metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena
Odtahová služba (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Praha chce zvýšit maximální cenu za odtahy aut o 600 korun

  13:47,  aktualizováno  16:20
Město doplácelo za každý odtah špatné zaparkovaného vozu zhruba 600 korun ze svého. To se nyní změní. V novém návrhu Praha počítá se zvýšením poplatku z 1300 na 1900 korun. Cena za odtah vozidel se nezměnila od roku 2001 i přesto, že se zvýšily náklady na pohonné hmoty a energie a zvedla se také výše DPH. Návrh dnes schválila rada města. Ročně je v metropoli odtaženo na 40 tisíc aut.

Jedenáct let doplácelo město za odtahy špatně zaparkovaných aut. "Náklady na pohonné hmoty a mzdy se zásadně zvýšily. Na každý odtah jsme museli přispívat částkou pěti set korun," vysvětluje primátor města Bohuslav Svoboda.

Město doplácelo miliony korun

Odtáhnou tisíce

  • V letech 2008 a 2009 bylo v Praze odtaženo na 70 tisíc aut ročně, v roce 2010 necelých 50 tisíc.
  • Vloni po nařízení Nejvyššího soudu, který uložil vlastníku komunikace vrátit na místo odtahu vozidlo, které bylo odstraněno ve veřejném zájmu, klesl počet odtahů pod 40 tisíc ročně.
  • Pro odtažená vozidla je v metropoli devět parkovišť s celkovým počtem 1165 parkovacích míst. Praha má navíc jedno odstavné parkoviště v Dubči, kde jsou umístěna dlouhodobě nevyzvednutá auta.

Město tak každoročně platilo za řidiče tučné částky. Pokud jen za loňský rok, kdy bylo odtaženo zhruba 40 tisíc vozů doplácelo za každý 600 korun. Přišlo tak zhruba 20 milionů korun.

To se má nyní změnit. Místo dosavadních 1300 korun budou v brzké době platit řidiči za odtah o šest set korun více. Včera se na tom shodla rada města. Návrh rady nyní poputuje do připomínkového řízení, k dalšímu projednávání by ho rada mohla dostat na konci lednu příštího roku.

Zvýší se cena za parkovné

Přestože dojde k navýšení ceny za odtahy, město bude nadále doplácet na každé odtažené auto částkou několika desítek korun. Mimo zvýšených cen za odtah, se v příštím roce nejspíš zvednou také ceny parkovného na odstavných parkovištích. V současné době platí řidiči za první den 150 korun. Za každý další den již řidiči platí dvě stě korun.

Město chce nově zvednout ceny tak, aby řidiči platili za první tři dny 250 korun na den. Poté cena stoupne na 400 korun. Sedmého měsíc pak klesne na 50 korun za den.

Jak se platí v jiných městech

V ostatních českých městech se nyní platí za odtah kolem tisícovky až dvou. Jednu z nejnižších cen - 800 korun mají například v Kralupech nad Vltavou, až 2500 korun zaplatí řidiči v Přelouči nebo Ústí nad Labem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek