metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie
Werichova vila na Kampě | foto: Praha 1

Praha 1 a nadace Medy Mládkové se zřejmě dohodnou o Werichově vile

  16:00
Dlouhodobý spor o Werichovu vilu mezi Prahou 1 a Nadací Jana a Medy Mládkových se pravděpodobně chýlí ke konci. Před podepsáním je nová dohoda o spolupráci. Potvrdil to dnes ředitel nadace Jiří Lammel i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Podle Lomeckého by Praha 1 byla vlastníkem připravovaného muzea a na své náklady by opravila vilu v parku Kampa. Nadace by se postarala o exponáty a provoz muzea.

"Po 12 letech je radostná shoda mezi Prahou 1 a nadací. Je to na dobré cestě, ale nechci předbíhat," řekl Lammel. V roce 2008 podepsala městská část s nadací smlouva o smlouvě budoucí nájemní. "Tuto smlouvu není možné dodržet z obou dvou stran," uvedl Lomecký. Praha 1 požadovala jednorázový poměrně vysoký nájem, který by financoval rekonstrukci vily, mecenáška Mládková chtěla mít ve vile soukromý byt. Obě tyto podmínky nyní podle Lomeckého padly.

Smlouva o spolupráci by měla být podepsána na 20 let s možností prodloužení. "Nadace nebude platit žádný, ani symbolický nájem. Postará se ale o převoz Werichova archivu z amerického Bostonu a dodá také archiv básníka Vladimíra Holana," řekl Lammel. Oba umělci ve vile v minulosti žili.

Rekonstrukci nakonec zacvaká radnice

Rekonstrukce vily by měla stát asi 25 milionů korun. Podle Lomeckého by se její oprava mohla spojit s obnovou parku Kampa, kterou radnice plánuje na letošní rok. Oprava parku vyjde na 50 milionů, více než polovinu chce městská část získat z evropských fondů.

"V tuto chvíli je Werichova vila zhruba zajištěna proti chátrání, nezatéká do ni, není dále poškozována. Ale není ve stavu provozuschopném," uvedl Lomecký. Podle něj by už letos mohly začít přípravné práce na rekonstrukci.

V parku přibudou další sochy

Součástí nové smlouvy je i dohoda o umístění šesti soch v parku u Sovových mlýnů. "Nadace nyní dělá výběr prací. Půjde o stejně atraktivní sochy jako jsou Mimina Davida Černého, které už v parku jsou," doplnil Lammel. Mládková chtěla v minulosti umístit sochy do celého parku, tomu se Praha 1 bránila. Umělecké objekty by se velikostí měly podobat černým laminátovým miminům. "Sochy by mohly být instalovány v parku už letos na jaře," uvedl Lomecký.

Vilu nedaleko Lichtenštejnského paláce v její historii obývalo několik osobností českého kulturního a politického života, kterým by mělo být věnováno budoucí muzeum. Na objektu se podepsala ničivá povodeň z roku 2002. Velká voda tehdy zaplavila značnou část budovy a její následky doposud nebyly odstraněny. Nezbytných úprav se dočkala jen fasáda a střecha domu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek