metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 6 °C

Pátek 3. února 2023. Svátek má Blažej
Návrh na novou podobu zdi od Tomáše Podrázského | foto: malesickazed.cz

Praha dá evropské peníze podnikům a na zlepšení životního prostředí

  19:50
Evropské dotace by měly jít hlavně na podporu malých a středních podniků a na zlepšení životního prostředí. Může se jednat třeba o protihlukovou zeleň, odstranění staré ekologické zátěže a vodní toky.

Městská rada schválila novou výzvu pro podávání žádostí

Hlavní město finišuje s čerpáním evropských dotací v rámci Operačního programu Praha - Konkurenceschopnost (OPPK) pro roky 2007 až 2013. Dnes radní schválili novou výzvu pro podání projektových žádostí.

Podniky mohou žádat o podporu projektů zaměřených na nové technologie nebo zvýšení efektivity či technické vyspělosti výroby. Dotace na revitalizaci a ochranu území se mohou čerpat například na odstranění ekologické zátěže, lepší využití zanedbané zeleně, obnovy vodních toků a nádrží nebo protihlukových pásů zeleně. Pro každou oblast je vyčleněno 50 milionů korun.

Žádosti o dotace pro podniky město přijímá do 27. března, pro revitalizaci zemí do 30. dubna. „Pro žadatele připravujeme i semináře, které by měly usnadnit zpracování projektových žádostí,“ uvedl náměstek primátorky odpovědný evropské fondy Petr Dolínek (ČSSD).

V dosavadním čerpání dotací objevili kontroloři hodně nedostatků

Nejvyšší kontrolní úřad před koncem loňského roku zveřejnil výsledky kontrol, kterými zjistil v čerpání dotací z OPPK v končícím období za několik milionů korun. Kontroloři prověřili 17 projektů 12 příjemců dotací za celkem miliardu korun, což je zhruba 19 procent výdajů proplacených v operačním programu. Nedostatky našli i v řízení a kontrole programu. Šlo například o údajně nedostatečné oddělení funkcí při kontrole projektů, u kterých byla příjemcem dotací Praha, nedostatečné prověřování, zda nedochází k dvojímu financování projektů, nebo chyby při ověřování žádostí o platbu. Z fondů Evropské unie doputovalo do Prahy od roku 2007 téměř deset miliard korun na více než tisícovku projektů.

Praha čerpá peníze v rámci dvou operačních programů - OPPA (Evropský sociální fond) a OPPK (Evropský fond pro regionální rozvoj). Z prvního se peníze čerpají především na sociální záležitosti, z druhého se platí stavby a podobné takzvané tvrdé projekty. Další miliardy korun plánuje Praha čerpat v letech 2014 až 2020.

Komentáře

Hlavní zprávy

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

vydáno 2. února 2023  18:56

Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na...  celý článek

Neobvyklá tramvaj K2 jezdí Prahou bez „závoje“. Igelit sundali ve Střešovicích

vydáno 2. února 2023  18:07

Unikátní historický dopravní prostředek bude k vidění na turistické lince 42. S číslem 23 vypraví tramvaj až později.  celý článek

Pějící pedagog Ventolin zpívá o MHD, na vzniku videoklipu se podílely dopravní podniky

vydáno 2. února 2023  8:46

Znělky, pípáky a provozní hlášení pro cestující nikdy nezněly tak romanticky. Nyní jsou součástí ulítlé hitovky zpívajícího pedagoga Ventolina, která...  celý článek

Vadí vám, jak to ve vaší obci vypadá? Vyzvěte sousedy a něco s tím udělejte

vydáno 2. února 2023  5:31

Sousedské projekty sbližují také generace, lze na ně získat i grant.  celý článek