metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Středa 7. prosince 2022. Svátek má Ambrož, Benjamin
Vladislava Hujová. | foto: MČ Praha 3.

Praha 3: Developerské projekty budeme projednávat s občany, říká starostka Hujová

  6:00
V centru metropole vznikne bazén pro děti a handicapované spoluobčany, řada mateřských a základních škol projde rekonstrukcí a v oblasti Vítkov – Pražačka – Balkán vyroste odpočinková zóna. Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová má se svou městskou částí řadu plánů. „Jen maximální transparentností při plánování velkých projektů lze dosáhnout přiměřeného kompromisu mezi investorem, městskou částí a občany,“ řekla mimo jiné v rozhovoru pro deník Metro.

Jaká vidíte tři největší témata k řešení ve vaší městské části pro tento rok?
Začne rekonstrukce a zateplení fasád téměř 50 panelových obecních domů. Téměř 100 milionů korun plánujeme na rekonstrukce mateřských a základních škol, včetně výstavby zcela nové družiny ve škole V Zahrádkách. V SARA Pražačka vybudujeme nový bazén pro děti a handicapované spoluobčany.

Co chcete, aby se se vám povedlo prosadit z vašeho předvolebního plánu?
Vybudování parku na Komenského náměstí, rekonstruovat Tachovské a Kostnické náměstí. Oblast Vítkov – Pražačka – Balkán měnit na zónu odpočinku, sportu a zájmových činností pro všechny věkové kategorie.

V jaké fázi je ve vaší městské části privatizace bytového fondu? Chystáte nějaké změny nebo novinky v oblasti bydlení?
Zbývá privatizovat byty v téměř padesáti panelových domech na Žižkově, a to neprodleně po výše uvedené rekonstrukci exteriéru domů. Projekty rekonstrukce a s tím související aktualizovaný harmonogram privatizace bude veřejnosti prezentován v březnu v zasedací síni radnice Prahy 3 v březnu. Nadále bude privatizováno podle pravidel schválených zastupitelstvem již v minulém volebním období. Během prvního pololetí budou stanovena jasná a transparentní pravidla pro přidělování obecních bytů. V současné době je prováděna postupná rekonstrukce téměř dvou stovek „vybydlených“ volných bytů, aby dosahovaly standardu. Do rozpočtu roku 2015 je navrhována rekonstrukce prázdného bytového domu v ulici Bořivojova na malometrážní byty.

Kde letos ve vaší městské části vyroste nějaká nová výrazná budova a jaký je váš názor na současnou zástavbu městské části?
V oblasti Olšanské ulice staví soukromý investor poměrně masivní bytovou zástavbu, které však byla povolena již v předminulém volebním období. Velkým neštěstím pro Prahu 3 jsou v minulosti povolené stavby, které překračují devět nadzemních podlaží i když to územní plán dovoluje. Vzhledem k tomu, že nově mám v kompetenci územní rozvoj organizuji veřejné prezentace velkých developerských projektů. V prosinci se jednalo o Viktoria Žižkov Centr, 20. ledna byl představen další projekt S12 mezi ulicemi Koněvově-Roháčova. V únoru proběhne prezentace projektu Jeseniova 38. Souběžně probíhají jednání s těmito investory o financování veřejných prostor a vybavenosti v okolí těchto projektů. Jen maximální transparentností při plánování takovýchto projektů lze dosáhnout přiměřeného kompromisu mezi investorem, městskou částí a občany.

Proti čemu se lidé ve vaší městské části nejčastěji ozývají, že se jim nelíbí?
Největším problémem území Prahy 3 je doprava, především přetížení ulice Jana Želivského a Koněvova, jenž jsou využívány pro tranzitní dopravu a proto dlouhodobě apelujeme na magistrát, aby byl vyřešen dopravní okruh Prahy. Dále je to zanedbanost veřejných prostor starého Žižkova a proto velká část investic městské části bude směřována do této oblasti.

Na které místo ve vaší městské části byste vzal o víkendu zahraniční návštěvu a proč právě tam?
Vrch Vítkov navštěvuje každá mezinárodní návštěva prezidenta republiky, ale pozornost si jistě zaslouží Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde radnice poskytuje maximální součinnost při snaze jeho zapsání do seznamu UNESCO.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nenápadnou branickou oázu čistí těžká technika. Nádrž Údolní opět napustí začátkem příštího roku

vydáno 7. prosince 2022  19:11

Velká je zhruba jako hokejové hřiště. Málokdo si ale vodní plochy kousek nad bývalým branickým pivovarem všimne. A je to dobře. Retenční nádrž Údolní je...  celý článek

Jsem hrdá na představení s ryze ženským obsazením, říká akrobatka Kristýna Stránská

vydáno 7. prosince 2022  16:30

Pohybu a tanci se věnuje odmalička, kdy reprezentovala Česko v akrobatické gymnastice na evropských i světových šampionátech. Tanečnice a akrobatka...  celý článek

Zima se dá přežít díky pospolitosti, říká antropoložka, která několik let žila na Špicberkách

vydáno 7. prosince 2022  13:58

„Stačí věřit, že jednoho dne ledová černota ustoupí proužku světla, který bude každý den zesilovat,“ říká pro deník Metro vědkyně Zdenka Sokolíčková.  celý článek

Lucie Bílá i Lipo. Letošních vánočních písniček je jako ozdob na stromečku

vydáno 7. prosince 2022  5:11

Jako kdyby se čertovi roztrhl pytel a z něj vyskákaly vánoční písně. Tak to vypadá o adventu roku 2022.  celý článek