metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka
Narkomané si často aplikují drogy na veřejných místech. | foto: Metro.cz

Praha 1 odmítá protidrogovou politiku města. Nelíbí se jí místnosti pro feťáky

  15:48,  aktualizováno  17:54
Centrální městsá část ostře odmítá drogovou koncepci, kterou připravilo hlavní město. Nelíbí se jí zejména aplikační místnosti, takzvané šlehárny, které by v centru metropole měly vzniknout. "Městské části o schvalování materiálu nebyly informovány," řekl dnes radní Prahy 1 Ivan Solil. Nápad umístit aplikační místnosti v centru označil za naprostý nesmysl, z centra se podle něj stane pokusná laboratoř. Koncepci musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města. Proti koncepci se postavil i starosta Prahy 8 Jiří Janků.

Koncepci protidrogové politiky do roku 2020 schválila rada hlavního města v polovině září. Počítá například s navýšením rozpočtu na boj s drogami o deset milionů na více než 50 milionů korun. Důraz chce město položit na substituční léčbu, terénní programy a ambulantní péči. Vzniknout by měly denní stacionáře, chráněné bydlení a právě aplikační místnosti, ve kterých by si mohli narkomani vzít drogy.

Rada městské části se materiálem zabývala na svém úterním zasedání. V usnesení vyslovila nesouhlas se zřízením aplikačních místností a "se způsobem tvorby koncepčního materiálu tak zásadního charakteru, při které byla záměrně obejita stanoviska jednotlivých městských částí". Praha 1 se o koncepci údajně dozvěděla od radního z jiné městské části. Radní hlavního města Martin Dlouhý postup Prahy hájí. Podle něj jde o moderní přístup. Nesouhlas městských částí vnímá jako lokální zájmy radnic.

Šlehat by se mělo v centru a na Palmovce

Podle Solila se v materiálu mluví o vzniku "šleháren" v centru města, užívat by je prý mohlo asi 200 lidí denně. "Je naprostý nesmysl, aby aplikační místnosti vznikly v centrální části Prahy, v památkové rezervaci," řekl Solil. Jejich zřizování prý odmítá i Národní protidrogová centrála a policie Prahy 1.

Proti se postavil i starosta Prahy 8 Janků, kde by údajně měla vzniknout jedna z aplikačních místností. "Nesouhlasím s novou protidrogovou koncepcí, která byla navíc schválena bez vyjádření Prahy 8. Zásadně nesouhlasím se vznikem kontaktního centra pro uživatele drog v Praze 8 na Palmovce ani se zřízením aplikačního místa v této lokalitě," sdělil Janků.

Městská část vyštípala Drop in, nelíbí se jí ani bezdomovci

Magistrát musí střet s městskými částmi ohledně sociálních věcí řešit opakovaně. Praha 1 se například v minulosti postavila proti metadonovému centru Drop In, nelíbilo se jí také azylové centrum pro bezdomovce U Bulhara. Sídlům neziskových organizací, které pomáhají bezdomovcům nebo drogově závislým, se opakovaně bránily i další radnice.

Návrhy na zřízení aplikačních místností se objevovaly již v minulosti, radnice Prahy 1 je vždy odmítala. Obává se zvýšení kriminality a dalších negativních jevů, jako například drogové prostituce nebo prodávání drog.

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek