metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 4 °C

Úterý 6. prosince 2022. Svátek má Mikuláš
Autobus (ilustrační foto) | foto: DPP

Praha 6 odmítla navrhované změny v MHD plánované od dubna

  18:08
Praha 6 odmítla navrhované změny v MHD plánované od dubna, kdy se otevře další část metra A. Městská část chce zachovat stávající trasy tramvají č. 18, 20 a 22, vadí jí i změny autobusových linek 174 a 180. O výsledku mimořádného jednání rady městské části informoval mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Omezení provozu pozemní dopravy je ale podmínkou čerpání evropských dotací na dostavbu metra. Návrh změn MHD kritizují i další pražské čtvrti.

Vedení městské části žádá Ropid, který dopravu v Praze organizuje, a radu hlavního města, aby byly v dubnu zavedené jen změny bezprostředně související se zprovozněním prodloužené trasy metra A. „Konkrétně jde o ukončení autobusových linek u stanic metra Veleslavín a Bořislavka, dále zrušení tramvajové linky číslo č. 2,“ uvedl v tiskové zprávě starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Další změny by podle něj měly následovat až po vyhodnocení přepravních průzkumů a zpracování oponentních posudků.

Praha 6: město by nemělo opakovat chyby z roku 2012

„Je potřeba čas na prověření alternativ a vypořádání zásadních připomínek Prahy 6. Hlavní město by nemělo opakovat chybu z roku 2012, kdy nebyly připomínky městských částí zapracovány a mnohé změny byly k horšímu,“ řekla zástupkyně starosty odpovědná za oblast dopravy Petra Kolínská (SZ).

Městské části vadí změny tras tramvají číslo 18, 20 a 22. Připomínky má i k úpravám autobusových linek, především u č. 174, kterou chce Ropid v úseku mezi Vypichem a Hradčanskou provozovat pouze v dopravní špičce, a linky č. 180, která už by neměla zajíždět na Vítězné náměstí.

Ropid vychází z přepravních průzkumů

V rámci změn po stejných trasách pojede v celé Praze jen sedm z 24 linek tramvají, přibudou dvě nové a jedna bude zrušena. Úpravy se dotknou také 54 ze 134 autobusových linek. Změny navazují na plánované otevření dalšího úseku metra A na západním okraji Prahy, kde přibudou stanice Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Provoz tohoto úseku bude Prahu ročně stát 313 milionů korun.

Otevření nových stanic metra není jediným důvodem. „Vycházejí z vyhodnocení loňských průzkumů v tramvajích a autobusech a jejich obsazenosti. Zároveň jsme zohlednili i připomínky městských částí, které se při poslední velké změně nepodařilo zapracovat,“ řekl po oznámení změn mluvčí Ropid Filip Drápal.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dáváte si novoroční předsevzetí? Zkuste se v nich zaměřit na svou kariéru

vydáno 6. prosince 2022  14:09

S čím a jak začít? Přinášíme vám článek a v něm sedm tipů, jak na to můžete jít.  celý článek

Strkejte si ruce do kyblíků s ledem, brzy vám bude hej, radí biohacker Libor Mattuš

vydáno 6. prosince 2022  13:59

S biohackerem Liborem Mattušem se potkáváme na konferenci o štěstí v práci, kde zvědavým přihlížejícím popisuje příznivé účinky chladu na tělo. Okamžitý...  celý článek

Období až opulentních hostin se blíží, dají se zvládnout bez těžkostí

vydáno 6. prosince 2022  6:00

Chcete se po svátcích vejít do svého oblečení? Na přibírání má vliv nedostatek spánku, kila naskáčou i po alkoholu.  celý článek

Pokud budete dárky pod stromeček lovit on-line, dejte si pozor na podvodníky

vydáno 5. prosince 2022  6:31

Věci z druhé ruky jsou díky příznivé ceně a ekologickému aspektu čím dál oblíbenější. Dříve sloužily spíše pro osobní potřebu, zato letos se pod...  celý článek