metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 16 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Základní školy v Praze 3
Základní školy v Praze 3 | foto: Profimedia.cz

Praha 3: Zápis byl jako příprava na plavbu, říká Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice

22. února 2015  8:46 Filip Jaroševský Metro.cz
„Vzhledem k tomu, že odklad školní docházky dostávají většinou děti s nižší školní zralostí, je přípravná třída vhodné řešení, které může hodně pomoci,“ uvažuje Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice. Na webu Metro.cz najdete každý následující den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 4 až Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice

Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice

V letošním školním roce jsme zápis připravili ve stylu nalodění se na velkou loď a přípravy na zajímavou plavbu. Děti plnily drobné úkoly s námořní tematikou, učitelé byli v pruhovaných tričkách, všechno proto, aby se děti zápisu nebály. K zápisu přišlo 130 dětí. Přijmout jich bohužel můžeme z kapacitních důvodů jen 90. O školu je dlouhodobě vysoký zájem i daleko za hranicemi její spádové oblasti.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Podle předběžných údajů odklad povinné školní docházky zvažuje asi šest procent rodičů.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Děti přicházejí k zápisu víceméně stejné. Liší se poněkud přístup rodičů. V devadesátých letech poptávali spíše uvolněnou výuku, minimum úkolů a požadavků, nyní si ale rodiče dost sledují, zda opravdu učíme, a jak efektivně i to, jak jsou žáci připraveni na případné studium. Myslím,že požadavkům dovedeme vyhovět a přitom zůstáváme školou přátelskou dětem. Hodně nám pomáhá i u nás aplikovaný program Ekoškola, kde může vyniknout úplně každý.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Městská část Praha 3 v průběhu uplynulých patnácti let nešetřila na investicích pro naši školu. Máme nová okna, střechu, zateplení i velmi kvalitní výukové vybavení – dvě velké tělocvičny, multifunkční učebny a odborné pracovny. Velký parkový pozemek umožňuje kvalitní vyžití pro děti ve školní družině, v plánu je oprava velkého sportoviště, které využívají hojně opravdu všichni. V úvaze je navýšení kapacity jídelny, abychom mohli při přijímání vyhovět více dětem.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Stanovení limitu dvaceti minut pro zápisový pohovor není problém. Zápis není přijímací zkouška. Školní zralost nejlépe posoudí rodiče v kontaktu s předškolním zařízením, kde se dítě projeví, případně může pomoci test školní zralosti v školském poradenském zařízení. Při zápisu v rozhovoru nad obrázkem, přeříkáním básničky se snažíme spíše dítě zbavit obav ze školy.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Vzhledem k tomu, že odklad školní docházky dostávají většinou děti s nižší školní zralostí, je přípravná třída vhodné řešení, které může hodně pomoci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám