metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin

Větší foto
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký | foto: TOP 09

Praha 1: Zkrášlíme Národní třídu a vyženeme segwaye, říká starosta Oldřich Lomecký.

  7:00
Hluční turisté, problémová doprava a málo míst k parkování. To jsou problémy, které nejvíce trápí starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého. „Plánujeme celkovou revitalizaci Národní třídy od Národního divadla až po Jungmannovo náměstí včetně zklidnění dopravy a rádi bychom omezili jezdce na vozítkách segway,“ nastínil své plány pro deník Metro Lomecký.

Jaká vidíte tři největší témata k řešení ve vaší městské části pro tento rok?
Mezi největší tři problémy Prahy 1 patří hluk jako daň turistické přitažlivosti, doprava a parkování a také čistota veřejného prostoru. Tato negativa centra města se snaží radnice Prahy 1 řešit, ale možnosti má značně omezené.

Co chcete, aby se se vám povedlo prosadit z vašeho předvolebního plánu?
Udržení tradičně vyrovnaných rozpočtů, zlepšení úrovně úklidu v centru města, pokračování v revitalizaci veřejných prostranství, dostatečné finanční zajištění školství, údržba zeleně a sociálních služeb pro obyvatele Prahy 1. Také stabilizovat hospodaření Nemocnice Na Františku, kde je MČ Praha 1 zřizovatelem a nese náklady ztráty této nemocnice zajišťující zdravotní komfort pro obyvatele první městské části.

V jaké fázi je ve vaší městské části privatizace bytového fondu? Chystáte nějaké změny nebo novinky v oblasti bydlení?
V uplynulém volebním období probíhala privatizace bytového fondu oprávněným nájemcům. V řadě případů se však zbytečně zpožďovala, a proto naším cílem je dokončit privatizaci a ponechat v majetku městské části pouze byty, které do privatizace zařazeny nebyly, byty sociální a pro potřeby vybraných profesí jakou jsou policisté, lékařský personál, učitelé a podobně. 

Kde letos ve vaší městské části vyroste nějaká nová výrazná budova a jaký je váš názor na současnou zástavbu městské části?
Letos plánujeme dokončení bytového domu na rohu ulic Samcova a Lodecká v Petrské čtvrti, kde je Praha 1 investorem. Z velkých staveb pokročí rekonstrukce Schonkirchovského paláce v Mikulandské ulici a v dalším roce dokončíme celý projekt na rohu Národní a Mikulandské ulice, který stavební činnost v této lokalitě uzavře. Praha 1 jako investor má ve střednědobém výhledu ještě celkovou revitalizaci Národní třídy od Národního divadla až po Jungmannovo náměstí včetně zklidnění dopravy. Otázka zahájení revitalizace Václavského náměstí záleží spíše na rozhodnutí magistrátu a jeho stanovení priorit. Na území Prahy 1 není v podstatě už žádná nová zástavba možná.

Proti čemu se lidé ve vaší městské části nejčastěji ozývají, že se jim nelíbí? 
Obyvatelé v Praze 1 si nejvíce stěžují na hluk zejména z nočních podniků jejichž produktem jsou poté opilci, kteří se přicházejí do centra „vyřádit“, na nepořádek a pochybné existence v ulicích, drogově závislé a jejich dodavatele, provozovatele hlučného buskingu a jezdce na segwayích vytlačujících chodce z chodníků. Proti tomu dlouhodobě usilujeme o zavedení obytných zón, kde by bylo možné omezit otevírací dobu, vyvíjíme tlak na městskou policii, aby zakročovala proti rušení nočního klidu, navrhneme vyhlášku pro zamezení jízdy vozítek segway na chodnících zejména tam, kde výrazně omezují chodce, zavedeme kamerový systém, který policii významně pomůže v boji proti kriminalitě v centru města.

Na které místo ve vaší městské části byste vzal o víkendu zahraniční návštěvu a proč právě tam?
Krásných míst je v Praze 1 hodně jak na Malostranském, tak na Staroměstském břehu. Ale vybral bych alespoň tři. Petřín, Kampu, uličky Starého Města.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek