metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Větší foto
Aktuální fotografie z demolice budov. | foto: RADEK ÚLEHLA

Praha chce Transgas pro stovky úředníků

  8:37
Město by rádo získalo komplex brutalistických budov na Vinohradské. S majitelem Transgasu se zatím nedohodlo.

Má dům, který představuje jedinečnou brutalistní architekturu a jakých v Česku už moc není, naději?

Plynárenské centrum

Transgas, dříve též Ústřední dispečink tranzitního plynovodu, je komplex tří budov postavených v letech 1972 až 1978.

  • Pojmenování získala budova podle plynovodu Transgas. Autory komplexu jsou Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos a Jindřich Malátek.
  • Transgas patří mezi nejzajímavější stavby svého druhu v Česku. Další brutalistní stavby jsou OD Kotva, Nová scéna Národního divadla, DBK či bývalá budova Federálního shromáždění. 
  • Bouráním Transgasu se zabýval Národní památkový ústav a také ministerstvo kultury. Návrh na zařazení mezi kulturní památky byl ale smeten ze stolu.
  • Povolení k jeho demolici dostal developer loni, od 1. února je povolení platné.

Minulý pátek začaly přípravné práce na demolici jedné z ikon českého brutalismu – Transgas, který stojí na Vinohradské ulici. Bagr se zatím zakousl do přístřešku nad vchodem, fontány a pokračuje v dalších drobných pracích na přípravu lešení. Samotná demolice komplexu začne poté. Developer HB Reavis, který objekt vlastní, plánuje, že definitivně k zemi půjde do konce roku, a místo něj tu má vzniknout obchodně-administrativní centrum. Je teoreticky možné proslulou stavbu zachránit?

Stavbu nové budovy může zkomplikovat železniční tunel, který pod domem vede. Je zahloubený jen pár metrů pod povrchem. Vede tu také tunel metra. Přesto developer zůstává v klidu. „Plánovaný projekt posuzoval mimo jiné Drážní úřad, od kterého jsme získali kladné stanovisko,“ sdělila MF DNES Kristýna Křemenová, mluvčí developerské společnosti HB Reavis. Developer tak zůstává v klidu. Proti bourání se ale staví odborná i široká veřejnost. 

Navíc developer oznámil, že by chtěl objekt prodat. Zájem projevil pražský magistrát, jenž by do budov mohl umístit až pět stovek úředníků, kteří nyní pracují v pronajímaných objektech. Podle předsedy výboru pro územní rozvoj pražského zastupitelstva Petra Zemana by vnitřní rekonstrukce Transgasu na kanceláře mohla být rychle hotova. Jak ale upozornil první náměstek primátora Petr Hlaváček, jde městu primárně o zachování architektonicky cenné budovy.

První nabídku vedení města včera majitel odmítl. „Praha vlastníkovi nabídla za nemovitost cenu, která je pro městský rozpočet únosná, ale zároveň odpovídá hodnotě nemovitosti. Vlastník na tuto nabídku nepřistoupil, tudíž hledáme jiné alternativy, například oslovit nějaké soukromé spoluinvestory,“ uvedl Hlaváček. Čas stále je. Bourací práce mají podle harmonogramu společnosti trvat několik měsíců.

Proti bourání se včera odpoledne konala demonstrace příznivců brutalistní architektury. Podle iniciátora protestní akce Miroslava Tomka nejde jen o samotný Transgas, ale také o větší ochranu poválečných staveb v České republice. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek