metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Narkomané si často aplikují drogy na veřejných místech. | foto: Metro.cz

Praha 1 odmítá protidrogovou politiku města. Nelíbí se jí místnosti pro feťáky

  15:48,  aktualizováno  17:54
Centrální městsá část ostře odmítá drogovou koncepci, kterou připravilo hlavní město. Nelíbí se jí zejména aplikační místnosti, takzvané šlehárny, které by v centru metropole měly vzniknout. "Městské části o schvalování materiálu nebyly informovány," řekl dnes radní Prahy 1 Ivan Solil. Nápad umístit aplikační místnosti v centru označil za naprostý nesmysl, z centra se podle něj stane pokusná laboratoř. Koncepci musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města. Proti koncepci se postavil i starosta Prahy 8 Jiří Janků.

Koncepci protidrogové politiky do roku 2020 schválila rada hlavního města v polovině září. Počítá například s navýšením rozpočtu na boj s drogami o deset milionů na více než 50 milionů korun. Důraz chce město položit na substituční léčbu, terénní programy a ambulantní péči. Vzniknout by měly denní stacionáře, chráněné bydlení a právě aplikační místnosti, ve kterých by si mohli narkomani vzít drogy.

Rada městské části se materiálem zabývala na svém úterním zasedání. V usnesení vyslovila nesouhlas se zřízením aplikačních místností a "se způsobem tvorby koncepčního materiálu tak zásadního charakteru, při které byla záměrně obejita stanoviska jednotlivých městských částí". Praha 1 se o koncepci údajně dozvěděla od radního z jiné městské části. Radní hlavního města Martin Dlouhý postup Prahy hájí. Podle něj jde o moderní přístup. Nesouhlas městských částí vnímá jako lokální zájmy radnic.

Šlehat by se mělo v centru a na Palmovce

Podle Solila se v materiálu mluví o vzniku "šleháren" v centru města, užívat by je prý mohlo asi 200 lidí denně. "Je naprostý nesmysl, aby aplikační místnosti vznikly v centrální části Prahy, v památkové rezervaci," řekl Solil. Jejich zřizování prý odmítá i Národní protidrogová centrála a policie Prahy 1.

Proti se postavil i starosta Prahy 8 Janků, kde by údajně měla vzniknout jedna z aplikačních místností. "Nesouhlasím s novou protidrogovou koncepcí, která byla navíc schválena bez vyjádření Prahy 8. Zásadně nesouhlasím se vznikem kontaktního centra pro uživatele drog v Praze 8 na Palmovce ani se zřízením aplikačního místa v této lokalitě," sdělil Janků.

Městská část vyštípala Drop in, nelíbí se jí ani bezdomovci

Magistrát musí střet s městskými částmi ohledně sociálních věcí řešit opakovaně. Praha 1 se například v minulosti postavila proti metadonovému centru Drop In, nelíbilo se jí také azylové centrum pro bezdomovce U Bulhara. Sídlům neziskových organizací, které pomáhají bezdomovcům nebo drogově závislým, se opakovaně bránily i další radnice.

Návrhy na zřízení aplikačních místností se objevovaly již v minulosti, radnice Prahy 1 je vždy odmítala. Obává se zvýšení kriminality a dalších negativních jevů, jako například drogové prostituce nebo prodávání drog.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek