metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin
Párty (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Praha 1 chce zvýšit bezpečnost klubů a diskoték v centru

  14:11
O větší bezpečnost hudebních klubů a restaurací v centru metropole se chce postarat radnice Prahy 1. Po provozovatelích zábavních podniků bude požadovat, aby na viditelném místě vyvěsili ceduli s informací, kolik je nejvyšší přípustný povolený počet osob v daném objektu.

"Za překročení limitů hrozí až desetitisícové pokuty," řekl dnes starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. "Tento údaj vyplývá z kolaudace. Naší snahou je, aby bylo číslo v provozovně umístěno na viditelném místě. Nechceme, aby se stalo něco podobného jako nyní v Brazílii," uvedl Lomecký. Po víkendovém požáru v brazilském klubu ve městě Santa Maria přišlo o život 235 mladých lidí. Podle policie bylo v publiku 1200 až 1300 osob, přitom kapacita objektu byla 700 lidí.

V Praze 1 je asi 300 hudebních a restauračních provozoven. "Z nich asi 55 je vytipováno jako problémových. To jsou ty s podzemními prostory, kluby, diskotéky," uvedl Lomecký. Patří mezi ně například hudební klub Roxy, kam se vejde asi 600 lidí, Rock Café s kapacitou 500 lidí nebo diskotéka v kostele svatého Michala pro 155 lidí. Kritizovanému klubu v barokním kostelu hrozí za nedodržování kolaudačních pravidel uzavření.

Únikové cesty jsou často zastavěné přepravkami

Podle Lomeckého je jednodušší vymáhat dodržování kolaudačních předpisů v těch objektech, které patří městské části. "S nájemci si můžeme upravit nájemní smlouvu. Ale upravit tuto povinnost centrálně i v prostorách, které nejsou naše, je poměrně komplikované, protože zákon dává za povinnost to dodržovat, ale nedává za povinnost to vyvěšovat na veřejném místě," řekl starosta. Policie například údaje o povoleném počtu lidí nemá, vyplývají pouze ze stavebního a kolaudačního řízení.

Kontroly živnostenského a stavebního odboru se zaměřují také na hlučnost nebo kontrolu nouzových východů. "Velmi častý nešvar je, že jsou únikové cesty zastavěny přepravkami," uvedl Lomecký. Měsíčně zvládne jeden odbor asi 20 kontrol, další dělá městská policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek