metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 16 °C

Úterý, 22. října 2019. Svátek má Sabina.
Potravinová sbírka (ilustrační foto)
Potravinová sbírka (ilustrační foto) | foto: ČTK

Praha 6 prodloužila sbírku pro potravinovou banku do konce ledna

30. prosince 2014  11:02 ČTK
Šestá městská část pro velký zájem prodloužila sbírku pro potravinovou banku. Lidé mohou příspěvky nosit od 5. ledna do konce měsíce. Informoval dnes starosta Ondřej Kolář (TOP 09). V prvním kole sbírky se před Vánocemi podařilo od jednotlivců i firem vybrat 300 kilogramů potravin. Pražská potravinová banka, která výtěžek sbírky rozděluje, zásobuje potravinami asi 10.000 lidí v obtížné sociální situaci.

Dary mohou lidé odevzdávat na radnici v ulici Československé armády a ve čtyřech informačních kancelářích. Zájem je kromě trvanlivých potravin o zeleninu, ovoce, cukrovinky, mléko a výrobky z něj nebo kakao, u nichž ještě neskončila doba trvanlivosti.

„Mezi odběrateli banky jsou zařízení pro děti bez rodičů, pro osoby v krizi, pro mládež s hendikepem, pro osoby bez domova a další skupiny obyvatel ohrožené sociálním vyloučením,“ uvedl starosta. „Pro klienty je příjemné, když mohou dostat něco jiného, než dostávají běžně,“ řekla předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová. „Tentokrát jsme dostali například i okurky, ananas, jogurty nebo uzeniny,“ doplnila. Vše z této sbírky rozdali organizátoři mezi 15 organizací.

Firmy mohou darovat zboží bez daně

Potravinová banka funguje od roku 2009 a spolupracuje s více než 90 organizacemi. V nedávné celostátní sbírce, jejíž výtěžek šel také do potravinových bank, se vybralo více než 173 tun potravin. Lidé darovali jídlo ve stovkách obchodů.

Už od prosince je darování potravin výhodnější i pro firmy, neplatí totiž 15procentní DPH z prodejní ceny výrobku. Právě kvůli dani bylo pro ně dosud levnější potraviny zničit, než je věnovat potřebným. Sbírky se snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15 procent obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaká pravidla platí při zranění v MHD? Kolik mohou poškození dostat? Deník Metro poradí

Ilustrační snímek
vydáno 21. října 2019  13:39

Ať už v Praze dojde k úrazu při nehodě tramvaje, autobusu či trolejbusu, zranění mají vždy právo na odškodnění. Odpovídající finanční částku pak většinou...  celý článek

Rusové jsou moc fajn, ruské pivo ne, říkají dva „cestovatelé“

Honza Šamla a Vláďa Maroušek za polárním kruhem.
vydáno 21. října 2019  8:32

Kluci z Beer with Travel křtí dnes svou první knížku. Kmotrem je Láďa Zibura.  celý článek

Věřím, že nás technika nezotročí, říká spisovatel Vopěnka

Martin Vopěnka
vydáno 20. října 2019  14:20

Ve světě často překládaný spisovatel Martin Vopěnka ve svém novém románu Láska v čase bezsmrtnosti zajímavým způsobem parafrázuje příběh Romea a Julie....  celý článek

Homo homo autostradus aneb život s dálnicí pod nosem

Miroslava Lobotková se synem pozorují ruch na autostrádě často.
vydáno 20. října 2019  5:32

Zahrádka s výhledem na svodidla. Místo zpěvu ptáků motory a šustění gum. Protihluková stěna? To je živý plot. Jak se žije lidem u dálnice?   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám