metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Dobrovolnice v akci | foto: dcmotol.cz

Pracují jako dobrovolníci. Vítají je nemocnice, školy i Jedličkův ústav

  9:00
Dobrovolnická činnost vám může přinést zajímavou zkušenost i dobrý pocit. Pomoci můžete třeba ve Fakultní nemocnici v Motole, kde byste mohli zpříjemnit pobyt dětským či dospělým pacientům. Třeba hraním deskových her.

„Prvním kontaktem s naším centrem je zavolání na naše telefonní číslo nebo napsání mailu koordinátorce a domluvení si osobní třicetiminutové schůzky, kde si zájemce s koordinátorkou proberou vzájemná očekávání a možnosti zapojení,“ vysvětluje postup čtenářům Metra manažerka Dobrovolnického centra Renata Vejdělková. Po absolvování osobního pohovoru a jednodenního úvodního zaškolení koordinátor rozhodne o zapojení a rozvrhu docházení zájemce do nemocnice.

S pacienty hrají dobrovolníci společenské hry

„Dobrovolníci pomáhají pravidelným docházením za pacienty přímo na oddělení, kde jedenkrát týdně tráví s pacienty čas hraním společenských her, výtvarnými aktivitami nebo povídáním si. Také mohou pomáhat při jednorázových akcích, jako jsou divadelní a hudební představení či psí odpoledne nebo třeba korálkování,“ dodává Vejdělková.

Pomoc druhým může být prospěšná i na trhu práce. „Kromě dobrého pocitu z pomáhání si dobrovolník může odnést zkušenosti, které se mu mohou hodit při studiu, práci či přijímacím řízení na vysokou školu. Každému vystavujeme také potvrzení o jeho činnosti,“ doplňuje Vejdělková.

Většinou mají zájem mladí lidé

Dobrovolničit můžete také v Jedličkově ústavu a ve školách. „Většinou mají zájem mladí lidé. Po krátké schůzce může dobrovolník pomoci dětem ve třídách s psaním poznámek, pozdějším doučováním či pomoci na výletech, kde se hodí každá ruka,“ popisuje dobrovolnickou činnost její koordinátorka Soňa Vlková. „Někteří pomáhají dětem v dílnách, v bazénu či ve sportovním klubu. Pomoci lze také přímo v rodině dítěte či internátu jako společník pro volný čas,“ dodává Vlková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek