metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Základní školy v Praze 6 | foto: Profimedia.cz

Praha 6: Naprostá většina dětí se těší, říká Marie Pojerová, ředitelka Základní školy Hanspaulka

  6:47
Přípravné třídy by podle názoru ředitelky Základní školy Hanspaulka Marie Pojerové měly sloužit dětem ze sociálně slabšího prostředí. S jejími názory se můžete seznámit v dnešním rozhovoru, každý následující den se pak na webu Metro.cz setkáte jedním z ředitelů nebo ředitelek základních škol z městských částí Praha 7 až Praha 10. Budou odpovídat na totožné otázky.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Marie Pojerová, ředitelka Základní školy Hanspaulka

Každý rok má zápis u nás určité motto. Děti se v minulých letech zapisovaly například „do lesa, mezi zvířátka, do cukrárny, do pohádky“. Letos je to mezi námořníky pod titulem Vzhůru na palubu! Budoucí prvňáčky a rodiče vítají žáci osmých tříd a ti pak projdou s dětmi šest úkolů, které zábavnou formou mapují jejich dovednosti. Rozhodně nejde o žádné zkoušení. Potom přejdou rodiče se svými dětmi k vyučujícím prvního stupně. Paní učitelky je zapisují a s dítětem si povídají, vyslechnou básničku nebo písničku. Každý budoucí prvňáček si vybírá z mnoha dárků, které pro ně připravily školní děti. Pokud se sejde více rodičů najednou, máme připravenou jednu třídu jako hernu, aby nestáli frontu. Letos přišlo k zápisu do naší školy 107 dětí, z toho 75 spádových, tedy otevíráme, podle plánu tři třídy. Úplně všem jsme, bohužel, nemohli vyhovět.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Ještě je brzy, odklad ohlásilo v tuto chvíli 8 dětí, což je 7 procent. Dalších 6 o něm uvažuje, dohromady by to bylo 13 procent.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Myslím, že se neliší. K zápisu přicházejí děti méně i více zralé, některé už umí číst a psát, některé ještě bojují s písmenky. Největším „problémem“ je ale zavazování tkaniček.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Školy v Praze 6 jsou dlouhodobě městskou částí velmi štědře podporované. Jsou opravené, v loňském roce podpořila radnice nákup tabletů ve všech školách, zajistila vzdělávání v této oblasti, opravená jsou i hřiště, na některých probíhal program Děti, pojďte ven! ve spolupráci se studenty FTVS UK, přechody a okolí škol hlídá městská policie Prahy 6 i Policie ČR. Myslím, že není žádný větší problém.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Pokud je dítě bázlivé, v novém prostředí se necítí úplně dobře, pak není třeba vystavovat ho dlouhému dotazování. Naprostá většina dětí se těší, že předvede, co umí, tak by bylo škoda sledovat hodinky. Je to o citu pedagogických pracovníků.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Přípravné třídy by měly sloužit dětem ze sociálně slabšího prostředí, aby získaly dovednosti, obvyklé v předškolním věku, především sociální. Jinak úlohu přípravy na školní docházku - předškolní výchovu - by měly zvládat mateřské školy. Základní školy často nemají ani prostory, do kterých by přípravnou třídu umístily.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek