metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 23 °C

Neděle 4. června 2023. Svátek má Dalibor
Sídlo magistrátu v Nové radnici na Mariánském náměstí. | foto: Josef Škvor, Metro.cz

Praha bude muset zastupitelům říct, které budovy pronajímá

  6:17
Magistrát bude muset dát zastupitelům údaje o pronájmech městských budov. O ceny pronájmů, firmy, které nemovitosti spravují a nájemce domů, žádal předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek.

Ministerstvo vnitra označilo rozhodnutí magistrátu za nezákonné a zrušilo ho. Magistrát tak musí žádost znovu projednat. O rozhodnutí ministerstva vnitra informoval zastupitel za Piráty Mikuláš Ferjenčík.

Michálek chtěl, aby mu magistrát poskytl adresy nemovitostí v majetku města, jména lidí či firem, kteří si pronajímají městské byty i nebytové prostory, a výši pronájmů v daných budovách.

Spřízněné firmy mají nízké nájmy

„Hlavní město Praha pronajímá ohromné množství nemovitých prostor na území celé metropole. Zatímco některé spřízněné firmy mají v objektech magistrátu malé nájmy, magistrát si pronajímá Škodův palác zhruba za dvojnásobek tržního nájemného,“ uvedl Ferjenčík.

Magistrát ale žádost Michálka, který je také členem kontrolního výboru zastupitelstva, zamítl. Úřad rozhodnutí zdůvodnil tím, že požadované informace nesouvisí s výkonem funkce člena pražského zastupitelstva a jde o osobní údaje chráněné zákonem. Michálek se proti zamítnutí odvolal, a vnitro jako nadřízený orgán s výkladem magistrátu nesouhlasilo.

Zastupitelé mají vědět, co město pronajímá

Zastupitel podle ministerstva právo na informace o pronájmech má, protože zákon svěřuje zastupitelstvu v Praze „zásadní kompetence při nakládání s majetkem“, hlavně při schvalování rozpočtu města. „Jistě nevýznamnou položku v rozpočtu hlavního města Prahy jsou i příjmy a výdaje spojené se správou nemovitého majetku,“ uvedlo v rozhodnutí vnitro.

Zákon sice podle ministerstva zastupitelstvu výslovně nevyhrazuje rozhodování o nájemních smlouvách, ale nájmy nesvěřuje přímo ani do kompetencí městské rady.

Magistrát musí rozhodnout znovu

„Rada může rozhodovat jen, pokud si konkrétní samosprávnou záležitost zastupitelstvo nevyhradí,“ uvedlo ministerstvo. Vnitro nesouhlasí ani s názorem magistrátu, že jsou informace o nájemcích chráněny zákonem jako osobní údaje. „Ve vztahu k nájemcům či nabyvatelům majetku územního samosprávného celku je totiž třeba aplikovat výjimku ze zákonné ochrany osobních údajů,“ oznámilo ministerstvo.

„Magistrát se nyní musí věcí zabývat znovu. Podle správního řádu se musí držet závazného právního názoru ministerstva vnitra jako odvolacího orgánu,“ míní zastupitel Pirátů Ferjenčík.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek