metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Modrých zón v Praze přibude. | foto: Metro.cz

Praha 4 chce na přelomu 2013 a 2014 zavést parkovací zóny

  14:30
Praha 4 chce na přelomu let 2013 a 2014 zavést parkovací zóny. Vzniknout by měly především v okolí stanic metra a zřejmě také v Nuslích a Michli, kde je v současnosti parkování nejhorší. ČTK to řekl místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos. Vznik zón podle něj podpořili na posledním jednání také zastupitelé městské části.

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zmapovala parkování na celém území městské části. Sčítači během tří týdnů v květnu prošli všechny ulice v městské části a počítali, kolik aut, kde a jak dlouho parkuje. Z výsledků, které má ČTK k dispozici, bude navržen rozsah zón. Prověřuje se území zhruba od hranice s Prahou 2 a 10 po Jeremenkovu ulici a Jižní spojku. "Byl bych rád, aby se projekt do konce roku 2013 nebo od začátku 2014 spustil," řekl Bodenlos.

Nejhorší situace s parkováním je v Nuslích a Michli

Parkovací zóny

  • V současnosti parkovací zóny fungují v Praze 1, 2, 3 a 7.
  • Do systému je začleněna také část území v Praze 16 a 22.
  • Příští rok by se měly rozšířit na Jarově v Praze 3 a dále na části Prahy 5, 6 a 11.
  • Kromě těchto projektů se zavedení zón připravuje rovněž v Praze 9, 13, 18 a v Klánovicích.
  • Tyto záměry ale zatím nejsou s přípravou tak daleko.

Podle Petra Horského, který se na projektu parkovacích zón v Praze 4 podílí, ze studie vyplývá, že nejhorší situace s parkováním je v současnosti v Nuslích a Michli. Zhruba čtvrtinu parkujících tam přes den tvoří lidé, kteří v městské části nebydlí, ale pracují. Přestože součástí mnohých administrativních a komerčních center jsou podzemní garáže, zaměstnanci parkují v ulicích Prahy 4, čímž chtějí ušetřit na pronájmu garáží, uvedl Horský.

Problémem je podle něj také živelné parkování v okolí stanic metra, ke kterým dojíždějí jak Středočeši, tak Pražané ze vzdálenějších oblastí. Tímto způsobem prý v Praze 4 parkuje asi 3000 aut denně. Částečné problémy jsou také na některých sídlištích a v rezidenčních oblastech, tam to ale podle Horského může radnice vyřešit bez zavádění parkovacích zón, například úpravou dopravního značení. 

Parkovací zóny by měly vzniknout i v Praze 5 a 11

Praha 4 by chtěla omezit především parkování, kdy řidiči auto odstaví na více hodin. "Chceme zachovat místa pro krátkodobé stání, která přinášejí městské části, podnikatelům a živnostníkům příjmy," uvedl Horský. Městská část na vytvoření zón intenzivně pracuje mimo jiné proto, že by příští rok měly parkovací zóny vzniknout v sousedící Praze 5 a 11. Dá se pak očekávat, že část automobilů se z těchto oblastí přesune na Prahu 4.

Na území čtvrtého obvodu je podle studie téměř 40 tisíc parkovacích míst, na kterých parkuje přes den průměrně 32 tisíc aut, v noci pak 33 tisíc. Z toho více než 5 tisíc aut parkuje mimo legální místa či v rozporu s předpisy, například na chodnících, přechodech pro chodce či v křižovatkách. Na území městské části přijede denně zaparkovat asi 60 tisíc aut, z toho jen asi 20 tisíc jsou místní obyvatelé.

Komentáře

Hlavní zprávy

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Vaše fotky z Prahy