metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 28 °C

Pátek 1. července 2022. Svátek má Jaroslava

Praha 7: Ostýchavější dítě netrápíme a nestresujeme, říká ředitelka ZŠ a MŠ Tusarova Monika Nezbedová

  6:43
„Přípravné třídy by měly sloužit dětem ze sociálně slabšího prostředí, aby získaly dovednosti, obvyklé v předškolním věku, především sociální. Jinak úlohu přípravy na školní docházku - předškolní výchovu - by měly zvládat mateřské školy,“ sděluje svůj názor Monika Nezbedová, ředitelka Základní a mateřské školy Tusarova v Holešovicích. Na webu Metro.cz najdete každý následující den rozhovor s jedním ředitelem nebo ředitelkou základní školy z městských částí Praha 8 až Praha 10.

Základní školy v Praze 7 | foto: Profimedia.cz

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Monika Nezbedová, ředitelka Základní školy Tusarova

Letos jsme zapsali 85 nových žáků. Po dořešení odkladů počítáme s nástupem přibližně sedmdesáti nových školáků. Tento počet považuji za optimální a budu ráda, pokud tomu tak bude i v dalších letech.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Počítám s tím, že o odklad povinné školní docházky bude žádat asi 15 procent rodičů. Domnívám se, že vyšší počet odkladů je na naší škole dán fungováním přípravné třídy, která je určena především pro děti s odkladem.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Nemám pocit, že letošní předškoláci jsou jiní než ti z předchozích let. I když zapisující paní učitelky si pochvalovaly, že děti byly klidnější a soustředěnější.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Spolupráci se zřizovatelem považuji za velmi dobrou. Stížnosti rodičů naštěstí neřeším příliš často, mnohdy se jedná spíš o nedorozumění či nepochopení situace. V současné době se na mě obrátili rodiče s žádostí o podporu projektu na vybudování dětského hřiště v Holešovicích. I nám chybí v okolí školy prostor pro sportovní vyžití žáků. Školní sportovní hřiště již nestačí krýt potřeby školy.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Některé děti jsou velmi bystré, šikovné, komunikativní, jiné jsou pomalejší, potřebují větší trpělivost, stydí se. Nemyslím si, že lze určit přesný časový limit na zápis. Každé dítě má své tempo a my, pedagogové, bychom měli mít možnost délku zápisu přizpůsobit individuálním potřebám každého předškoláka. Rozhodně u zápisu ostýchavější dítě netrápíme a nestresujeme, ale pokud nám naopak některé chce ukázat, co všechno umí nad rámec našich požadavků, odbýt je nemůžeme.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

V této otázce je řada nepřesností. K základnímu vzdělávání jsou přijímáni všichni žáci ve „správném“ věku, kteří se dostavili se svými zákonnými zástupci k zápisu. Na základě doporučení pediatra a odborného školského zařízení - pedagogicko-psychologické poradny - může zákonný zástupce požádat o odklad povinné školní docházky o jeden rok. Těmto dětem může být doporučeno zařazení do přípravného ročníku a logicky by měly mít přednost před dětmi bez odkladu.

Je pravda, že i v naší městské části se mají od září otevřít další přípravné třídy pro předškoláky, aby „uvolnili místo“ mladším zájemcům o mateřinky. Otázkou je, co nastane, když po absolvování přípravné třídy nebude moci dítě z jakýchkoli důvodů do 1. třídy nastoupit. Současná legislativa totiž možnost opakování „přípravky“ neumožňuje.

Na naší základní škole funguje přípravná třída již pátým rokem. Přípravnou třídu rozhodně nelze srovnávat s prvním ročníkem, patří totiž do předškolního vzdělávání. Ale povídání o fungování přípravné třídy by bylo na samostatný článek.

Zařazení dítěte s odkladem povinné školní docházky do přípravné třídy mohu jen doporučit. Znám totiž již čtyři ročníky spokojených žáků z této třídy a také jejich nadšené rodiče. Velké poděkování patří paní učitelce.

Autor: Metro.cz

Hlavní zprávy

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek

Ostražitosti nikdy není dost. Pozor i na domácí „hambáče“

vydáno 30. června 2022  4:38

Hygienická varování jsou spojená s každou letní sezonou. Stále jsme se nezbavili covidu. Čekají nás ale i jiné nástrahy.  celý článek

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

vydáno 29. června 2022  13:30

V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v...  celý článek