metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Koupaliště Lhotka | foto: koupalistepraha.cz

Praha 4 koupí koupaliště Lhotka za peníze z prodeje školy PORGu

  14:13
Zastupitelé Prahy 4 dnes schválili nákup koupaliště Lhotka. V souvislosti s tím radnice prodá budovu školy v Jánošíkově ulici gymnáziu PORG. Právě to kritizovala opozice. Podle jejích zástupců může městská část koupaliště koupit a nemusí se v souvislosti s tím zbavovat budovy školy. Radnice koupí koupaliště za více než 50 milionů korun.

"Městská část požádala o převod koupaliště již v roce 2004. Tehdejší ministr financí ale rozhodl jinak a pozemky nepřevedl ani na městskou část, ani hlavní město," řekl starosta Pavel Caldr. Vlastník koupaliště podle Caldra zamýšlel změnit územní plán a na pozemku stavět dva bytové domy a další drobné stavby. V minulosti se jednalo rovněž o výměně koupaliště za jiné pozemky, mimo jiné na Nových Dvorech a Kamýku. Nakonec se majitel na radnici obrátil s nabídkou na prodej areálu za 65 až 70 milionů korun. "Majitel uvedl, berte nebo nechte být," řekl Caldr.

Koupi vedení radnice podmínilo prodejem školy

Financování koupě kritizovali opoziční zastupitelé. Koupi totiž vedení radnice podmínilo prodejem školy v Jánošíkově ulici gymnáziu PORG. Podle nich je nutné koupaliště koupit, ale radnice by neměla prodávat školu. "Prodej školy považuji za nevýhodný pro městskou část," řekla zastupitelka Iva Kotvová (SZ) s tím, že k prodeji budovy neexistuje alternativa. Podle Kotvové může radnice vzít peníze ze svého rozpočtu. "Koupaliště na Lhotce chceme. Není ale zapotřebí prodávat školní budovu, která může být zdrojem trvalého příjmu z pronájmu" řekla.

Prodej školy kritizovali také přítomní obyvatelé. Obyvatelka Prahy 4 Petra Rejchrtová uvedla, že je prodej "mimořádně nevýhodný" - radnice totiž z ceny 135 milionů asi 75 milionů vrátí PORGU jako náhradu za investice do rekonstrukce budovy. Ocenění investic zpochybnila Kotvová. Caldr však podle svých slov odmítá brát peníze, které má Praha 4 v rezervě. "Já odmítám odcházet z radnice s prázdnou pokladnou," řekl. Radní Ivana Staňková (Pro Prahu) řekla, že radnice budovu školy nepotřebuje.

Místním se konečně uleví

  • Koupaliště na Lhotce patří firmě Eco-Investment, která jej koupila v roce 2005 od státu.
  • Místní obyvatelé již řadu let protestují proti jeho uzavření a výstavbě obytných domů, které tu majitel chtěl vystavět.
  • V první fázi chce radnice do opravy koupaliště vložit sedm milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek