metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 13 °C

Středa 28. září 2022. Den české státnosti
Průmyslový palác na Výstavišti | foto: Tony Hisgett - Wikimedia Commons

Praha chystá přestavbu Výstaviště, přebuduje cesty i okolí areálu

  11:40
Pražské Výstaviště by se mohlo v budoucnu dočkat významné přestavby. Magistrát si nechal zpracovat studii, která navrhuje, co s areálem dál. Přestavba by se podle dokumentu měla dotknout cest uvnitř areálu, okolí Výstaviště i celkového vnitřního uspořádání.

Studii, kterou zpracoval Institut plánování a rozvoje hlavního města (IPR), by měla být výchozím dokumentem při rozhodování o budoucnosti areálu. "V obecné rovině je nutné navrhnout takové provozy a aktivity, které budou generovat příjmy, s aktivitami, jejichž provoz bude naplňovat společenské, kulturní, rekreační, sportovní, vzdělávací a jiné potřeby občanů a návštěvníků Prahy," píše se v dokumentu IPR. V minulosti byl areál využíván pro pořádání Matějské pouti, koncertů, konferencí, výstav i veletrhů, areál však nebyl plně využit celý.

Zmizí část oplocení

"Veřejné prostranství na rozhraní areálu a okolních struktur města jsou v dezolátním stavebně-technickém stavu," píše se v materiálu. Město musí podle odborníků definovat aktivity, které chce, aby se před vstupem na Výstaviště odehrávaly, a to s ohledem jak na areál, tak okolí Výstaviště.

Nevyhovující je podle studie současná struktura a trasy komunikací uvnitř Výstaviště, které pocházejí z přestavby v roce 1991. V budoucnu by měly cesty respektovat historický půdorys a měly by lépe propojovat jednotlivé části areálu. Zmizet má i část současného oplocení u sportovní haly. Podle materiálu je plot zbytečný a pouze areál odděluje od města. Naopak plot mezi Stromovkou a areálem by měl být zachován, bude v něm ale více vstupů.

Vnitřní uspořádání projde změnami

Změnami projde celkově i vnitřní uspořádání Výstaviště. "Pro další rozvoj je potřeba areál Výstaviště zpřehlednit rozdělením do zón podle převládajících aktivit," píše se v dokumentu. Mělo by jich být pět: zóna kultury, open air a amfiteátr pro kulturně-komerční akce, zóna zábavy, zóna relaxu a sportovní zóna.

Výstaviště má do konce roku 2014 v pronájmu společnost Incheba. V budoucnu by měla na Výstavišti pouze pořádat některé výstavy, již jej ale nebude spravovat. Zda bude město areál od roku 2015 spravovat samo, či najde nového správce, zatím vedení Prahy nerozhodlo. Stejně tak není rozhodnuto, odkud případně Praha vezme odhadované dvě miliardy na opravu Výstaviště.

Město hledá finanční zdroje

  • Do budov v areálu Výstaviště se řadu let neinvestovalo a na jejich stavu se podepsaly i povodně. 
  • Obrovské škody napáchal požár, při němž v roce 2008 shořelo západní křídlo Průmyslového paláce. 
  • Praha nyní řeší, jak nákladné opravy zaplatit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veganské hamburgery jsou v Česku stále dražší než ty z masa. Přesto jejich obliba roste

vydáno 28. září 2022  17:09

Planetu lze chránit různými způsoby. Prodejci nebalených potravin a dalšího zboží si lámou hlavu. Obraty jim klesají. Počet lidí, kteří spotřebovávají...  celý článek

Bylinkám hodně věřím. Jsou zázračné, říká zahrádkářka. Na Bílé Hoře pěstuje i „maggi“

vydáno 28. září 2022  6:28

O zahrádkářích platí, že se „rejpou“ v zemi a zásobují příbuzenstvo čerstvou zeleninou a ovocem. Narazíte však i na nadšence, kteří svou vášeň povýšili....  celý článek

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

vydáno 27. září 2022  13:04

Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.  celý článek

V metropoli spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek