metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Pondělí, 13. července 2020. Svátek má Markéta.
Potravinová sbírka (ilustrační foto)
Potravinová sbírka (ilustrační foto) | foto: ČTK

Praha 6 prodloužila sbírku pro potravinovou banku do konce ledna

30. prosince 2014  11:02 ČTK
Šestá městská část pro velký zájem prodloužila sbírku pro potravinovou banku. Lidé mohou příspěvky nosit od 5. ledna do konce měsíce. Informoval dnes starosta Ondřej Kolář (TOP 09). V prvním kole sbírky se před Vánocemi podařilo od jednotlivců i firem vybrat 300 kilogramů potravin. Pražská potravinová banka, která výtěžek sbírky rozděluje, zásobuje potravinami asi 10.000 lidí v obtížné sociální situaci.

Dary mohou lidé odevzdávat na radnici v ulici Československé armády a ve čtyřech informačních kancelářích. Zájem je kromě trvanlivých potravin o zeleninu, ovoce, cukrovinky, mléko a výrobky z něj nebo kakao, u nichž ještě neskončila doba trvanlivosti.

„Mezi odběrateli banky jsou zařízení pro děti bez rodičů, pro osoby v krizi, pro mládež s hendikepem, pro osoby bez domova a další skupiny obyvatel ohrožené sociálním vyloučením,“ uvedl starosta. „Pro klienty je příjemné, když mohou dostat něco jiného, než dostávají běžně,“ řekla předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová. „Tentokrát jsme dostali například i okurky, ananas, jogurty nebo uzeniny,“ doplnila. Vše z této sbírky rozdali organizátoři mezi 15 organizací.

Firmy mohou darovat zboží bez daně

Potravinová banka funguje od roku 2009 a spolupracuje s více než 90 organizacemi. V nedávné celostátní sbírce, jejíž výtěžek šel také do potravinových bank, se vybralo více než 173 tun potravin. Lidé darovali jídlo ve stovkách obchodů.

Už od prosince je darování potravin výhodnější i pro firmy, neplatí totiž 15procentní DPH z prodejní ceny výrobku. Právě kvůli dani bylo pro ně dosud levnější potraviny zničit, než je věnovat potřebným. Sbírky se snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15 procent obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením.

Komentáře

Hlavní zprávy

Povirová dovolená v Řecku je balzám na duši. Bez opilých Britů a halekajících Němců

Kós je řecký ostrov v Egejském moři
vydáno 13. července 2020  5:53

Na ostrově Kos zjistíte, že je realita ještě barvitější a kýčovitější než ten nejvybarvenější katalog.  celý článek

Nahlédli jsme do budovy, kde na podzim otevře první Primark v Česku. Projděte si fotogalerii

výhled z budovy na Václavské náměstí
vydáno 12. července 2020  19:41

Tahle budova budí emoce. Nedávno se kolem ní strhla mela na sociálních sítích. Dům se rozblikal jako atrakce na pouti. Hodně Čechů také netrpělivě...  celý článek

"Žádná pohádka. Hrad nebyl součástí věna," směje se pokračovatel kastelánské dynastie

Trosky Magazín
vydáno 12. července 2020  5:37

Západočeské Velhartice mají od letošního roku nového kastelána. Petr Mejstřík po dlouhých 36 letech předal klíče od hradu svému nejstaršímu synovi...  celý článek

Jsou plné příběhů, legend i zármutku. Reportér Metra zkoumá hřbitovy v celém Česku

Ilustrační foto Magazín
vydáno 11. července 2020  9:51

Prošel jsem jich po Čechách a části Moravy už stovky, nafotil desetitisíce obrázků. Jsou to dějiny na dlani, vryté do hřbitovní architektury, náhrobků,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám