metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea
Koupaliště Lhotka | foto: koupalistepraha.cz

Praha 4 koupí koupaliště Lhotka za peníze z prodeje školy PORGu

  14:13
Zastupitelé Prahy 4 dnes schválili nákup koupaliště Lhotka. V souvislosti s tím radnice prodá budovu školy v Jánošíkově ulici gymnáziu PORG. Právě to kritizovala opozice. Podle jejích zástupců může městská část koupaliště koupit a nemusí se v souvislosti s tím zbavovat budovy školy. Radnice koupí koupaliště za více než 50 milionů korun.

"Městská část požádala o převod koupaliště již v roce 2004. Tehdejší ministr financí ale rozhodl jinak a pozemky nepřevedl ani na městskou část, ani hlavní město," řekl starosta Pavel Caldr. Vlastník koupaliště podle Caldra zamýšlel změnit územní plán a na pozemku stavět dva bytové domy a další drobné stavby. V minulosti se jednalo rovněž o výměně koupaliště za jiné pozemky, mimo jiné na Nových Dvorech a Kamýku. Nakonec se majitel na radnici obrátil s nabídkou na prodej areálu za 65 až 70 milionů korun. "Majitel uvedl, berte nebo nechte být," řekl Caldr.

Koupi vedení radnice podmínilo prodejem školy

Financování koupě kritizovali opoziční zastupitelé. Koupi totiž vedení radnice podmínilo prodejem školy v Jánošíkově ulici gymnáziu PORG. Podle nich je nutné koupaliště koupit, ale radnice by neměla prodávat školu. "Prodej školy považuji za nevýhodný pro městskou část," řekla zastupitelka Iva Kotvová (SZ) s tím, že k prodeji budovy neexistuje alternativa. Podle Kotvové může radnice vzít peníze ze svého rozpočtu. "Koupaliště na Lhotce chceme. Není ale zapotřebí prodávat školní budovu, která může být zdrojem trvalého příjmu z pronájmu" řekla.

Prodej školy kritizovali také přítomní obyvatelé. Obyvatelka Prahy 4 Petra Rejchrtová uvedla, že je prodej "mimořádně nevýhodný" - radnice totiž z ceny 135 milionů asi 75 milionů vrátí PORGU jako náhradu za investice do rekonstrukce budovy. Ocenění investic zpochybnila Kotvová. Caldr však podle svých slov odmítá brát peníze, které má Praha 4 v rezervě. "Já odmítám odcházet z radnice s prázdnou pokladnou," řekl. Radní Ivana Staňková (Pro Prahu) řekla, že radnice budovu školy nepotřebuje.

Místním se konečně uleví

  • Koupaliště na Lhotce patří firmě Eco-Investment, která jej koupila v roce 2005 od státu.
  • Místní obyvatelé již řadu let protestují proti jeho uzavření a výstavbě obytných domů, které tu majitel chtěl vystavět.
  • V první fázi chce radnice do opravy koupaliště vložit sedm milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek