metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka
Radek Klíma - starosta Prahy 5 | foto: Metro.cz

Praha 5: Bývalé továrny naši část Prahy stále hyzdí, říká starosta Radek Klíma

  7:00
Jaké plány má s obří městskou částí starosta Prahy 5 Radek Klíma?„V oblasti dopravy prosazuji výstavbu Radlické radiály pod povrchem,“ říká v rozhovoru pro Metro.

 Jaká vidíte tři největší témata k řešení ve vaší městské části pro tento rok?
Již se podařilo podniknout konkrétní kroky k cíli, který jsem si při vstupu na radnici dal, a to je otevřít radnici lidem. Už nyní umožňujeme účast občanů na jednáních poradních orgánů zastupitelstva a rady městské části, tedy výborů a komisí. V minulosti tomu tak nebylo. Chtěl bych také připomenout, že jsme v rámci dalšího tématu, pomoci potřebným v nouzi, úspěšně zorganizovali předvánoční sbírku teplého ošacení pro lidi bez domova. V péči o sociálně slabé budeme pokračovat i nadále. Do třetice bych zmínil podporu školství. Rádi bychom, aby ve třídách byl optimální počet dětí, aby se výběr ředitelů škol konal transparentně za účasti veřejnosti a i letos se podařilo umístit všechny děti v mateřských školách. V rámci konkrétních kroků chystáme zápisy a 1.září 2015 znovuotevření prvních tříd v Základní škole Pod Žvahovem.

Co se má zlepšit v oblasti bydlení, dopravy, bezpečnosti a kultury?
V oblasti dopravy prosazuji výstavbu Radlické radiály pod povrchem, která odlehčí dopravně vytíženému území. Zasadím se o vyřešení velkého problému zejména v centrální části Smíchova, a tím je nedostatek parkovacích stání pro rezidenty. Co se týká bezpečnosti, přivítal bych více strážníků v ulicích, kteří by dbali na prevenci drobné kriminality. Máme zde oblasti, které jsou dotčené přítomností center pro drogově závislé, i toto je třeba pečlivě monitorovat, aby byli občané chráněni před patologickými jevy. Jsem také pro zachování nulové tolerance hazardu. V kulturní oblasti máme na co navázat. Městská část je štědrým podporovatelem umění, v pravidelném měsíčním sledu se podílí na přípravě výstav v Portheimce, vlastní další galerii, kde pořádá výstavy, známá je soutěž mladých Talent Prahy 5. Už Jan Werich říkal, že kultura a civilizace musí jít ruku v ruce, a já si to myslím také. A určitě se také budu věnovat rozvoji sportu všeho druhu.

Co chcete, aby se se vám povedlo prosadit z vašeho předvolebního plánu?
Rád bych, aby se podařilo maximum věcí, s kterými jsem šel do voleb a díky nimž jsem získal důvěru občanů. Zatím se mě však ptáte v období, kdy finišujeme programové prohlášení koalice, atak je před námi ještě hodně jednání. Věřím, že s výsledným programem koalice budou lidé spokojeni a podaří se nám prosadit maximum dobrého.

V jaké fázi je ve vaší městské části privatizace bytového fondu?
Privatizace bytového fondu stále probíhá, minimálně ještě letošní rok 2015 bude. V platnosti zatím zůstávají Zásady bytové politiky MČ Praha 5, kde je definována pomoc seniorům a sociálně slabým občanům a rodinám. Konkrétně jde o pronájem malometrážních obecních bytů, jejichž nájemci si v případě nízkých příjmů mohou zažádat o slevu z nájemného. Pokud splní dané podmínky, bude jim sleva přiznána. Zároveň ale připravujeme aktualizaci našich zásad tak, aby byly v souladu se stavem, měnící se ekonomickou situací ve společnosti a v naší městské části a úřadu.

Kde letos ve vaší městské části vyroste nějaká nová výrazná budova a jaký je váš názor na zástavbu?
Můj názor na současnou zástavbu je takový, že město je živoucí organismus, nesmí zůstat navěky zakonzervováno, ale rozumným způsobem reagovat především na potřeby lidí. Všechny změny, nové stavby, musí být v souladu se zákonem, a především sloužit lidem. Proto kladu důraz na efektivní komunikaci, v jejímž rámci již došlo k jmenovanému otevření radnice. Určitě letos nějaké budovy vyrostou, ale vzhledem k tomu, že již mají stavební povolení, tak je naše vedení již nemůže nijak ovlivnit. O žádné výrazné nevím. Ale v plánu je hodně výrazných budov, o kterých se bavme, které budeme chtít ovlivnit tak, aby byly nejenom pěkné, odpovídaly místu, kde vzniknou, ale aby také odpovídaly potřebám městské části. Podporovat budeme především výstavbu v oblasti brownfieldů, které dosud hyzdí naši městskou část.

Proti čemu se lidé ve vaší městské části nejčastěji ozývají, že se jim to nelíbí? 
Obyvatelům Prahy 5 vadí nevyřešené parkování v naší městské části. Chybějí zóny placeného stání či jiný systém, který by umožnil rezidentům pohodlně zaparkovat v blízkosti jejich bydliště. To je každodenní starostí mnoha lidí. Nejedná se pouze o centrální část Smíchova, ale také nejhustěji obydlené sídliště Barrandov či okolí motolské nemocnice, kde je s parkováním výrazný problém. Věřím, že ve spolupráci s magistrátem se podaří urychleně najít odpovídající řešení. Dále bych zmínil obavu lidí ze změny územního plánu. Nepřijatelná je pro nás zejména změna územního plánu v západní části stolové hory Vidoule.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek