metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa
Základní školy v Praze 3 | foto: Profimedia.cz

Praha 3: Zápis byl jako příprava na plavbu, říká Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice

  8:46
„Vzhledem k tomu, že odklad školní docházky dostávají většinou děti s nižší školní zralostí, je přípravná třída vhodné řešení, které může hodně pomoci,“ uvažuje Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice. Na webu Metro.cz najdete každý následující den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 4 až Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice

V letošním školním roce jsme zápis připravili ve stylu nalodění se na velkou loď a přípravy na zajímavou plavbu. Děti plnily drobné úkoly s námořní tematikou, učitelé byli v pruhovaných tričkách, všechno proto, aby se děti zápisu nebály. K zápisu přišlo 130 dětí. Přijmout jich bohužel můžeme z kapacitních důvodů jen 90. O školu je dlouhodobě vysoký zájem i daleko za hranicemi její spádové oblasti.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Podle předběžných údajů odklad povinné školní docházky zvažuje asi šest procent rodičů.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Děti přicházejí k zápisu víceméně stejné. Liší se poněkud přístup rodičů. V devadesátých letech poptávali spíše uvolněnou výuku, minimum úkolů a požadavků, nyní si ale rodiče dost sledují, zda opravdu učíme, a jak efektivně i to, jak jsou žáci připraveni na případné studium. Myslím,že požadavkům dovedeme vyhovět a přitom zůstáváme školou přátelskou dětem. Hodně nám pomáhá i u nás aplikovaný program Ekoškola, kde může vyniknout úplně každý.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Městská část Praha 3 v průběhu uplynulých patnácti let nešetřila na investicích pro naši školu. Máme nová okna, střechu, zateplení i velmi kvalitní výukové vybavení – dvě velké tělocvičny, multifunkční učebny a odborné pracovny. Velký parkový pozemek umožňuje kvalitní vyžití pro děti ve školní družině, v plánu je oprava velkého sportoviště, které využívají hojně opravdu všichni. V úvaze je navýšení kapacity jídelny, abychom mohli při přijímání vyhovět více dětem.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Stanovení limitu dvaceti minut pro zápisový pohovor není problém. Zápis není přijímací zkouška. Školní zralost nejlépe posoudí rodiče v kontaktu s předškolním zařízením, kde se dítě projeví, případně může pomoci test školní zralosti v školském poradenském zařízení. Při zápisu v rozhovoru nad obrázkem, přeříkáním básničky se snažíme spíše dítě zbavit obav ze školy.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Vzhledem k tomu, že odklad školní docházky dostávají většinou děti s nižší školní zralostí, je přípravná třída vhodné řešení, které může hodně pomoci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek