metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 0 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Praha 3 pokračuje v úspěšném projektu. Studentům nabízí levný nájem v domě se seniory

  8:31
Žižkovská radnice se inspiruje v Nizozemsku a Francii.

Dvaadvacetiletý student sociální politiky a sociologie na Univerzitě Karlově v Praze Cuong Manh Vu je jedním z mladých lidí bydlících za lepší peníze v mezigeneračním domě. Zúčastnil se projektu určeného pro mladé, kteří chtějí žít se seniory. Městská část Praha 3 v tomto programu, jenž běží rok, pokračuje i nadále.

„Projekt mezigeneračního bydlení pomáhá sbližovat studenty a seniory. Studenti díky němu dosáhnou na levné bydlení, seniorům se otevírají nové perspektivy života. Projekt běží zatím jeden rok a máme na něj samou pozitivní zpětnou vazbu, takže má určitě smysl jej rozvíjet dál,“ komentuje místostarosta Ondřej Rut. Praha 3 se nechala inspirovat v Nizozemsku a Francii, kde podobné programy fungují dlouhodobě.

Student Cuong Manh Vu, který se kromě seniorů věnuje také dětem v různých ogranizacích, si bydlení v 1+1 za 4920 korun pochvaluje. „Je dobré dětem i seniorům ukázat, že ostatní o ně mají zájem,“ říká. Svým o dost starším sousedům vykládá o nových vymoženostech či o tom, co se děje ve světě. „Pokud něco nechápou nebo neznají, vysvětlím jim to, ukážu třeba i obrázky a videa. A když si nepovídáme, hrajeme stolní hry nebo třeba hraji na kytaru. Obyvatelé nedají dopustit na své oblíbené bingo, to je velice populární,“ směje se mladík, který žije v Domě s pečovatelskou službou v Krásově ulici.

Praha 3 vyhlásila další výzvu pro dalšího studujícího člověka. „Jeden s nájmem končí, místo něho hledáme teď náhradu,“ řekla pro deník Metro mluvčí žižkovské radnice Lucie Bukovanská. Přihlášky budou uzavřeny už dnes v pravé poledne a studenti mají možnost poslat svou nabídku přes datovou schránku (více v boxu).

Podle mluvčí Prahy 3 bude městská část vyhlašovat další výzvy ve chvíli, kdy nájmy studentů skončí. 

Třicet hodin měsíčně se seniory

Tři podmínky pro získání levnějšího nájmu: 

  1. Uchazeč musí být studentem denního studia vysoké školy.
  2. K žádosti o nájem bytu musí předložit projekt aktivizace seniorů v rozsahu 30 hodin měsíčně. Ten bude během roku realizovat se seniory. Jde o to, jak plánuje využít své schopnosti a dovednosti k obohacení životů starších obyvatel. 
  3. Student musí umět perfektně česky.

Více se dozvíte na webu Praha3.cz/samosprava.

Komentáře

Hlavní zprávy

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek

Nedorazila vám do schránky obálka s volebními lístky pro druhé kolo? Nezmatkujte

vydáno 27. ledna 2023  5:58

Česko volí prezidenta. Pravidla volby se v porovnání s prvním kolem liší jen minimálně.  celý článek