metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 15 °C

Středa, 18. září 2019. Svátek má Kryštof.
Úklid sněhu (ilustrační foto)
Úklid sněhu (ilustrační foto) | foto: David Sedlecký

Praha 5 založí akciovou společnost. Bude se starat o úklid

31. ledna 2014  15:00 ČTK
Zastupitelé Prahy 5 schválili založení akciové společnosti Komunální služby, která by se měla starat o majetek, úklid chodníků a zeleň. Jako základní jmění do ní vloží pět milionů. Vedení Prahy 5 založení obhajuje nespokojeností s firmou Centra, která služby radnici od roku 1993 poskytuje.

Rozhodnutí založit firmu kritizovala opozice, podle zastupitele Lukáše Herolda jde o experiment, který má z radnice odvést finanční prostředky. "Je to reakce na stížnosti obyvatel, kteří si dlouhodobě stěžují na firmu Centra, na to, jak se stará o naši zeleň, svoz odpadkových košů a podobně," zdůvodnil založení firmy radní Marek Kukrle

Firma Centra se polepšila

Na jednání vystoupila zástupkyně firmy Centra, která uvedla, že je připravena o podmínkách správy majetku jednat. Zároveň řekla, že firma prošla reorganizací a podnikla kroky ke zlepšení svých služeb.

Úkolem nové městské firmy má být správa majetku, tedy například obecních bytů, údržba zeleně nebo úklid chodníků. Radnice do ní vloží pět milionů korun, původně bylo v návrhu rady 40 milionů. Částka byla snížena na návrh opozičního zastupitele Milana Macka. Podle plánu má pak v budoucnu dát radnice dalších zhruba 50 milionů. Firma vznikne k 1. lednu 2015.

Proti záměru protestovali opoziční zastupitelé. Vadilo jim například, že zastupitelstvo svým rozhodnutím zavazuje budoucí zastupitele, kteří budou zvoleni v říjnových volbách. Podle opozice vše mělo začít diskusí o spokojenosti s Centrou. "Rovnou jste nám předložili založení firmy, ale neprojednal se záměr. A jednal někdo s Centrou o snížení ceny?" řekl opoziční zastupitel Jiří Vejmelka.

Starosta kritiku odmítá

Opoziční zastupitel Herold označil záměr za účelovou záležitost a experiment, jehož cílem je utratit co nejvíce peněz. "To já považuji za zvěrstvo a je mi líto, že je tady ten materiál předložen. Předložili jste materiál bez jakékoliv ekonomické rozvahy," řekl Herold.

Starosta Prahy 5 Miroslav Zelený výtky odmítl a opakovaně poukazoval na špatné fungování firmy Centra. "Bydlím v obecním bytě a každý rok zažívám, že se nedočkám rozpočítání vody, že se v tom domě má uklízet a potkávám uklízečku, která sedí dole na schodech a kouří," řekl Zelený. Herold jeho promluvu označil za "blábolení".

Komentáře

Hlavní zprávy

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám