metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Zchátralé budovy na Džbáně
Dalších 5 fotografií v galerii
Zchátralé budovy na Džbáně | foto: Roman Kubarič

Praha 6 odmítá změnu územního plánu kvůli zástavbě kolem Džbánu

9. října 2013  14:41 ČTK
Šestá městská část odmítá změnu územního plánu kvůli bytové zástavbě kolem rybníka Džbán u Divoké Šárky v Praze. "Žádost majitele okolních pozemků dnes jednohlasně zamítla radniční komise územního rozvoje," řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Konečné slovo o případné změně územního plánu bude mít vedení hlavního města.

"Majitelé si podali žádost o změnu územního plánu. Řekli jsme jim, že to v žádném případě nepřipadá v úvahu," řekl Halmoši. Projekt už v minulosti odmítla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.

Majitelé pozemků chtějí vybudovat bytové domy na břehu, který v současnosti slouží jako koupaliště. Přestavět chtějí chátrající budovy a vytvořit místo pro bydlení. Na místě nynějšího parkoviště nedaleko kempu by měly stát výškové budovy s výhledem na Prahu a do údolí Divoké Šárky. Vzniknout by tu také měly nové kryté i venkovní sportoviště. Svou žádost o změnu územního plánu zdůvodnili "dezolátním stavem současných objektů a ploch v rekreační oblasti, které nebudou schopny v dalším období fungovat pro bezpečný pohyb široké veřejnosti," uvedl Halmoši.

Džbán spadá pod přírodní park, stavět se tu nemůže

Podle komise Prahy 6 je lokalita Džbánu součástí přírodního parku Šárka - Lysolaje, kde je vyhlášena trvalá stavební uzávěra. "Zásady územního rozvoje hlavního města Prahy jako nadřazený dokument územního plánu hlavního města Prahy vymezují území Šárky jako území s výjimečnými krajinářskými a přírodními hodnotami," uvedla komise s tím, že území okolo nádrže je považováno za vstupní bránu do Šáreckého údolí. "Z těchto důvodů komise územního rozvoje zásadně nesouhlasí s navrhovanou zástavbou v uvedeném území," usnesli se její členové.

Rybník Džbán
Zchátralé budovy na Džbáně
Zchátralé budovy na Džbáně

Areál Džbán je v neutěšeném stavu.

Většinu pozemků na břehu nádrže podle katastru nemovitostí vlastní firma Molepo s.r.o. Společnost Molepo, nechce než dostane oficiální vyjádření radnice celou věc komentovat. "Nadále ale chceme o budoucnosti Džbánu jednat," řekl jednatel firmy Pavel Nerad.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nepopírám, že být ženou ve světě rock´n´rollu má někdy své výhody, říká Morella z Gaia Mesiah

Gaia Mesiah
vydáno 18. února 2019  14:20

Po dlouhých jedenácti letech se na hudební scénu vrací crossoverová kapela Gaia Mesiah. Zítra v Praze pokřtí své nové album Excellent Mistake. „Tahle...  celý článek

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám