metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 4 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Dalších 12 fotografií v galerii
Takhle znají vilu kolemjdoucí. Pohled je z mostu přes Čertovku. | foto: Metro

Praha 1 opět neschválila pronájem Werichovy vily na pražské Kampě

  7:47
Praha 1 opět neschválila pronájem Werichovy vily Nadaci Jana a Medy Mládkových. Nadace sice zvítězila ve výběrovém řízení, část zastupitelů ale na včerejším jednání způsob výběru kritizovala. Zastupitelé poté nevybrali ani jednoho z účastníků za vítěze. Rada by nyní měla zastupitelům předložit návrh dalšího postupu, řekl starosta Oldřich Lomecký. Vila tak nadále zůstává bez nájemníka, její pronájem řeší radnice již přes deset let.

Soutěž již v minulosti jednou nadace Mládkových vyhrála, smlouva s radnicí nakonec podepsána nebyla. Nové výběrové řízení Praha 1 vypsala na podzim, přihlásily se do ní tři firmy. Kromě nadace, která je spojena s Muzeem Kampa, také Post Bellum a Nadace Charty 77. Komise složená z odborníků za nejlepší projekt označila nabídku nadace Mládkových, druhé skončilo Post Bellum.

Co chtějí přilášené poekty

  • Muzeum Kampa chce ve vile vybudovat stálou expozici, která by se týkala Voskovce a Wericha nebo básníka Vladimíra Holana, který ve vile také bydlel. Zástupci muzea také chtějí v domě pořádat dočasné výstavy, malé festivaly nebo divadelní představení.
  • Post Bellum by rádo ve vile vytvořilo místo, které by bylo zaměřeno na výstavy, výchovu nebo komunitní aktivity, vzniknout by v něm také mělo centrum dokumentující totalitní režimy 20. století a archiv Wericha, Voskovce a Holana. V plánu dále má divadelní představení, besedy nebo hry.
  • Charta 77 chtěla z vily udělat místo mezigeneračního setkávání s knihovnou, galerií, divadelním sálem, prostorem pro pohybové aktivity a malou kavárnou. Zástupci Charty 77 uzavřeli s nadací Mládkových memorandum o případné vzájemné spolupráci při spravování vily.

Proti nadaci Mládkových se vyslovila část zastupitelů. Kritizovali způsob výběru odborné komise nebo aktivity Muzea Kampa z minulosti. Lomecký komisi hájil, vybrána podle něj byla ve spolupráci s ministerstvem kultury. Zdůraznil, že její doporučení bylo pouze poradní. Činnost Mládkové na Kampě se také nelíbí části tamních obyvatel, kteří ji již v minulosti kvůli některým projektům kritizovali.

Nadace Mládkových má naopak příznivce mezi některými vysoce postavenými politiky. Ve správní radě nadace jsou spojeni bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, poslanec a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda nebo bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Městská část vilu opraví

  • V dubnu 2008 Praha 1 rozhodla, že vilu získá na 40 let Nadace Jana a Medy Mládkových za jednorázové nájemné 23,8 milionu korun a dále za symbolickou korunu denně. Nadace měla vilu na své náklady opravit.
  • Nové vedení radnice se po volbách v roce 2010 rozhodlo smlouvu nepodpořit a vilu opravit na vlastní náklady. S nadací poté připravovalo uzavření nové smlouvy, zastupitelé Prahy 1 ji ale odmítli schválit a rozhodli o vypsání nového výběrového řízení.
  • Praha 1 plánuje vilu poničenou povodní opravit za asi 28 milionů korun. Oprava by měla začít na jaře, v současné době se dokončuje výběrové řízení.
  • Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Dům pochází z počátku 17. století a původně v něm byla koželužna. Herec a dramatik Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek