metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pátek, 20. září 2019. Svátek má Oleg.
Základní školy v Praze 6
Základní školy v Praze 6 | foto: Profimedia.cz

Praha 6: Naprostá většina dětí se těší, říká Marie Pojerová, ředitelka Základní školy Hanspaulka

25. února 2015  6:47 Filip Jaroševský Metro.cz
Přípravné třídy by podle názoru ředitelky Základní školy Hanspaulka Marie Pojerové měly sloužit dětem ze sociálně slabšího prostředí. S jejími názory se můžete seznámit v dnešním rozhovoru, každý následující den se pak na webu Metro.cz setkáte jedním z ředitelů nebo ředitelek základních škol z městských částí Praha 7 až Praha 10. Budou odpovídat na totožné otázky.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Marie Pojerová, ředitelka Základní školy Hanspaulka

Marie Pojerová, ředitelka Základní školy Hanspaulka

Každý rok má zápis u nás určité motto. Děti se v minulých letech zapisovaly například „do lesa, mezi zvířátka, do cukrárny, do pohádky“. Letos je to mezi námořníky pod titulem Vzhůru na palubu! Budoucí prvňáčky a rodiče vítají žáci osmých tříd a ti pak projdou s dětmi šest úkolů, které zábavnou formou mapují jejich dovednosti. Rozhodně nejde o žádné zkoušení. Potom přejdou rodiče se svými dětmi k vyučujícím prvního stupně. Paní učitelky je zapisují a s dítětem si povídají, vyslechnou básničku nebo písničku. Každý budoucí prvňáček si vybírá z mnoha dárků, které pro ně připravily školní děti. Pokud se sejde více rodičů najednou, máme připravenou jednu třídu jako hernu, aby nestáli frontu. Letos přišlo k zápisu do naší školy 107 dětí, z toho 75 spádových, tedy otevíráme, podle plánu tři třídy. Úplně všem jsme, bohužel, nemohli vyhovět.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Ještě je brzy, odklad ohlásilo v tuto chvíli 8 dětí, což je 7 procent. Dalších 6 o něm uvažuje, dohromady by to bylo 13 procent.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Myslím, že se neliší. K zápisu přicházejí děti méně i více zralé, některé už umí číst a psát, některé ještě bojují s písmenky. Největším „problémem“ je ale zavazování tkaniček.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Školy v Praze 6 jsou dlouhodobě městskou částí velmi štědře podporované. Jsou opravené, v loňském roce podpořila radnice nákup tabletů ve všech školách, zajistila vzdělávání v této oblasti, opravená jsou i hřiště, na některých probíhal program Děti, pojďte ven! ve spolupráci se studenty FTVS UK, přechody a okolí škol hlídá městská policie Prahy 6 i Policie ČR. Myslím, že není žádný větší problém.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Pokud je dítě bázlivé, v novém prostředí se necítí úplně dobře, pak není třeba vystavovat ho dlouhému dotazování. Naprostá většina dětí se těší, že předvede, co umí, tak by bylo škoda sledovat hodinky. Je to o citu pedagogických pracovníků.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

Přípravné třídy by měly sloužit dětem ze sociálně slabšího prostředí, aby získaly dovednosti, obvyklé v předškolním věku, především sociální. Jinak úlohu přípravy na školní docházku - předškolní výchovu - by měly zvládat mateřské školy. Základní školy často nemají ani prostory, do kterých by přípravnou třídu umístily.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

V Kyjích posnídáte na peroně

Štrúdl z tvarohového těsta s jablky
vydáno 19. září 2019  5:55

Každý, kdo dnes nechá auto doma, dostane od Prahy 14 kávu a štrúdl.  celý článek

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám