metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav

Větší foto
Smetanovo nábřeží | foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Praha 1 chce po otevření Blanky omezit provoz na obou březích Vltavy

  18:35
Až otevřete Blanku, omezte tranzitní dopravu na obou březích Vltavy. To zaznělo dnes z úst zastupitelů Prahy 1. Jen se nemohli shodnout v tom, jestli to má být hned při otevření tunelového komplexu, nebo po delší době.

Do září mají úředníci z radnice v Praze 1 připravit studii změn v dopravě, které budou následovat po otevření Blanky. „Průjezd centrem je stále velmi vysoký. I když byly do dopravních staveb v minulosti investovány desítky miliard, tak ke zklidnění nikdy nedošlo,“ řekla opoziční zastupitelka Kateřina Klasnová (Zelená pro jedničku), která podklady k jednání zastupitelům předložila.

Zastupitelé po téměř hodinové debatě navržené usnesení nakonec mírně pozměnili. Původně v něm bylo, že chce Praha 1 zavést změny v den otevření Blanky. Předložený dokument ale kritizovali zástupci vládnoucí koalice TOP 09, ČSSD a ODS. Například místostarosta Richard Bureš (ODS) uvedl, že materiál pouze reflektuje to, co radnice již činí. Podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) pak nelze změny udělat přímo v den otevření, neboť po zprovoznění se čísla o průjezdech začnou měnit a my musíme zjistit ta nová, aby se dala udělat dopravní opatření, řekl.

Projíždějící automobily snižují podle Klasnové potenciál ekonomických aktivit v ulicích a zhoršují životní podmínky. Omezení průjezdu podle jejího názoru nezhorší dostupnost centra pro obyvatele, kteří nebydlí na Praze 1, a naopak zlepší provoz MHD.

Podle Bureše počítá radnice se studií tzv. cílové dopravy. V ní bude uvedeno, kolik, kdy a jaká na území městské části vjíždí například nákladní auta. Zastupitelé mu pak dali za úkol, aby do září Praha 1 měla studii navrhující úpravy v rámci dopravy po zprovoznění Blanky.

V minulém volebním období za vlády TOP 09 na magistrátu, se objevil dokument, v kterém byla uvedena některá návazná opatření - například vznik přechodů, uzavírka Smetanova nábřeží nebo zklidnění magistrály. Materiál ale nikdy nebyl na úrovni města oficiálně přijat a změny se podle něho nezačaly připravovat.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek