metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 29 °C

Pondělí 15. srpna 2022. Svátek má Hana
Vila bratří Čapků | foto: Petr Vilgus - Wikimedia Commons

Praha 10 chce zaplatit za vilu Karla Čapka 43 milionů korun

  16:55
Zastupitelstvo Prahy 10 by mělo na pondělním zasedání schválit koupi vily, ve které žil spisovatel a novinář Karel Čapek. Radnice je ochotna za vilu zaplatit 43 milionů korun. Zahraniční zájemce údajně nabídnul asi o 12 milionů víc. Majitel nemovitosti Karel Scheinpflug je prý podle posledních jednání ochoten vilu za nižší cenu městské části prodat. Vedení radnice nechce do podpisu smlouvy okolnosti prodeje komentovat.

Že existují zájemci ze zahraničí, kteří mohou nabídnout vyšší částky než Praha 10, potvrdilo ministerstvo kultury. "Bude-li vila prodána například některému zahraničnímu zájemci, zachování kulturní a historické hodnoty tohoto domu bude ohroženo," sdělila Pavla Zdráhalová z ministerstva. Podle některých informací by se mělo jednat o ruský kapitál.

Ministr kultury Jiří Balvín chce na jednání zastupitelstva osobně vystoupit. "Pan ministr bude deklarovat zájem státu na koupi se podílet a udělat vše pro záchranu vily," dodala Zdráhalová.

Pracovna Karla Čapka je v autentickém stavu

Bratři Karel a Josef Čapkovi si nechali vilu postavit na počátku 20. let minulého století. V jedné polovině žil Josef, ve druhé Karel. Na prodej je v současné době Karlova polovina domu, kde žil se svou ženou Olgou Scheinpflugovou. Po její smrti dům zdědili její příbuzní.

Prodejní cena zahrnuje nemovitost, pozemek i vybavení vily. Právě to z domu činí exkluzivní památku. "Pracovna Karla Čapka dnes vypadá, jako by ji Karel Čapek právě opustil. S jeho osobními věcmi, rukopisy, sbírkami a knihovnami od jeho smrti nikdo nehýbal, celá vila je tak cennou vzpomínkou na tohoto výjimečného autora," poznamenala Zdráhalová. V podkroví domu je také místnost, kde se scházeli proslulí Pátečníci včetně prezidenta Československa Tomáše Garrigua Masaryka.

Do vily by se mohli podívat i lidé

Pokud by se Praze 10 podařilo vilu odkoupit, chtěla by ji zachovat v původní podobě a pokud možno částečně zpřístupnit veřejnosti. O pomoc s návrhem na budoucnost vily chce oslovit odborníky.

Radnice si vilu u Scheinpfluga zarezervovala do konce září již v červnu, záměr schválilo i zastupitelstvo městské části. Radnice na tomto zasedání uvedla, že chce za dům zaplatit 30 milionů korun a za vybavení 19 milionů. Vlastník požadoval 55 milionů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bronzový skejťák, svědek divokých devadesátých let, se vrací na Folimanku

vydáno 15. srpna 2022  5:15

Zítra se pod Nuselský most vrací první socha svého druhu na světě.  celý článek

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek