metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel
Radek Klíma - starosta Prahy 5 | foto: Metro.cz

Praha 5: Bývalé továrny naši část Prahy stále hyzdí, říká starosta Radek Klíma

  7:00
Jaké plány má s obří městskou částí starosta Prahy 5 Radek Klíma?„V oblasti dopravy prosazuji výstavbu Radlické radiály pod povrchem,“ říká v rozhovoru pro Metro.

 Jaká vidíte tři největší témata k řešení ve vaší městské části pro tento rok?
Již se podařilo podniknout konkrétní kroky k cíli, který jsem si při vstupu na radnici dal, a to je otevřít radnici lidem. Už nyní umožňujeme účast občanů na jednáních poradních orgánů zastupitelstva a rady městské části, tedy výborů a komisí. V minulosti tomu tak nebylo. Chtěl bych také připomenout, že jsme v rámci dalšího tématu, pomoci potřebným v nouzi, úspěšně zorganizovali předvánoční sbírku teplého ošacení pro lidi bez domova. V péči o sociálně slabé budeme pokračovat i nadále. Do třetice bych zmínil podporu školství. Rádi bychom, aby ve třídách byl optimální počet dětí, aby se výběr ředitelů škol konal transparentně za účasti veřejnosti a i letos se podařilo umístit všechny děti v mateřských školách. V rámci konkrétních kroků chystáme zápisy a 1.září 2015 znovuotevření prvních tříd v Základní škole Pod Žvahovem.

Co se má zlepšit v oblasti bydlení, dopravy, bezpečnosti a kultury?
V oblasti dopravy prosazuji výstavbu Radlické radiály pod povrchem, která odlehčí dopravně vytíženému území. Zasadím se o vyřešení velkého problému zejména v centrální části Smíchova, a tím je nedostatek parkovacích stání pro rezidenty. Co se týká bezpečnosti, přivítal bych více strážníků v ulicích, kteří by dbali na prevenci drobné kriminality. Máme zde oblasti, které jsou dotčené přítomností center pro drogově závislé, i toto je třeba pečlivě monitorovat, aby byli občané chráněni před patologickými jevy. Jsem také pro zachování nulové tolerance hazardu. V kulturní oblasti máme na co navázat. Městská část je štědrým podporovatelem umění, v pravidelném měsíčním sledu se podílí na přípravě výstav v Portheimce, vlastní další galerii, kde pořádá výstavy, známá je soutěž mladých Talent Prahy 5. Už Jan Werich říkal, že kultura a civilizace musí jít ruku v ruce, a já si to myslím také. A určitě se také budu věnovat rozvoji sportu všeho druhu.

Co chcete, aby se se vám povedlo prosadit z vašeho předvolebního plánu?
Rád bych, aby se podařilo maximum věcí, s kterými jsem šel do voleb a díky nimž jsem získal důvěru občanů. Zatím se mě však ptáte v období, kdy finišujeme programové prohlášení koalice, atak je před námi ještě hodně jednání. Věřím, že s výsledným programem koalice budou lidé spokojeni a podaří se nám prosadit maximum dobrého.

V jaké fázi je ve vaší městské části privatizace bytového fondu?
Privatizace bytového fondu stále probíhá, minimálně ještě letošní rok 2015 bude. V platnosti zatím zůstávají Zásady bytové politiky MČ Praha 5, kde je definována pomoc seniorům a sociálně slabým občanům a rodinám. Konkrétně jde o pronájem malometrážních obecních bytů, jejichž nájemci si v případě nízkých příjmů mohou zažádat o slevu z nájemného. Pokud splní dané podmínky, bude jim sleva přiznána. Zároveň ale připravujeme aktualizaci našich zásad tak, aby byly v souladu se stavem, měnící se ekonomickou situací ve společnosti a v naší městské části a úřadu.

Kde letos ve vaší městské části vyroste nějaká nová výrazná budova a jaký je váš názor na zástavbu?
Můj názor na současnou zástavbu je takový, že město je živoucí organismus, nesmí zůstat navěky zakonzervováno, ale rozumným způsobem reagovat především na potřeby lidí. Všechny změny, nové stavby, musí být v souladu se zákonem, a především sloužit lidem. Proto kladu důraz na efektivní komunikaci, v jejímž rámci již došlo k jmenovanému otevření radnice. Určitě letos nějaké budovy vyrostou, ale vzhledem k tomu, že již mají stavební povolení, tak je naše vedení již nemůže nijak ovlivnit. O žádné výrazné nevím. Ale v plánu je hodně výrazných budov, o kterých se bavme, které budeme chtít ovlivnit tak, aby byly nejenom pěkné, odpovídaly místu, kde vzniknou, ale aby také odpovídaly potřebám městské části. Podporovat budeme především výstavbu v oblasti brownfieldů, které dosud hyzdí naši městskou část.

Proti čemu se lidé ve vaší městské části nejčastěji ozývají, že se jim to nelíbí? 
Obyvatelům Prahy 5 vadí nevyřešené parkování v naší městské části. Chybějí zóny placeného stání či jiný systém, který by umožnil rezidentům pohodlně zaparkovat v blízkosti jejich bydliště. To je každodenní starostí mnoha lidí. Nejedná se pouze o centrální část Smíchova, ale také nejhustěji obydlené sídliště Barrandov či okolí motolské nemocnice, kde je s parkováním výrazný problém. Věřím, že ve spolupráci s magistrátem se podaří urychleně najít odpovídající řešení. Dále bych zmínil obavu lidí ze změny územního plánu. Nepřijatelná je pro nás zejména změna územního plánu v západní části stolové hory Vidoule.

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek