metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Odtahová služba (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Praha chce zvýšit maximální cenu za odtahy aut o 600 korun

  13:47,  aktualizováno  16:20
Město doplácelo za každý odtah špatné zaparkovaného vozu zhruba 600 korun ze svého. To se nyní změní. V novém návrhu Praha počítá se zvýšením poplatku z 1300 na 1900 korun. Cena za odtah vozidel se nezměnila od roku 2001 i přesto, že se zvýšily náklady na pohonné hmoty a energie a zvedla se také výše DPH. Návrh dnes schválila rada města. Ročně je v metropoli odtaženo na 40 tisíc aut.

Jedenáct let doplácelo město za odtahy špatně zaparkovaných aut. "Náklady na pohonné hmoty a mzdy se zásadně zvýšily. Na každý odtah jsme museli přispívat částkou pěti set korun," vysvětluje primátor města Bohuslav Svoboda.

Město doplácelo miliony korun

Odtáhnou tisíce

  • V letech 2008 a 2009 bylo v Praze odtaženo na 70 tisíc aut ročně, v roce 2010 necelých 50 tisíc.
  • Vloni po nařízení Nejvyššího soudu, který uložil vlastníku komunikace vrátit na místo odtahu vozidlo, které bylo odstraněno ve veřejném zájmu, klesl počet odtahů pod 40 tisíc ročně.
  • Pro odtažená vozidla je v metropoli devět parkovišť s celkovým počtem 1165 parkovacích míst. Praha má navíc jedno odstavné parkoviště v Dubči, kde jsou umístěna dlouhodobě nevyzvednutá auta.

Město tak každoročně platilo za řidiče tučné částky. Pokud jen za loňský rok, kdy bylo odtaženo zhruba 40 tisíc vozů doplácelo za každý 600 korun. Přišlo tak zhruba 20 milionů korun.

To se má nyní změnit. Místo dosavadních 1300 korun budou v brzké době platit řidiči za odtah o šest set korun více. Včera se na tom shodla rada města. Návrh rady nyní poputuje do připomínkového řízení, k dalšímu projednávání by ho rada mohla dostat na konci lednu příštího roku.

Zvýší se cena za parkovné

Přestože dojde k navýšení ceny za odtahy, město bude nadále doplácet na každé odtažené auto částkou několika desítek korun. Mimo zvýšených cen za odtah, se v příštím roce nejspíš zvednou také ceny parkovného na odstavných parkovištích. V současné době platí řidiči za první den 150 korun. Za každý další den již řidiči platí dvě stě korun.

Město chce nově zvednout ceny tak, aby řidiči platili za první tři dny 250 korun na den. Poté cena stoupne na 400 korun. Sedmého měsíc pak klesne na 50 korun za den.

Jak se platí v jiných městech

V ostatních českých městech se nyní platí za odtah kolem tisícovky až dvou. Jednu z nejnižších cen - 800 korun mají například v Kralupech nad Vltavou, až 2500 korun zaplatí řidiči v Přelouči nebo Ústí nad Labem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy