metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. května 2019. Svátek má Filip.
Godsmack v roce 2019. Bubeník Shannon Larkin je zcela vpravo.
Větší foto
Godsmack v roce 2019. Bubeník Shannon Larkin je zcela vpravo. | foto: SMART COMMUNICATION

Praha je výzva, říkají Godsmack

31. března 2019  16:56 Petr Holeček Metro.cz
Hrají od roku 1995, ale vydali jen pět studiových desek. I to stačilo, aby se hlavně v USA stali tak známými jako třeba Metallica nebo Linkin Park. Kombinace tvrdé rockové hudby s moderními prvky přinesla Godsmack slávu i u nás, byť ne v takové míře. Fanoušky potěší 11. června v pražské Lucerně. Mluvili jsme o tom s bubeníkem Shannonem Larkinem.

Do Česka jedete poprvé. Jaká jsou vaše očekávání?
Doufáme, že publikum bude plné energie a že budou někteří znát naši muziku. Vždycky, když jedeme někam poprvé, je to výzva. Jaký bude kotel pod pódiem, kolik fanoušků tu máme, kolik z nich dorazí... Je to pořád docela vzrušující, po dvaceti letech hraní být stále překvapováni novými lidmi a místy, proto se těšíme do Prahy. Nebyli jsme ještě v Jižní Americe nebo v Číně čili máme ještě místa, kam by bylo fajn se třeba jednoho dne podívat.

Jak byste popsal atmosféru vašeho posledního alba, zejména v kontextu skoro pětadvacetileté historie kapely?
Tohle je pro nás trochu jiná deska, už je nám přes padesát, dvacet let jedeme v muzice. Všechny ty zlaté desky, úspěšná turné, vyznamenání a pocty jsou OK. Ale na co jsme nejvíc hrdí a co je největší věc, že se čtveřice muzikantů dožije společně padesátky a dvaceti let v tomhle byznysu, stále jako úspěšná kapela. A tak nás napadlo, že je čas obrodit naši muziku, udělat to jinak. Poprvé pracujeme s různými producenty i autory písniček, a hudba je tak pestřejší. Experimentujeme, děláme věci, které jsme ještě nikdy nedělali, používáme syntezátorové zvuky a podobně. Dosud jsme byli klasickou čtyřčlennou hardrockovou kapelou, ale teď jsme se trochu porozhlédli po moderním světě. Je to pro nás něco jako znovuzrození naší hudby. Fénix, který vstává z popela po dvaceti letech.

Bubeník musí znát svoje spoluhráče jako muzikanty i jako lidi. Můžete charakterizovat parťáky?
Sully Erna je leader, je to on, kdo kapelu založil, vybral si osobně každého z nás, Godsmack je naplnění jeho vize. My ho následujeme, plně mu důvěřujeme a máme ho rádi, vždycky to takhle bylo, je to náš šéf i brácha. Tony Rombola je tichý chlapík, který nedělá skoro nic jiného, než že hraje na kytaru. Celý den. Když jsme na turné v autobusu, hraje na kytaru, když je den volno, sedí v hotelovém pokoji a hraje na kytaru. Baskytarista Robbie Merill je z nás nejčilejší, nejvíc aktivní. Sleduje závody AMAC, má rád motorky, hraje hokej, má tři dcery – je z nás prostě nejvytíženější. Pokud jde o mne, rád jezdím na motorce, když mám dovolenou nebo volno. Ale i když nehrajeme s Godsmack, jsem pořád v kontaktu s muzikou. Mám další kapelu, takže stále tvořím nějakou hudbu.

Sully Erna začínal jako bubeník, během koncertu občas hrajete spolu...
Jo, Sully je skvělý bubeník, ale v Godsmack je jako zpěvák a leader. Také si mne vybral, abych v kapele bubnoval. Na některých nahrávkách kdysi Sully i bubnoval, ale teď to je na mně. Říkali jsme si, proč jeho velký talent nevyužít, a tak jsme vymysleli pořádně nakopnuté sólo pro dvoje bicí.

Působíte jako skvělá parta lidí, to není v hudebním světě úplně pravidlem.
Pro nás to bylo a je vždycky o respektu. I když se dohadujeme o muzice, aranžmá, o tom, kterého producenta požádáme o spolupráci, nebo o labelu, vždycky tam jde v základu o respekt k názoru toho druhého. To je v podstatě zvláštní magie, když v tak dlouhé kariéře v hudebním byznysu dokážete mít rád a respektovat svoje spoluhráče a parťáky z kapely. Tohle nefungovalo s prvním bubeníkem Godsmack, který tohle nectil. Nám čtyřem už to těch dvacet let funguje, prověří to prostě společný život v těsném autobusu, třeba devět měsíců v kuse.

Dvacet let je dlouhá doba.
Cítíme se skvěle i po těch letech, v době kdy drtivá většina nových kapel nepřežije v tomhle byznysu dva roky.

Co byste vzkázal českým fanouškům, čím byste je pozval na váš koncert?
Uslyšíte nové věci i to nejlepší z našich starých alb, těšíme se na setkání s vámi. Ještě jsme se neviděli, jsme zvědaví, kolik vás je. Ale věříme, že budete skvělé publikum nabité energií!

Komentáře

Hlavní zprávy

Pod dohledem zlatníků jsem si zkoušela vyrobit prstýnek. Povedlo se

Klasická šperkařina připomíná práci zubaře.
vydáno 25. května 2019  15:26

Do jejich obchodu v centru Prahy si zákazníci chodí především pro šperky vyrobené na zakázku. Redaktorka deníku Metro si vyzkoušela práci ve šperkařství...  celý článek

Veletrh vědy v Letňanech nabídne přes sto expozic a vstup zdarma

Veletrh bude otevřený vždy od 10 do 18 hodin.
vydáno 25. května 2019  14:34

Přehlídku, jež proběhne od 6. do 8. června v PVA EXPO, opentlí dvacítka přednášek, panelových diskusí a science show. „Významní čeští odborníci se letos...  celý článek

GALERIE: Nahlédněte do hradů a zámků, které vlastní soukromí majitelé

Karlova Koruna
vydáno 24. května 2019  14:48

Ve dnech 24. – 26. května proběhne na 21 památkách sdružených v Asociaci majitelů hradů a zámků řada kulturních a společenských akcí s cílem přiblížit...  celý článek

Astronaut Elton jde po krku Mercurymu. Uspěje také?

Film Bohemian Rhapsody oslavoval kapelu Queen.
vydáno 24. května 2019  13:02

Bohemian Rhapsody i cenami ověšená Lady Gaga dobyly před časem tuzemská kina. Může za to také mezigenerační šeptanda.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám