoupení budovy měly zájem i univerzity. Ze zákona se však nesměly zúčastnit březnové dražby, v níž s částkou 210,1 milionu korun, tedy o 100 tisíc korun vyšší než předtím školy nabídly, uspěla Lázeňská investiční.

Školy, které mají v okolí své fakulty, se chtěly s novým majitelem domluvit na dlouhodobém pronájmu. Lázeňská investiční Univerzitě Karlově a AMU nabídla padesátiletý pronájem, rektoři to však na dubnové schůzce odmítli. Komerční pronájem je podle nich obtížně uchopitelný a výrazně by zatížil provozní náklady obou vysokých škol.

Dům je stále neopravený

Dům je od loňské exploze, která zranila čtyři desítky lidí a poškodila domy a vozidla v okolí, neopravený. Dělníci pouze zajistili jeho statiku. Lázeňská investiční vznikla na konci roku 2012. Finance na nákup domu získala z prodeje podílů v jiných firmách. Své záměry, jak s domem naloží, zatím nezveřejnila.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrozí mi infarkt nebo mrtvice? Možností, jak si ověřit stav orgánů, v Česku přibývá

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  16:03

I když je pořád hodně lidí, kteří na své zdraví příliš nedbají, stále častěji přibývají možnosti, jak si nechat zkontrolovat své zdraví i jinde než v...  celý článek

Radotín i Modřany. Moderní budovy radnic připravuje několik městských částí v metropoli

Podoba nového sídla radnice v Radotíně.
vydáno 14. října 2019  14:58

Nové sídlo bude mít Praha 12 v Modřanech. To bude stát mezi ulicemi Generála Šišky a Písková, tedy v těsné blízkosti stávající radnice. „S vědomím všech...  celý článek

Špačci jsou letos mimořádně agresivní, lamentují vinaři

Ilustrační snímek
vydáno 14. října 2019  10:45

Řada moravských vinařů spí neklidně. Hrozny jim likvidují nenasytní ptáci. Někde zlikvidovali celou úrodu.  celý článek

Primátor a koloběžky. Jde o chytrý tah, tvrdí marketingový expert

Pražané umějí zaparkovat koloběžky i správně.
vydáno 14. října 2019  5:48

Další promyšlená hra o přízeň Pražanů je tady. Alespoň podle marketingového odborníka Roberta Němce, který si vzal na žádost deníku Metro na paškál...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám