metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
Základní školy v Praze 4 | foto: Profimedia.cz

Praha 4: Počet odkladů spíš klesá, říká Michaela Lipertová, ředitelka Základní školy Mikulova

  6:32
„Přípravným třídám fandím. Letos ji otevíráme také - poprvé. Je to cesta dobrým směrem. Přípravná třída ale není vhodná pro každé dítě,“ míní Michaela Lipertová, ředitelka Základní školy Mikulova. Na webu Metro.cz najdete každý následující den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 5 až Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Michaela Lipertová, ředitelka Základní školy Mikulova

Zápis letos proběhl tradičně, s nasazením všech učitelek prvního stupně v počtu 17 a vedení školy. Snažíme se o pohodu, a aby rodiče nečekali. Zatímco rodiče vyplňují potřebné žádosti a papíry, děti samostatně plní test školní zralosti - hravě a nenásilně. Poté se spojí a jdou se zapsat, vyhodnotí se test, rodiče mají prostor na dotazy. Dětí bylo jako obvykle, bylo jen cítit nervozitu rodičů, aby se jejich dítě dostalo. Počítají s pravidlem, že škola dává přednost spádovým žákům.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Odklad zatím nedostal nikdo, jsme ve fázi, že rodiče zvažují. Berou si žádost a musí požádat pedagogicko-psychologickou poradnu a lékaře (klinického psychologa) o doporučení. Teprve pak mohu jako ředitelka školy vyhovět žádosti o odklad. Zatím se nahlásilo 13 dětí, což je přibližně 11 procent. Počet odkladů v posledních letech spíše klesá.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Předškoláci se v zásadě neliší. Někteří se těší, někteří jsou zvědaví, jsou vidět i obavy a slzičky, ale všichni to ve finále zvládnou.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

4. Nejsem si vědoma zásadních problémů. Školy mezi sebou u nás v Praze 11, i zřizovatel s námi, spolupracují. A běžné problémy řešíme.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Jednotnost zápisů je velký pojem. Záleží, v čem se má tato jednotnost projevit. Pokud se týká času stráveným s předškolákem, nevidím to jako problém. Dvacet minut jako maximum je reálné a správné.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Přípravným třídám fandím. Letos ji otevíráme také - poprvé. Je to cesta dobrým směrem. Přípravná třída ale není vhodná pro každé dítě, je třeba i tady stanovit pravidla pro přijetí. Obecně je to dobrá myšlenka a doufám, že se nám v praxi osvědčí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek