metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pátek, 20. září 2019. Svátek má Oleg.
Základní školy v Praze 7
Základní školy v Praze 7 | foto: Profimedia.cz

Praha 7: Ostýchavější dítě netrápíme a nestresujeme, říká ředitelka ZŠ a MŠ Tusarova Monika Nezbedová

26. února 2015  6:43 Filip Jaroševský Metro.cz
„Přípravné třídy by měly sloužit dětem ze sociálně slabšího prostředí, aby získaly dovednosti, obvyklé v předškolním věku, především sociální. Jinak úlohu přípravy na školní docházku - předškolní výchovu - by měly zvládat mateřské školy,“ sděluje svůj názor Monika Nezbedová, ředitelka Základní a mateřské školy Tusarova v Holešovicích. Na webu Metro.cz najdete každý následující den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 8 až Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Monika Nezbedová, ředitelka Základní školy Tusarova

Monika Nezbedová, ředitelka Základní školy Tusarova

Letos jsme zapsali 85 nových žáků. Po dořešení odkladů počítáme s nástupem přibližně sedmdesáti nových školáků. Tento počet považuji za optimální a budu ráda, pokud tomu tak bude i v dalších letech.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Počítám s tím, že o odklad povinné školní docházky bude žádat asi 15 procent rodičů. Domnívám se, že vyšší počet odkladů je na naší škole dán fungováním přípravné třídy, která je určena především pro děti s odkladem.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Nemám pocit, že letošní předškoláci jsou jiní než ti z předchozích let. I když zapisující paní učitelky si pochvalovaly, že děti byly klidnější a soustředěnější.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Spolupráci se zřizovatelem považuji za velmi dobrou. Stížnosti rodičů naštěstí neřeším příliš často, mnohdy se jedná spíš o nedorozumění či nepochopení situace. V současné době se na mě obrátili rodiče s žádostí o podporu projektu na vybudování dětského hřiště v Holešovicích. I nám chybí v okolí školy prostor pro sportovní vyžití žáků. Školní sportovní hřiště již nestačí krýt potřeby školy.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Některé děti jsou velmi bystré, šikovné, komunikativní, jiné jsou pomalejší, potřebují větší trpělivost, stydí se. Nemyslím si, že lze určit přesný časový limit na zápis. Každé dítě má své tempo a my, pedagogové, bychom měli mít možnost délku zápisu přizpůsobit individuálním potřebám každého předškoláka. Rozhodně u zápisu ostýchavější dítě netrápíme a nestresujeme, ale pokud nám naopak některé chce ukázat, co všechno umí nad rámec našich požadavků, odbýt je nemůžeme.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

V této otázce je řada nepřesností. K základnímu vzdělávání jsou přijímáni všichni žáci ve „správném“ věku, kteří se dostavili se svými zákonnými zástupci k zápisu. Na základě doporučení pediatra a odborného školského zařízení - pedagogicko-psychologické poradny - může zákonný zástupce požádat o odklad povinné školní docházky o jeden rok. Těmto dětem může být doporučeno zařazení do přípravného ročníku a logicky by měly mít přednost před dětmi bez odkladu.

Je pravda, že i v naší městské části se mají od září otevřít další přípravné třídy pro předškoláky, aby „uvolnili místo“ mladším zájemcům o mateřinky. Otázkou je, co nastane, když po absolvování přípravné třídy nebude moci dítě z jakýchkoli důvodů do 1. třídy nastoupit. Současná legislativa totiž možnost opakování „přípravky“ neumožňuje.

Na naší základní škole funguje přípravná třída již pátým rokem. Přípravnou třídu rozhodně nelze srovnávat s prvním ročníkem, patří totiž do předškolního vzdělávání. Ale povídání o fungování přípravné třídy by bylo na samostatný článek.

Zařazení dítěte s odkladem povinné školní docházky do přípravné třídy mohu jen doporučit. Znám totiž již čtyři ročníky spokojených žáků z této třídy a také jejich nadšené rodiče. Velké poděkování patří paní učitelce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

V Kyjích posnídáte na peroně

Štrúdl z tvarohového těsta s jablky
vydáno 19. září 2019  5:55

Každý, kdo dnes nechá auto doma, dostane od Prahy 14 kávu a štrúdl.  celý článek

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám