metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 28 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír
Vladislava Hujová. | foto: MČ Praha 3.

Praha 3: Developerské projekty budeme projednávat s občany, říká starostka Hujová

  6:00
V centru metropole vznikne bazén pro děti a handicapované spoluobčany, řada mateřských a základních škol projde rekonstrukcí a v oblasti Vítkov – Pražačka – Balkán vyroste odpočinková zóna. Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová má se svou městskou částí řadu plánů. „Jen maximální transparentností při plánování velkých projektů lze dosáhnout přiměřeného kompromisu mezi investorem, městskou částí a občany,“ řekla mimo jiné v rozhovoru pro deník Metro.

Jaká vidíte tři největší témata k řešení ve vaší městské části pro tento rok?
Začne rekonstrukce a zateplení fasád téměř 50 panelových obecních domů. Téměř 100 milionů korun plánujeme na rekonstrukce mateřských a základních škol, včetně výstavby zcela nové družiny ve škole V Zahrádkách. V SARA Pražačka vybudujeme nový bazén pro děti a handicapované spoluobčany.

Co chcete, aby se se vám povedlo prosadit z vašeho předvolebního plánu?
Vybudování parku na Komenského náměstí, rekonstruovat Tachovské a Kostnické náměstí. Oblast Vítkov – Pražačka – Balkán měnit na zónu odpočinku, sportu a zájmových činností pro všechny věkové kategorie.

V jaké fázi je ve vaší městské části privatizace bytového fondu? Chystáte nějaké změny nebo novinky v oblasti bydlení?
Zbývá privatizovat byty v téměř padesáti panelových domech na Žižkově, a to neprodleně po výše uvedené rekonstrukci exteriéru domů. Projekty rekonstrukce a s tím související aktualizovaný harmonogram privatizace bude veřejnosti prezentován v březnu v zasedací síni radnice Prahy 3 v březnu. Nadále bude privatizováno podle pravidel schválených zastupitelstvem již v minulém volebním období. Během prvního pololetí budou stanovena jasná a transparentní pravidla pro přidělování obecních bytů. V současné době je prováděna postupná rekonstrukce téměř dvou stovek „vybydlených“ volných bytů, aby dosahovaly standardu. Do rozpočtu roku 2015 je navrhována rekonstrukce prázdného bytového domu v ulici Bořivojova na malometrážní byty.

Kde letos ve vaší městské části vyroste nějaká nová výrazná budova a jaký je váš názor na současnou zástavbu městské části?
V oblasti Olšanské ulice staví soukromý investor poměrně masivní bytovou zástavbu, které však byla povolena již v předminulém volebním období. Velkým neštěstím pro Prahu 3 jsou v minulosti povolené stavby, které překračují devět nadzemních podlaží i když to územní plán dovoluje. Vzhledem k tomu, že nově mám v kompetenci územní rozvoj organizuji veřejné prezentace velkých developerských projektů. V prosinci se jednalo o Viktoria Žižkov Centr, 20. ledna byl představen další projekt S12 mezi ulicemi Koněvově-Roháčova. V únoru proběhne prezentace projektu Jeseniova 38. Souběžně probíhají jednání s těmito investory o financování veřejných prostor a vybavenosti v okolí těchto projektů. Jen maximální transparentností při plánování takovýchto projektů lze dosáhnout přiměřeného kompromisu mezi investorem, městskou částí a občany.

Proti čemu se lidé ve vaší městské části nejčastěji ozývají, že se jim nelíbí?
Největším problémem území Prahy 3 je doprava, především přetížení ulice Jana Želivského a Koněvova, jenž jsou využívány pro tranzitní dopravu a proto dlouhodobě apelujeme na magistrát, aby byl vyřešen dopravní okruh Prahy. Dále je to zanedbanost veřejných prostor starého Žižkova a proto velká část investic městské části bude směřována do této oblasti.

Na které místo ve vaší městské části byste vzal o víkendu zahraniční návštěvu a proč právě tam?
Vrch Vítkov navštěvuje každá mezinárodní návštěva prezidenta republiky, ale pozornost si jistě zaslouží Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde radnice poskytuje maximální součinnost při snaze jeho zapsání do seznamu UNESCO.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek