metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 19 °C

Sobota 25. června 2022. Svátek má Ivan
Odtah auta (ilustrační foto) | foto: David Diessner

Praha 1 odmítá snahu poslanců zabránit odtahům jejich aut. Mohou jezdit MHD

  12:59
Vedení Prahy 1 se nelíbí snaha poslanců, kteří chtějí změnou zákona zabránit odtahům svých aut z parkovacích zón. Opatření označil starosta první městské části Oldřich Lomecký za bezprecedentní, způsobí podle něj potíže obyvatelům Malé Strany v okolí Poslanecké sněmovny. Na příštím zasedání zastupitelstva městské části chce vyzvat zastupitele, aby iniciativu odmítli. Záměr kritizují i další politici Prahy 1.

Poslanci sněmovního hospodářského výboru minulý týden doporučili změnu zákona, která by znemožnila odtah vozů viditelně označených jako auta "osob požívajících výsad a imunit podle zákona nebo mezinárodních smluv". Reagovali tak prý na to, že městská policie nechala několikrát odtáhnout auta poslanců a senátorů, kterým tak mělo být "fakticky znemožněno dostavit se na důležitá jednání Poslanecké sněmovny nebo Senátu".

Poslanci zapomněli na MHD

S návrhem na výbor přišel po dohodě s dalšími politickými stranami poslanec František Laudát z TOP 09 a podpořili ho všichni členové výboru. Podle Lomeckého jsou parkovací zóny určené obyvatelům, kteří v okolí bydlí, a nevidí proto žádný důvod, proč by lidé měli nést tíhu toho, že v jejich blízkosti sídlí Sněmovna či Senát. Obává se, že pokud by byl návrh schválen, nebylo by možné kontrolovat, kolik karet umožňujících parkování bylo vydáno. Téma chce proto probrat na červnovém zastupitelstvu Prahy 1.

Záměr kritizovali další politici z Prahy na úterním zastupitelstvu. Opoziční zastupitel a bývalý starosta Filip Dvořák z ODS v interpelaci poznamenal, že poslanci zapomněli, že oblast Malé Strany je dobře obsloužena městskou hromadnou dopravou. Ironicky navrhl, že by měla být zvláštní ochrana udělena také autobusům a tramvajím, do kterých poslanci nebo senátoři nastoupí, aby v případě dopravních komplikací nepřijeli na jednání pozdě.

Policie odtáhla i dopravního experta Humla

Server Aktuálně.cz napsal v dubnu, že policie začala poslancům odtahovat z modrých parkovacích zón jejich auta označená růžovou parkovací kartou. Podle serveru odtáhla například vůz Stanislava Humla (ČSSD) nebo Tomáše Podivínského (KDU-ČSL). "Na vyhrazených parkovištích pro rezidenty mohou parkovat jen auta označená rezidenční kartou. Pokud mají jinou kartu, tak samozřejmě nemohou," citoval tehdy server mluvčího městské policie Jana Čiháka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Katuško, řekni, že jsi Tachovská, usmívá se spisovatelka

vydáno 25. června 2022  5:44

Po stopách dvou významných brněnských rodin se jako potomek vydává v nové knize spisovatelka Kateřina Tachovská-Vestman. Původem Brňačka sice žije v...  celý článek

Druhé Vyproštění se nekoná. Netflix opět ukazuje, jak se to nemá dělat

Strážce streamu
vydáno 24. června 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Když nemáte od filmu přílišná očekávání, je daleko větší šance si jej v kině či u domácí obrazovky o to lépe vychutnáte. Z téhle nejen u českých diváků...  celý článek

Jeho trenky nosí také slavný Terminátor Karlos Vémola

vydáno 24. června 2022  5:15

Stoprocentně české trenýrky značky Styx vznikají nejen pod rukama šikovných švadlen, ale také na čtyřech šicích strojích. To celé probíhá v šesti externě...  celý článek

Filmaři opouštějí Českou republiku kvůli pobídkám. Už zase

vydáno 23. června 2022  18:40

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Nyní hrozí, že budou točit jinde.  celý článek