metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Premiér Petr Nečas (vlevo) a starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký | foto: ČTK

Praha 1 má po povodních ve srovnání s rokem 2002 minimální škody

  14:31
Materiální škody, které způsobila současná povodeň, jsou v Praze 1 nesrovnatelně menší než před jedenácti lety. Podle starosty Oldřicha Lomeckého je to díky mobilním protipovodňovým bariérám, které ochránily 99 procent území městské části. Zatopeny byly Sovovy mlýny a Lichtenštejnský palác na Kampě, Střelecký ostrov a částečně Slovanský ostrov. Městská část zatím vyčlenila milion korun na likvidaci následků povodně.

"Mobilní hráze na obou březích vodu vydržely. Materiální škody jsou oproti roku 2002 minimální," uvedl Lomecký. V roce 2002 napáchala velká voda v Praze 1 škody za 400 milionů korun. Nejvíce poškozeny v centrální městské části byly nyní Sovovy mlýny a Lichtenštejnský palác na Kampě, které jsou vně mobilních protipovodňových hrází. V povodňových plánech se ale počítá s tím, že budou velké vodě obětovány. Rekonstruované Sovovy mlýny jsou navíc uzpůsobeny tomu, aby se jimi voda prolila a neuškodila stavbě.

Střelecký ostrov se otevře nejdřív v zimě

Otázka peněz

  • Praha 1 zatím vyčlenila na řešení následků povodní jeden milion korun.
  • Peníze půjdou na úklidy, sanace a menší opravy.
  • "Kdyby bylo nutné peníze navýšit, je to možné udělat," uvedl starosta.
  • V rezervním fondu městské části je asi 80 milionů, až deset milionů by mohlo být využito na likvidaci následků povodní.

"V podstatě 99 procent Prahy 1 je za mobilními zábranami a ty byly postaveny včas, ještě dříve než došlo k zatopení," uvedl Lomecký, který odmítá kritiku některých starostů, že magistrát začal se stavbou protipovodňových stěn pozdě. Velká voda zalila i celý Střelecký ostrov, který právě procházel rekonstrukcí za 80 milionů korun. Podle Lomeckého by ale na ostrově nemusely být škody příliš velké, práce byly z 80 procent hotové. Ostrov rekonstruuje stavební firma Swietelsky, škody půjdou na vrub stavebníka, který by měl být proti obdobným nepředvídatelným situacím pojištěn.

Kolaudace plánovaná na červenec se ale určitě odloží, podle Lomeckého by mohl být park zpřístupněn do zimy. Škodu utrpěl i Slovanský ostrov, palác Žofín měl ale vlastní mobilní zábrany, které ho ochránily. Před jedenácti lety byly ostrov a palác zatopeny a škody tehdy dosáhly 46 milionů. V současnosti byl problém s průsaky spodní vody. "Měli jsme tam (na Žofíně) šest čerpadel, které jely na plný výkon," uvedl Lomecký. Nyní, po opadnutí vody, už je k paláci zřízen technologický průchod. "Problémem jsou kaverny v parku. Bude potřeba nařídit geologický průzkum. Do té doby zůstane Slovanský ostrov uzavřen," uvedl Lomecký, který se obává propadů půdy a komunikací na ostrově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy