metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila
Kongresové centrum je už mnoho let zadlužené. | foto: Praha.eu

Praha investuje 800 milionů do Pakulu. Centrum za ně projde modernizací

  13:51
Pražští zastupitelé schválili navýšení základního jmění Kongresového centra Praha o 800 milionů korun úpisem nových akcií hlavním městem. Základní jmění společnosti tak bude zhruba 3,6 miliardy korun. O zhruba dvě miliardy se následně sníží v dubnu, kdy centrum zaplatí všechny své dluhy v této výši. Transakci bude ještě schvalovat představenstvo a valná hromada.

Navýšení základního jmění si vyžádalo ministerstvo financí na základě akcionářské smlouvy - stát se stal v závěru loňského roku majoritním vlastníkem kongresového centra, když upsal akcie za dvě miliardy korun. Z těchto peněz centrum zaplatí 16. dubna svůj dluh. Transakce vyplývá z plnění akcionářské smlouvy.

S opravami se začne ještě letos

Upsaných 800 milionů půjde na opravy centra. Vnitřní dluh totiž dosahuje podle odhadu vedení centra až půl miliardy korun. Vedení KCP chce začít s prvními opravami letos. Jako první mají přijít na řadu nákupy chybějícího vybavení, úpravy podhledů nebo oprava zastaralé kotelny, jejíž účinnost je nízká. Další peníze půjdou na opravu technologického zázemí včetně audiovizuální techniky, do obnovy elektrických rozvodů nebo do úpravy interiérů, centru totiž chybí výstavní prostory. Investice půjdou také do energetického fungování budovy.

KCP se od roku 2000 dostalo do dluhu zhruba čtyři miliardy korun. Ručitelem byl stát, KCP si totiž půjčilo na rekonstrukci kvůli zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Polovinu půjčky firma sama splatila. Dalších 1,85 miliardy korun v uplynulých týdnech zaplatil stát, když vstoupil do majetkové struktury KCP. Centrum ročně vykazuje zisk zhruba 60 milionů korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek