metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 3 °C

Středa, 26. ledna 2022. Svátek má Zora.
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Praha bude muset zastupitelům říct, které budovy pronajímá

  6:17
Magistrát bude muset dát zastupitelům údaje o pronájmech městských budov. O ceny pronájmů, firmy, které nemovitosti spravují a nájemce domů, žádal předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek.

Ministerstvo vnitra označilo rozhodnutí magistrátu za nezákonné a zrušilo ho. Magistrát tak musí žádost znovu projednat. O rozhodnutí ministerstva vnitra informoval zastupitel za Piráty Mikuláš Ferjenčík.

Michálek chtěl, aby mu magistrát poskytl adresy nemovitostí v majetku města, jména lidí či firem, kteří si pronajímají městské byty i nebytové prostory, a výši pronájmů v daných budovách.

Spřízněné firmy mají nízké nájmy

„Hlavní město Praha pronajímá ohromné množství nemovitých prostor na území celé metropole. Zatímco některé spřízněné firmy mají v objektech magistrátu malé nájmy, magistrát si pronajímá Škodův palác zhruba za dvojnásobek tržního nájemného,“ uvedl Ferjenčík.

Magistrát ale žádost Michálka, který je také členem kontrolního výboru zastupitelstva, zamítl. Úřad rozhodnutí zdůvodnil tím, že požadované informace nesouvisí s výkonem funkce člena pražského zastupitelstva a jde o osobní údaje chráněné zákonem. Michálek se proti zamítnutí odvolal, a vnitro jako nadřízený orgán s výkladem magistrátu nesouhlasilo.

Zastupitelé mají vědět, co město pronajímá

Zastupitel podle ministerstva právo na informace o pronájmech má, protože zákon svěřuje zastupitelstvu v Praze „zásadní kompetence při nakládání s majetkem“, hlavně při schvalování rozpočtu města. „Jistě nevýznamnou položku v rozpočtu hlavního města Prahy jsou i příjmy a výdaje spojené se správou nemovitého majetku,“ uvedlo v rozhodnutí vnitro.

Zákon sice podle ministerstva zastupitelstvu výslovně nevyhrazuje rozhodování o nájemních smlouvách, ale nájmy nesvěřuje přímo ani do kompetencí městské rady.

Magistrát musí rozhodnout znovu

„Rada může rozhodovat jen, pokud si konkrétní samosprávnou záležitost zastupitelstvo nevyhradí,“ uvedlo ministerstvo. Vnitro nesouhlasí ani s názorem magistrátu, že jsou informace o nájemcích chráněny zákonem jako osobní údaje. „Ve vztahu k nájemcům či nabyvatelům majetku územního samosprávného celku je totiž třeba aplikovat výjimku ze zákonné ochrany osobních údajů,“ oznámilo ministerstvo.

„Magistrát se nyní musí věcí zabývat znovu. Podle správního řádu se musí držet závazného právního názoru ministerstva vnitra jako odvolacího orgánu,“ míní zastupitel Pirátů Ferjenčík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy