metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.

Praha 14 slaví čtvrt století. Deník Metro ji shlédl shora

4. září 2019  16:57 Filip Jaroševský Metro.cz
V rámci oslav rozdá radnice 25 voucherů na vyhlídkové lety. Poukázky rozeseje po celé městské části.

„Právě je pod námi to hnusný obchodní centrum,“ ozývá se ve sluchátkách čtyřčlenné posádky letadla typu Cessna 172 hlas pilota. Nacházíme se ve výšce zhruba dvě stě metrů metrů nad sídlištěm Černý Most a mírnou otáčkou se vracíme zpět směrem na Kbely a nakonec na letiště v Letňanech. Odtud jsme společně se dvěma kolegy z TV Praha a pilotem před pár minutami vzlétli. „Nejvíc mě vždycky štve, když mě někdo v tomhle provozu honí,“ dodává pilot, zatímco přistáváme na travnaté ploše, kde se to letouny jen hemží.

Podobný vyhlídkový let, jaký jsme si právě vyzkoušeli, nabízí čtrnáctá městská část zadarmo. Zahájila totiž oslavy svých pětadvacátých narozenin, v rámci kterých si chce vyzkoušet, jak dobře místní znají svůj domov.

„Připravili jsme pro naše obyvatele soutěž, ve které dvacet pět šťastlivců získá voucher na vyhlídkový let nad Prahou 14 pro dvě osoby. Stačí poukázky najít. Během září je poschováváme po městské části a postupně budeme na webu poznejprahu14.cz a Facebooku zveřejňovat indicie, které je k odměně dovedou. Někdy to bude popisek místa, jindy fotka nebo GPS souřadnice,“ říká místostarostka čtrnácté městské části Zuzana Jelenová.

25 let Prahy 14

Oslavy doplní koncerty ve všech čtvrtích městské části.

  • dnes od 17 do 18 hodin Ondřej Ruml (náměstí před stanicí metra Černý Most)
  • zítra od 17 do 18 hodin kapela Karo (před stanicí metra Rajská zahrada 
  • 11. 9. od 16 do 17 hodin kapela Žebrák (Hloubětín) 

Druhou nejvýznamnější akcí poznávací výroční kampaně Prahy 14 bude Posvícení u Doubravky, jež proběhne 25. září, i koncerty nejrůznějších umělců. Dnes v podvečer například vystoupí na náměstí před stanicí metra Černý Most zpěvák Ondřej Ruml. V plánu je také osm poznávacích procházek.

„Každá bude mít kolem tří kilometrů a trvat bude asi hodinku až dvě. Po Jahodnici a Kyjích vás provedu osobně. Dohromady při všech ujdeme symbolických 25 kilometrů,“ dodává starosta Prahy 14 Radek Vondra.

Za pětadvacet let své existence ušla podle Vondry městská část dlouhou cestu. „Už dávno není opomíjenou oblastí na periferii. Naopak. V posledních letech se rychle rozvíjí. Prakticky všechny školy a školky získaly nový kabát a vybavení. Jsme hrdí i na rozhlednu Doubravka architekta Martina Rajniše, jež od loňska zdobí černomostecká Čihadla. Je z proutí a kýve se ve větru, takže je to podobný adrenalin, jako při vyhlídkovém letu,“ usmívá se Vondra.

Vedení Prahy 14 má do budoucna velké plány zejména s oblastí Černého Mostu. Zde bydlí plných třicet z celkových pětačtyřiceti tisíc jejích obyvatel. Úprav se má za dva roky dočkat místní Centrální park. Výsledky architektonické soutěže na jeho proměnu chtějí radní prezentovat příští týden.

„Park je dlouhý dva kilometry a za posledních dvacet let v něm nebyly dělány žádné zásadní úpravy. Chceme ho proměnit v místo pro komunitní život a setkávání obyvatel,“ uvádí Vondra, podle kterého zde má kromě úprav cest, mobiliáře a zeleně vzniknout i kavárna a sportoviště. „Městská část má v rozpočtu na investice částky nižší než desítky milionů korun, takže se snažíme projekty spolufinancovat z evropských fondů,“ doplňuje starosta. 

Radnice zde plánuje na svém území vybudovat také tři nová komunitní centra.„Zázemí,  kde se mohou obyvatelé mohou nejen setkávat, ale také si  zapůjčit například sportovní vybavení, zkrátka místo, odkud vychází podpora městské části pro lidi,“ doplňuje starosta.

Komunitní centra už v minulosti  vznikla nejen na Černém Mostě, ale také v Kyjích, Lehovci a nově i v Hloubětíně. Zde se má v následujících týdnech otevřít centum H55. V Hostavicích pak od loňska funguje komunitní kavárna. Praha 14 má rovněž připravený projekt dalšího centra pro Kyje-Hutě, kde se radnice chystá vypsat zakázku na jeho vybudování. Další plánuje městská část otevřít v Jahodnici, u toho má připravenu studii, kterou projednává s místními obyvateli. 

Praha 14 vznikla před pětadvaceti lety vyhláškou ze dne 18. listopadu 1994, kdy se hlavní město rozdělilo na padesát sedm obdobných správních celků. Čtrnáctka spojila městskou část Praha – Kyje a část území, které se oddělilo z Prahy 9. To ale neznamená, že by v místech dnešní čtrnácté městské části předtím nic nestálo. Naopak. Například kdysi samostatná obec Hloubětín byla založena už v desátém století.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám