metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 0 °C

Pondělí, 6. prosince 2021. Svátek má Mikuláš.
Základní školy v Praze 4 | foto: Profimedia.cz

Praha 4: Počet odkladů spíš klesá, říká Michaela Lipertová, ředitelka Základní školy Mikulova

  6:32
„Přípravným třídám fandím. Letos ji otevíráme také - poprvé. Je to cesta dobrým směrem. Přípravná třída ale není vhodná pro každé dítě,“ míní Michaela Lipertová, ředitelka Základní školy Mikulova. Na webu Metro.cz najdete každý následující den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 5 až Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Michaela Lipertová, ředitelka Základní školy Mikulova

Michaela Lipertová, ředitelka Základní školy Mikulova

Zápis letos proběhl tradičně, s nasazením všech učitelek prvního stupně v počtu 17 a vedení školy. Snažíme se o pohodu, a aby rodiče nečekali. Zatímco rodiče vyplňují potřebné žádosti a papíry, děti samostatně plní test školní zralosti - hravě a nenásilně. Poté se spojí a jdou se zapsat, vyhodnotí se test, rodiče mají prostor na dotazy. Dětí bylo jako obvykle, bylo jen cítit nervozitu rodičů, aby se jejich dítě dostalo. Počítají s pravidlem, že škola dává přednost spádovým žákům.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Odklad zatím nedostal nikdo, jsme ve fázi, že rodiče zvažují. Berou si žádost a musí požádat pedagogicko-psychologickou poradnu a lékaře (klinického psychologa) o doporučení. Teprve pak mohu jako ředitelka školy vyhovět žádosti o odklad. Zatím se nahlásilo 13 dětí, což je přibližně 11 procent. Počet odkladů v posledních letech spíše klesá.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Předškoláci se v zásadě neliší. Někteří se těší, někteří jsou zvědaví, jsou vidět i obavy a slzičky, ale všichni to ve finále zvládnou.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

4. Nejsem si vědoma zásadních problémů. Školy mezi sebou u nás v Praze 11, i zřizovatel s námi, spolupracují. A běžné problémy řešíme.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Jednotnost zápisů je velký pojem. Záleží, v čem se má tato jednotnost projevit. Pokud se týká času stráveným s předškolákem, nevidím to jako problém. Dvacet minut jako maximum je reálné a správné.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Přípravným třídám fandím. Letos ji otevíráme také - poprvé. Je to cesta dobrým směrem. Přípravná třída ale není vhodná pro každé dítě, je třeba i tady stanovit pravidla pro přijetí. Obecně je to dobrá myšlenka a doufám, že se nám v praxi osvědčí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy