metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Základní školy v Praze 9 | foto: Profimedia.cz

Praha 9: Naše škola nemá tělocvičnu, říká ředitelka Základní školy Kyje Alena Gabaľová

  7:32
„Obsahová náplň přípravných tříd je spíše podobná poslednímu ročníku v mateřské škole - příprava na školu.Tento způsob řešení problematiky odkladů velmi uleví mateřským školám," tvrdí Alena Gabaľová, ředitelka Základní školy Kyje. Na webu Metro.cz najdete zítra poslední rozhovor s ředitelkou základní školy, kterou bude Praha 10.

Jak na vaší škole letos proběhly zápisy do prvních tříd? Potýkáte se s nedostatkem žáků nebo naopak s nadbytkem?

Alena Gabaľová, ředitelka Základní školy Kyje

Alena Gabaľová, ředitelka Základní školy Kyje

Zápis do prvních tříd probíhal ve dvou dnech v lednu. Začátkem února jsme ještě měli dodatečný zápis pro děti, které byly v době zápisu nemocné. K datu 10. únoru máme zapsaných 86 dětí, což je nezvykle vysoký počet. Některé budou mít ale odklad povinné školní docházky. Předpokládáme, že několik dětí nastoupí na jinou základní školu v Praze 14. V novém školním roce 2015/2016 plánujeme otevřít dvě třídy a přípravnou třídu. U zápisu děti při rozhovoru s učitelkou z prvního stupně zvládaly vybarvování, geometrické tvary, logické úkoly, malování, básničku. Po ukončení zápisu měly možnost si zasoutěžit a získat ceny, které jim připravili žáci páté třídy.

Kolik procent dětí dostalo odklad?

Z celkového počtu 86 jsme zatím přijali devět žádostí o odklad povinné školní docházky, což je přibližně deset procent.

K zápisu musí letos rodiče doprovodit všechny děti narozené od 1. září 2008 do 31. srpna 2009. Liší se nějak letošní předškoláci od těch z předchozích let?

Nepozorovali jsme výraznou změnu, děti jsou stejné jako každý rok – šikovné, připravené na školní docházku, těší se do školy. Velmi často se ale objevují logopedické problémy a také se zvyšuje počet dětí, které se snadno rozptýlí.

Potýká se vaše škola v rámci městské části s nějakými problémy? Pokud si rodiče stěžují, na co nejčastěji?

Naše škola se potýká s jedním velkým problémem – nemáme tělocvičnu. Výuka tělesné výchovy probíhá v tělocvičně v Kyjích. Vedení městské části Praha 14 bude podporovat výstavbu tělocvičny u naší školy. Doufáme, že do dvou až tří let bude tento problém minulostí.

Ministerstvo školství ve snaze o sjednocení podoby zápisů napříč republikou vydalo loni doporučení, že by předškoláci měli komunikovat s učitelem během zápisu maximálně dvacet minut. Je to podle vašeho názoru proveditelné?

Ano, je to proveditelné. Pedagog u zápisu již po 10 minutách dokáže říct, zda je dítě zralé pro školu nebo ne. V případě pochybností o připravenosti dítěte na školu, doporučujeme návštěvu školského poradenského zařízení.

Některé městské části zavádějí přípravné třídy, které dětem nahrazují nepřijetí do školy v důsledku odkladu nultým ročníkem. Má podle vás takový způsob řešení odkladů budoucnost a smysl?

U nás budeme také otevírat přípravnou třídu v případě zájmu. Vidíme v tom velkou výhodu pro děti s odkladem školní docházky . Dítě si může navyknout na školní prostředí, ale ještě to není škola. Výhodou je i nižší počet žáků ve třídě než v mateřské školce. Obsahová náplň je spíše podobná poslednímu ročníku mateřské školy - příprava na školu. Tento způsob řešení problematiky odkladů velmi uleví mateřským školám, které jsou přeplněné, ale mají povinnost rezervovat jistý počet míst pro žáky s odkladem. Když děti s odkladem nastoupí do přípravné třídy, mateřská školy má více volných míst pro mladší děti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy