metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Základní školy v Praze 3 | foto: Profimedia.cz

Praha 3: Zápis byl jako příprava na plavbu, říká Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice

  8:46
„Vzhledem k tomu, že odklad školní docházky dostávají většinou děti s nižší školní zralostí, je přípravná třída vhodné řešení, které může hodně pomoci,“ uvažuje Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice. Na webu Metro.cz najdete každý následující den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 4 až Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice

Václav Havelka, ředitel Základní školy Chmelnice

V letošním školním roce jsme zápis připravili ve stylu nalodění se na velkou loď a přípravy na zajímavou plavbu. Děti plnily drobné úkoly s námořní tematikou, učitelé byli v pruhovaných tričkách, všechno proto, aby se děti zápisu nebály. K zápisu přišlo 130 dětí. Přijmout jich bohužel můžeme z kapacitních důvodů jen 90. O školu je dlouhodobě vysoký zájem i daleko za hranicemi její spádové oblasti.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Podle předběžných údajů odklad povinné školní docházky zvažuje asi šest procent rodičů.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Děti přicházejí k zápisu víceméně stejné. Liší se poněkud přístup rodičů. V devadesátých letech poptávali spíše uvolněnou výuku, minimum úkolů a požadavků, nyní si ale rodiče dost sledují, zda opravdu učíme, a jak efektivně i to, jak jsou žáci připraveni na případné studium. Myslím,že požadavkům dovedeme vyhovět a přitom zůstáváme školou přátelskou dětem. Hodně nám pomáhá i u nás aplikovaný program Ekoškola, kde může vyniknout úplně každý.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Městská část Praha 3 v průběhu uplynulých patnácti let nešetřila na investicích pro naši školu. Máme nová okna, střechu, zateplení i velmi kvalitní výukové vybavení – dvě velké tělocvičny, multifunkční učebny a odborné pracovny. Velký parkový pozemek umožňuje kvalitní vyžití pro děti ve školní družině, v plánu je oprava velkého sportoviště, které využívají hojně opravdu všichni. V úvaze je navýšení kapacity jídelny, abychom mohli při přijímání vyhovět více dětem.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Stanovení limitu dvaceti minut pro zápisový pohovor není problém. Zápis není přijímací zkouška. Školní zralost nejlépe posoudí rodiče v kontaktu s předškolním zařízením, kde se dítě projeví, případně může pomoci test školní zralosti v školském poradenském zařízení. Při zápisu v rozhovoru nad obrázkem, přeříkáním básničky se snažíme spíše dítě zbavit obav ze školy.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Vzhledem k tomu, že odklad školní docházky dostávají většinou děti s nižší školní zralostí, je přípravná třída vhodné řešení, které může hodně pomoci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy